Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir? İnternet camiası, başka bir dünya ortamında yaşamayı mümkün kıldı. Önceden hayal bile edilemeyecek şeyler artık gerçek olmaya başladı. İnsanların yaratılışından bu yana çok sayıda romana, filme ve video oyununa konu olan Metaverse artık hayatımızın bir parçası.

İnternet denilen bu devasa teknoloji, başka bir dünyada yaşamayı ya da yaşadığımızı hayal etmemizi mümkün kıldı. Çok sayıda roman, film ve video oyununa konu olan sanal dünya son zamanlarda oldukça popüler. 1984 yılında yayınlanan Neuromancer isimli kitapta, ana karakter, bir siber uzay kovboyu olarak bir “matris”in içine girer. Bu sanal dünya, “rızaya dayalı bir halüsinasyon” olarak açıklanmaktadır. ‘The Matrix’ filminde ise, sanal bir dünyaya atılan ve hepsi de alternatif bir gerçeklik yaşayan insanları anlatıyordu.

Metaverse Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse; metaverse, insanların ortak bir sanal evrene katılabilecekleri bir alandır. Bu terim, insanların bir 3D uzayda avatarlar olarak birbirleriyle etkileşime girdiği Neal Stephenson’ın romanı ‘Snow Crashâ’dan türetilmiştir.

“Meta”, “ötesi” anlamına gelmektedir. Verse ise “evren” anlamına gelmektedir. İkisi birleşerek “Metaverse” kelimesini oluşturur. Metaverse coinler hangileri ve sahibinden arsa olur mu? NFT’ler üzerindeki etkileri nelerdir?

Bu teknolojiyle insanlar yeni bir internette gezinmekle kalmayacak. NFT teknolojisi sayesinde insanlar dijital mülklere sahip olmaya başlayacaklar. Sadece üç boyutlu dokuya, reng ve etkileşim değil aynı zamanda mülk sahibi de olabileceğiz. Metaverse, merkezi olmayan blockchain teknolojisiyle benzersiz varlıkları alıp sattığı bir yer olacak.

NFT Nedir?

Fungibility terimi, finans dünyasında ayırt edilemez ve değiştirilebilir varlıklar için kullanılır. Takas edilebilir varlıklara bir örnek vermek gerekirse para birimleri ve kripto para birimleridir. Bir dolar başka bir dolar ile değiştirilebilir. Aynı şekilde 1 Bitcoin, 1 Bitcoin ile değiştirilebilir. Hem dolar hem de Bitcoin, değerlerini yitirmeden parçalara ayrılabilir. Örneğin, 20 dolarlık bir banknot dört adet 5 dolarlık banknotlara bölünebilir veya bir 5 dolarlık banknot beş adet 1 dolarlık banknotlara bölünebilir. Bitcoin de dolar gibi 10 adet 0.1 BTC’ye bölünebilir.

Takas edilemez şeyler ise bir kedi, bir Pokemon kartı veya bir araba gibi, birbirinin yerine geçemeyen ve ayırt edilemeyen benzersiz varlıklardır. Kediler, sahipleri için çok önemli bir değere sahiptir. Her ikisi de İran kedisi olsa da, kedinizi komşunun kedisiyle değiştirmek istemeyebilirsiniz. Komşunun kedisi, ikinizin de paylaştığı anılara sahip olmayabilir. Nadir bir Pikachu kartı, bir müzayedede 100.000 USD’ye satılabilir. Benzer bir Pikachu kartı, başka bir müzayedede 50.000 USD’ye satılabilir, çünkü söz konusu kartta hasar vardır ve daha ucuza gider. Aynı şekilde, bir Pikachu kartını yirmi parçaya bölerseniz, dolar gibi olmayacak ve değerini yitirecektir.

NFT’ler aynı benzersizliği, bir video, oyun canavarı, metaverse arazi arsa gibi herkesin bulabileceği diğer her şeyi değiştirilemez ve ayırt edilebilir bir varlık haline getiren kriptografik belirteçler aracılığıyla yaratır.

Metaverse Uygulamalar ve Oyunlar

NFT’ler giderek daha yaygın hale gelecektir. Decentraland veya Upland gibi projeler bugün mevcut olan bireysel metaverse’ler dünyalarıdır. Bu metaverse’ler, içine atlayabileceğiniz ve dijital mülk sahibi olmaya başlayabileceğiniz metaverse’lerdir. Henüz dünyadaki herkesin içine dalabileceği, film izleyebileceği, web sitelerine girebileceği ve şehirleri bir 3D İnternet olarak keşfedebileceği devasa bir Metaverse kadar kapsamlı olmasa da, bu merkezi olmayan uygulamalar şimdilik oldukça popüler.

Şu anda, NFT alanında, bir metaverse’in en önemli örneği, Decentraland VR dünyası olacaktır. Burada, blockchain metaverse arazisi satın alma ve yaratma lisansına sahipsiniz. Metaverse’de seyahat edebileceğiniz insansı bir avatarı bile kontrol ediyorsunuz.

İnsanlar zaten sanal gerçeklik dünyasında yer değiştirip bundan bir gelir elde ederken, Decentraland dijital gayrimenkul ve metaverse arsa almak için ilk gidilecek yer haline geldi. Decentraland’deki tüm arsalar satın alınabilir. Pazarda hızlı bir arama yaparak binlerce dolara satılan arazileri bulabilirsiniz. Oyunun metaverse coinlerden olan MANA isminde bir kripto para birimi var.

Gördüğünüz gibi, metaverse projeler zaten hayatla dolup taşıyor ve bir sürü yaratıcı insan, arazi satın almak ve blok zincirinde bazı olağanüstü dijital mimariler oluşturmak için bir araya geliyor. Peki tüm metaverse coinler hangileri ve nasıl arsa alınır?

Metaverse Nedir? Metaverse Coinleri Hangileri
Metaverse Nedir? Metaverse Coinleri Hangileri

Metaverse Coinler Listesi

 • MANA (Decentraland)
 • SAND (The Sandbox)
 • AXS (Axie Infinity)
 • ILV (Illuvium)
 • PYR (Vulcan Forged PYR)
 • ALICE (My Neighbor Alice)
 • GHST (Aavegotchi)
 • SLP (Smooth Love Potion)
 • DAR (Mines of Dalarnia)
 • TVK (Terra Virtua)
 • HIGH (Highstreet)

Metaverse coin hangileri diye merak ediyorsanız listesi yukarıda yazılmıştır. Bu coinler metaverse projeleri olan en önde gelen kripto paralardır.

Bu Altcoinler Nasıl Alınır?

Kripto para alım satım platformlarına girerek yukarıdaki coinleri arayıp bulabilirsiniz. Binance gibi bazı platformlarda Metaverse, NFT gibi kategorilere ayrılan altcoinleri bulabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.