Şekerbank Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır

Şekerbank Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır? Şekerbank 1953 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacı şeker pancarı üreticilerine finansal destek vermektir. Kuruluşunda ilk adı ‘’ Pancar Kooperatifleri Bankası’’dır. Kuruluş yeri Eskişehir olarak bilinmektedir. Cumhuriyetin sanayi ve ticarette ilerlemesinin devamı olarak ortaya çıkmıştır. Banka ilk olarak şeker pancarı üreticilerinin yüksek tutarda olmayan birikimleri ile faaliyet göstermiştir. 1956 yılında Ankara’ya taşınmıştır. Ankara’ya taşınmakla birlikte günümüzde geçerli olan Şekerbank adını almıştır. 1993 yılından itibaren ülkemizdeki özel bankalar arasında yerini almıştır.

Şekerbank

Gün geçtikçe banka yapısını genişletmeye devam etmiştir. 1997 yılında halka arz gerçekleştirmiştir. Ankara’da olan merkezini 2004 yılında İstanbul’a taşıyarak atılımda bulunmuştur. Günümüzde yaklaşık üç yüzün üzerinde şubesi bulunmaktadır. Şube dağılımı tüm Anadolu’ya dağılmış bir şekildedir. Bankanın çalışan sayısı ise ortalama dört bin civarında hesaplanmıştır. Şekerbank kadın istihdamına önem vermektedir ve çalışanlarının yüzde elli ikisi kadınlardan oluşmaktadır.

Şekerbank Çiftçi Kredisi

Şekerbank kurulduğu günden bu yana üretici kesime hizmet ve destek vermeye devam etmektedir. Bu amaçla çiftçilere kredi dağıtımı yapmaktadır. Çiftçinin ihtiyaç duyduğu finansmanı karşılamaktadır. Örneğin tohum, gübre, fide, zirai alet, yem, sulama gibi ihtiyaçların finansmanı için çiftçiler Şekerbank’tan destek alabilme fırsatına sahiptirler.

Şekerbank Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır
Şekerbank Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır

Banka bu hizmeti hem gerçek hem tüzel kişilere vermektedir. Ancak kredi alabilmek için iki kişiliğin şartları değişkenlik göstermektedir. Kredi alabilmek için genel şart kişinin bankaya vadesi geçmiş herhangi bir borcunun bulunmamasıdır. Aksi takdirde kredi alması zor hale gelecektir. Çiftçilere verilen bu kredinin vadesi çiftçinin hasat dönemine göre belirlenmektedir. O dönemde yapılan ürün satışı ile elde edilen gelir çiftçi kredisine yatırılmaktadır. Banka kredi verdiği kişiyi maddi açıdan zor durumda bırakmak istememektedir. Müşteri memnuniyeti her zaman ön planda tutulmaktadır. Diğer kredilerde olduğu gibi vade sonunda anapara ve faiz tahsilâtı yapılmaktadır.

Şekerbank Zirai Kredi Türleri Nelerdir?

Şekerbank’ın çiftçilere yönelik verdiği çeşitli krediler mevcuttur. Burada amaç kalkınmayı desteklemektir. Tarımsal eko kredi, tarım ekipmanları kredisi, tarla büyütme kredisi gibi çiftçileri finansal yönden desteklemeye yönelik krediler vermektedir. Bu kredilerin vadesi genel olarak atmış aya kadar uzayabilmektedir. Detaylı bilgi edinmek için en yakın Şekerbank şubesinden bilgi almakta yarar vardır. Böylelikle uygun koşullar sağlandığı sürece kredi almak kolay hale gelecektir. Ayrıca banka çiftçilerin kredi alımını desteklemek amacıyla çeşitli kampanyalar da yapmaktadır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.