Bilgii.net

Doğalgaz Tasarruf İçin Bunları Dikkatlice Uygulayın

08.10.2018
Doğalgaz Tasarruf İçin Bunları Dikkatlice Uygulayın

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte düşen sıcaklıklar artık ısınma ihtiyacımızı tetiklemeye başladı. Aynı zamanda ülkemizdeki dalgalı ve artan döviz kurları nedeni ile – doğalgazı ithal etmemizle de beraber- enerji masrafları da artmaya başladı. Bu yüzden Elektrik & Elektronik Mühendisi ve Enerji Yöneticisi Uzmanı Vahap Ayzet ile doğalgaz faturalarından nasıl tasarruf edebiliriz, enerjimizi nasıl daha verimli kullanabiliriz konusunda bilgi aldık.

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yazıma başlamadan önce ilk önce 2 önemli – ve birbiriyle çok sık karıştırılan- kavramı açıklamak istiyorum; “Enerji Verimliliği” ve “Enerji Tasarrufu“. Bu iki kavram genellikle çok karıştırılır ama arasındaki fark büyüktür.

Enerji tasarrufuna, “boşa yanan lambayı kapatmak” işlemi örnek olarak verilebilir. Veya 100 Watt’lık lamba yerine 40 watt gücünde lamba takılarak tasarruf sağlanmış olabiliriz.

Enerji Verimliliği ise, ortam koşullarını bozmadan ve ortamın konfor şartlarında azaltma yapmadan, aynı ihtiyacı daha az enerji harcayarak karşılamaktır. Mesela eski tür ampüller (100 watt) yerine aynı ışık şiddetinde ve aydınlık değerindeki LED (20 watt) ampül takmak verimliliktir.

Doğru Bilinen Yanlışlar!

Önce dilerseniz icrasında doğru bildiğiniz ama aslında yanlış uygulamalardan bahsetmek istiyorum.

Kombiyi açıp kapatmak!

Kombiyi akşam ve gece açıp, işe giderken veya çarşıya giderken kapatmak. En çok yapılan, çok da doğru olmayan bir harekettir. Bu konuyu şöyle açıklayalım; kışın çok soğuk olan günlerde ortalama geceleyin 50 derecede yanan kombinizi, gündüz kapatarak enerji tasarrufu yapacağınızı düşünüyor olabilirsiniz ama bunun yerine 30-35 dereceye alarak hem evinizin daha çok soğumasının önüne geçer, hem de kombinin içindeki su sıcaklığının düşmesine engel olursunuz.

Bunu şöyle örnekleyelim; arabalar uzun yolda daha az yakarlar, çünkü şehir içinde devamlı dur – kalk ve kısa mesafe gidiş gelişlerde motor daha fazla yakıt harcar. Ama belirli bir rölantide iken yakıt kullanımı düşecektir.

Sabah kombiyi kapattığınızda, akşama kadar hem evinizin sıcaklığı düşecek, hem de ısıtma tesisatınızın içinde bulunan suyun sıcaklığı düşecek. Akşam kombiyi çalıştırdığınızda kombi ilk önce içindeki suyu ısıtmaya çalışacak, sonra odanızı gibi düşünebilirsiniz.

Gün içinde Perdeleri Kapatmak!

Bazı evlerde, gün içinde oda sıcaklığı dışarı kaçmasın, cam zaten ince; perdeyi de çekelim de ekstra yalıtım olsun gibi düşüncelere kanıp perdenizi kapatmayın. Dikkat edin, gece değil gündüz kapatmayın diyorum. Çünkü gün içinde güneş ışınlarının odanıza girmesini sağlayın ve güneş ısısından faydalanın!

Doğalgaz Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız

Doğalgazı daha verimli kullanmak ve tasarruflu kullanmak olarak iki başlıkta yapılabilecek işlemler vardı. Dilerseniz biz bunları alt alta sıralayalım. Tabi ilk önce evde kullanıma bağlı yapılabilecek tasarruflardan, sonra da daha büyük ölçekte yapılabilecek uygulamalardan bahsedeceğim.

Evin ideal ortam sıcaklığı belirlenmelidir

Bu sayede kombinin sürekli stabil bir ayarda yanması, doğalgaz tasarrufuna yardımcı olacak bir etkendir. İç mekanda sıcaklık belirli olursa, kişilerin duruma göre hareket etmesi; fazla yüksek doğalgaz kullanımının önüne geçecektir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kombiyi devamlı açıp kapatmak yerine, gün içinde güneş ışıklarından da faydalanıp, kombiyi kısık derecede yanık tutmak

Kombinizin bakımı ve Baca Temizliği

Kombinizin servis tarafından bakımını yaptırmak, kombinin hem daha verimli çalışmasını sağlayacak hem de olası arızaların önüne geçerek kullanım ömrünü uzatmış olursunuz. Baca temizliği sayesinde de yanma verimi artarken, olası can ve mal kayıplarının önüne de geçilir. Yılda 1 kez yaptırmak önemlidir.

Petek temizliği ve tesisat temizliği yaptırmak

Özellikle son yıllarda sıkça gündemde olan petek temizliği işlemi sayesinde, kombi tesisatı ve peteklerin içinde dolaştırılan kimyasal ile, peteklerin ve tesisatın içinde biriken ve ısı geçişine engel olan tortu, pas vb pisliklerden sistemin arınması sayesinde tasarruf etme imkanı doğar.

Termostatlı vana kullanmak

Termostatlı vanalar sayesinde evin sıcaklığı istenen dereceye geldiğinde sistemin çalışması yavaşlar ve büyük ölçüde tasarruf sağlanır. Termostatı her 1 derece daha düşük sıcaklığa ayarlamak yüzde 6 yakıt tasarrufu sağlar.

Pencere ve kapıların yalıtımı

Pencere ve balkon kapıların pimapen (PVC) tercih edilmesi ve camlarda ise çift cam veya 3 katlı camlar kullanımı ısı kaybını azaltacaktır. Eğer bu yapılamıyorsa, pencere ve kapı kenarları sünger ya da fitil ile kapatılabilir.

Pencerelerinizin bakımını yaptırmak

Özellikle PVC pencerelerde yaz aylarında sıcağın etkisi ile pencerenin iskelesinin yapısından kaynaklı plastik esnemeleri dolayısıyla hava geçişleri olur. Veya aralarda kullanılan plastik fitiller yıpranmış olabilir. Ortalama 1-2 yılda bir yapılmasını tavsiye ederim. Özellikle kahve tonlarında olan pvc pencereler güneşi daha çok çektiklerinden dolayı daha fazla esnemeye maruz kalırlar.

Peteklerin önünü kapatmayın!

Evinizi dekorasyonunu yaparken, peteklerin önünü mümkün mertebe boş bırakın. Peteklerin alt kısımı ve üst kısımını kapatmayın. Peteklerin arasından veya içinden geçen hava akımının hareketi engellenirse çok verimli ısı geçişi olmayacaktır. Isınan havanın hareket eder prensibini unutmayınız. Bu yüzden havanın petek etrafındaki hareketini engelleyecek uygulamalardan kaçının.

Yansıtıcı ve Hava Yönlendirici Kullanın

Petek ile duvar arasına yansıtıcı alüminyum plaklar koymak da işe yarar. Isının duvar tarafına değil de ortama doğru yansıtılması konusunda iş görür. Ayrıca peteklerin üzerine hava akımını ortama doğru yönlendirmek için kullanılan yönlendiriciler de işe yarar.

Mantolama ve Yalıtım

Binanızın dış cephe mantolamasının yapılmış olması. Bilindiği gibi binalarda enerji performansını olumsuz olarak etkileyen ve en çok ısı kaybının olduğu yerler duvarlar ve camlardır. İyi projelendirilmiş bir dış cephe yalıtımı ile ve iyi seçilmiş bir pvc pencere ve cam sistemi ile %40 enerjiden tasarruf etmek mümkündür. Aslında bu madde en önemlisi diyebiliriz. Hem kışın ısıtma ihtiyacınız hem de yazın aylarında soğutma ihtiyacınız için kullanılacak enerji ihtiyacınızı önemli ölçüde etkiler.

Peteklerin dış duvarda ve pencerenin altında olması

Peteklerin konumu, mimari çizimler yapılırken mekanik projelerde belirlenir. Bazen evlerde yapılan tadilatlar sonucu veya sonradan doğalgaza geçen binalarda bunlar göz ardı edilmekte. Peteklerin konumu, dışarıya bakan duvarlarda olmalıdır. Yani yan oda ile bulunduğunuz odadaki duvar üzerinde değil de dış ortama bakan duvar üzerinde olmalıdır. Dış duvar üzerinde pencere olan tarafa ve pencerelerin altına konulmalıdır.

Cephe Seçimi

Tabi bunlar dışında da ev almadan veya kiralamadan önce, yaşadığınız yerin iklim koşullarına göre cephe seçimi yapmak, soğuk illerde güney cephe, sıcak illerde kuzey cephelerden tercih kullanmak da enerji maliyetlerinizi düşürür.

Enerji Kimlik Belgesi’ne Dikkat Edin

Ayrıca ev alırken veya kiralarken, ev sahibinden veya emlakçıdan, o evin enerji kimlik belgesini talep ederek bunu yorumlamanız da uzun vadede enerji kullanımlarını etkileyecektir. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) binanızın A, B, C, ..G sınıflarından hangisinde olduğunu belirtir ve yıllık enerji kullanım maliyetinizin o yapı için ne kadar olacağı hakkında bilgi verir.

Bunu buzdolabı alırken veya elektronik bir cihaz alırken A sınıfı, A+, A++, A+++ gibi düşünebilirsiniz. Enerji Kimlik Belgesi de binalar için bu işlevi görür.

Sonuç olarak evde büyük yapısal değişiklikler yapmadan. sadece kullanım alışkanlıklarınızda yapılabilecek iyileştirmeler ile büyük oranlarda doğalgazdan tasarruf etmek mümkün ve böylece doğalgaz faturalarında düşüş sağlamak mümkündür.

Ayrıca bu yazıyı paylaşarak, başkalarının da doğalgazdan tasarruf etmesini sağlayabilir ve bilinçlendirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Bayram Taşkın dedi ki:

  Biz peteğin arkasına alimünyum karton koyduk. Çarşıda satılıyor 10 15 lira civarı. Çok faydası oluyor.

  1. hakan çoban dedi ki:

   bende aynı şekilde yaptım gerçekten faydasını gördüm petek boşu boşuna duvarı ıstıyordu şimdi içeriye dağıtıyor ısıyı

 2. Vahap dedi ki:

  Seçimlerde yaparsınız en iyi tasarrufu!!!

 3. Ali dedi ki:

  Kaloriferi gece gerekmiyorsa kapatın devamlı açık bırakmak faturayı 2 katına çıkarıyor.

Bilgii.net