Kripto Para Nasıl Yükselir?

Kripto Para Nasıl Yükselir? Bitcoin’in veya diğer kripto paraların fiyat hareketleri rastgele oluyor gibi görünse de aslında öyle değil. Geleneksel pazarlardakiyle aynı temel etkiler tarafından fiyat belirleniyor. Peki kripto para nasıl yükselir? Bu yazımızda konuya biraz yakından bakalım.

Bazı analistler, Bitcoin‘in (BTC) küresel finansı etkileyen savaş, kriz ve bunun gibi şoklara karşı dayanıklı olduğunu iddia ediyor. Bitcoin’in enflasyona karşı karşı bir korunma yolu olduğunu iddia ediyorlar. Bitcoin’in piyasa şoklarından ve yasal düzenleme ve sosyal medya gibi geleneksel finansal ürünlere dokunmayan diğer şeylerden etkilendiğini gösteren sayısız haber makalesi var.

Bu yazıda, bitcoin ve kripto para fiyatının düşmesine veya hızla yükselmesine neden olan ana etkilerin hızlı bir özetini anlatacağız.

Pazar Etkinlikleri

Kripto para fiyatları genellikle küresel pazarlarla birlikte çöküyor. Mart 2020’de koronavirüs pandemisi küresel piyasaları zor durumda bıraktığında, bitcoin de diğerleriyle birlikte sert bir satış dalgasına uğradı. Mart ortasında bir hafta içinde, bitcoin %57 düşüşle 3.867$ seviyelerine geriledi . Ardından, borsa gibi, toparlandı ve her zamankinden daha güçlü hale geldi ve ertesi yıl tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Analistler bunun, bazı yatırımcıların koronavirüs pandemisi sırasında sahip oldukları fazla miktarda boş zaman ve harcanabilir bol para ile borsanın canlılığından kaynaklandığını düşünüyor.

Bitcoin diğer piyasa şoklarına da tepkiler veriyor. Örneğin, yatırımcıların Çinli emlak devi Evergrande’nin çökmek üzere olduğundan korktuğu ve Didi isimli şirketin New York Menkul Kıymetler Borsası’ndan çıkma planlarını açıkladığı 2021’in sonlarında bitcoin %6,9 düştü. Daha sonra ise diğer malların fiyat artışları ve yükselen enflasyona olumlu tepki verdi.

Kripto para nasıl yükselir sorusuna tüm ekonomik şokları listelemek imkansız, ancak Bitcoin’in küresel piyasaları bir dereceye kadar takip ettiğini gösteren yeterli kanıtlar var.

Önde gelen ekonomi dergilerinden birinde bitcoin oynaklığı üzerine 2020 yılında yayınlanan bir makale de oynaklığın “ABD makroekonomik haber duyurularından” fazla etkilenmediğini, ancak ” tüketici güven endeksi” gibi ileriye dönük göstergelerden daha fazla etkilendiği belirtildi.

Kripto para nasıl yükselir ve düşer?

Kaldıraçlı işlemler diğer pazarlardaki bu şokları abartır ve oynaklığa katkıda bulunur. Kaldıraç, bir yatırımcının yatırım potansiyelini arttırmak için borsadan sermaye ödünç almasıdır. Örneğin, 1.000$ kendi paranızla alım satım yapmak yerine, paranızın 100 katına kadar borç almanıza izin veriyordu. yani potansiyel olarak 100.000$’a kadar alım satım yapabilirsiniz. Tabii ki, bu tür bir parayı ödünç almak ciddi kayıp riskleri taşır.

Çok sayıda yüksek kaldıraç kullanan yatırımcı, bitcoin’in fiyatının bir yönde hareket etmesi üzerine bahse girdiğinde, diğer büyük yatırımcıların (balinalar) bitcoin’in fiyatını diğer yönde hareket ettirmesi için bir fırsat yaratır. Bunu yapmak, bir dizi tasfiyeyi tetikler, bitcoin’in fiyatını düşürür ve kaldıraçlı işlem yapan insanlar için büyük para kayıpları yaratır. Balinalar daha sonra bitcoin’i eskisinden çok daha ucuz bir fiyata alırlar ve böylelikle büyük paralar kazanırlar.

Kripto Para Nasıl Yükselir?
Kripto Para Nasıl Yükselir?

Son olarak, hafta sonları da bitcoin fiyat oynaklığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu zamanlarda piyasaları izleyen bilgisayarlarının arkasında aktif olarak daha az yatırımcı vardır. Bu da fiyatlar düştüğünde daha az direnç olduğu ve bitcoin yükseldiğinde çok fazla kar elde etmeden pozisyon kapanmasına yol açar. Bu genellikle her iki yönde de daha önemli fiyat dalgalanmalarına yol açabilir.

Uluslar Arası Düzenleme ve Yasalar

Uluslararası düzenlemenin bitcoin fiyatı üzerinde ciddi bir etkisi vardır çünkü hangi ülkelerin kripto paraya erişebileceğini, şirketlerin nerede alışveriş yapabileceğini ve bitcoin madencilerinin nerede çalışabileceğini belirler. Birleşik Krallık, Tayland ve Hindistan gibi ülkeler bitcoin fiyatı üzerinde doğrudan etkiye sahip olduğunu gösterse de, bitcoin fiyatını en çok etkileyen iki büyük pazar: ABD ve Çin ülkeleridir. Bu ülkelerin getireceği yasa ve kısıtlamalar sert fiyat hareketlerine sebep olabilir.

Bitcoin’in Nisan 2021’de 65.000 $’a çıkması ve Haziran ortasına kadar yaklaşık 35.000 $’a ulaşan düşüşü, büyük ölçüde Çin’in bitcoin madenciliği üzerindeki baskılarına bir tepkiydi. Çin hükümeti Eylül 2021’de kripto para birimlerinin yasa dışı olduğunu açıkladığında Bitcoin %5,5 düştü.

Kripto para nasıl yükselir? Tabi ki iyi haberler vasıtasıyla. Kripto paralar iyi haberlere olumlu yanıt veriyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bir bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonuna yeşil ışık yakacağına dair bir duyurunun beklentileri, bitcoin fiyatının Ekim 2021’de yaklaşık 3.000 $ yükselmesine yol açtı.

Sosyal Medya

Teknolojiyi yöneten CEO’lar sosyal medya vasıtasıyla yatırımcıları çok fazla etkiliyorlar. Bireysel yatırımcılar, sosyal medyadan oldukça fazla etkileniyor. Elon Musk‘ın Twitter biyografisini bitcoin olarak değiştirmesinden sonra Bitcoin %20’den fazla arttı, çünkü yatırımcılara Musk’ın bitcoin’e yatırım yapmak üzere olabileceğinin sinyalini verdi, daha sonra Tesla aracılığıyla yaptı. Bu, CEO’nun diğer varlıklar, özellikle de dogecoin üzerindeki güçlü etkisi ile paraleldir. Bir başka örnek ise; son zamanlarda sosyal medya ve haber kanallarında Metaverse popüler olduktan sonra metaverse bazlı kripto paralarda fiyat artışları gözlendi.

Kripto para fiyatları nasıl yükselir?

Bazı yatırımcılar alım satım yapmak için sosyal medyadan oldukça fazla yardım alırlar. 2021 tarihli bir makalede; iki Güney Koreli bilim insanı, fiyatlar yüksek olduğunda bitcoin gönderilerinin daha sık ve fiyatlar düşük olduğunda daha az sıklıkta olduğu sonucuna vardı. Hintli analistlerin 2019 tarihli bir araştırma makalesi, olumsuz ve olumlu gönderilerin bitcoin fiyatıyla ilişkili olduğu sonucuna vardı.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.