Emeklilere Özel Kredi Veren Bankalar 2022

Emeklilere Özel Kredi Veren Bankalar 2022? Emekliler için kredi olanağı sunan bankalar, farklı vade seçenekleri ve uygun faiz oranları ile işlem hizmeti açmaktadırlar. 2022 emeklilere özel kredi seçenekleri sunduğu bilinen katılım bankalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası

Bu bankalar üzerinden, emeklilik prim borçlarının ödenmesine ilişkin avantajlı kredi olanakları sunulmaktadır. Kredi fırsatları, emekliler için özel olarak hazırlanmış paketlerden oluşmaktadır.

Emekli kredilerinde vade seçenekleri oldukça geniştir. Bunun yanı sıra vade seçeneklerin de çok da fazla etkilenmeyen faiz uygulamaları bulunmaktadır. Katılım bankaları özelinde faiz uygulamasından ziyade kar payı uygulaması bulunmakta ve böylelikle faiz ödemesi istemeyenler için yeni bir alternatif oluşturmaktadır.

Katılım bankalarının dışında da düşük faiz oranlarıyla kredi olanakları sunan banka seçenekleri bulunmaktadır. Emekliler için her banka özelinde sunulmakta olan bir paket bulunmamakla beraber ihtiyaç kredisi kapsamında kredi verildiği bilinmektedir.

Emekli Kredisi Hangi Kriterlerde Verilmektedir?

Emeklilik kredisi kullanım kriterleri, kişilerin ödemeleri emekli maaşı üzerinde yapmaları nedeniyle herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için belirlenmektedir. Bu kriterler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Bankanın ödemelerinin maaş tutarının %70 oranından fazlası olmaması gerekmektedir.
 • Herhangi bir kredinin aktif olması halinde emeklilik kredisi kullanılamamaktadır.
 • Emeklilik yaşı minimum sınır kabul edilmekle birlikte maksimum kredi kullanım yaşı 75 olarak kabul edilmektedir.
 • E-devlet üzerinden sunulan emeklilik kriterlerin hepsinin tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Emeklilik yaşının tam doldurulmuş olması ve prim günü eksiğinin bulunmaması gerekmektedir.
 • Bankalar tarafından kredi kullanımına engel olarak görülen bir durum olmadığından emin olunması gerekmektedir.

Bu kriterler dahilinde bankalardan kredi kullanılabilmektedir. Hangi bankadan kredi kullanmak istendiği müşterilerin tercihine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bankaların sunmuş oldukları kredi ve indirim oranlarının yanı sıra geri ödeme planları da banka tercihleri üzerinde belirleyici olmaktadır.

Emeklilere Özel Kredi Veren Bankalar 2022

Düşük faizli kredi olanakları sunan PTT Bank, emekliler için de özel olarak bir paket seçeneği içermektedir. Bu kredileri, anlaşmalı olduğu bankalar ile sunmaktadır. PTT Bank ile anlaşmalı olarak hizmet vermekte olan bankalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Aktifbank
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Fibabanka
 • Türk Ekonomi Bankası
 • ING Bank
 • Şekerbank

Bu bankalar ile birlikte sunulan emeklilik olanakları, kişilerin devlet tarafından sunulan emekli olma kriterlerini sağlamaları halinde mümkün olmaktadır. Kişiler, yaş ve prim günü gibi kriterleri tamamlamalarının ardından bankalar ile kredi olanakları hakkında iletişime geçebilmektedirler.

Aktifbank ile PTT Emekli Kredisi Nasıl Kullanılır?

Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?
Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?

Aktifbank’ın PTT emekli kredisi olanakları, maksimum 60.000 TL olarak 60 ay vadeye kadar sunulabilmektedir. Bu miktarlar üzerinden aylık ortalama %1,98 oranında bir faiz uygulaması söz konusu olmaktadır.

Aktifbank üzerinden vade seçenekleri belirlenirken en önemli kriter yaştır. 83 yaş ve üzeri için kredi kullanımına izin verilmektedir. Üstelik kişinin kredi kullanım yaşı ile maksimum kredi kullanım yaşı arasındaki hesaplama da yapılmaktadır. Örneğin 79 yaşında 60 ay vadeli bir kredi kullanımına izin verilmemektedir.

2022 emeklilere özel kredi seçenekleri içerisinde sıkça tercih edilmekte olan Aktifbank emekli kredisinde peşinat tutarı, kişilerin gelir durumlarına göre belirlenmektedir. Bunun yanı sıra geri ödeme konusundaki kriterleri de sağlama durumu göz önünde bulundurulmaktadır.

Vakıfbank ile Emekli Kredisi Nasıl Kullanılır?

Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?
Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?

Vakıfbank tarafından emekli kredisi kullanmak, ihtiyaç kredileri kapsamında değerlendirilmektedir. Sunulan olanaklar da genel ihtiyaç kredisi olanakları dahilinde belirlenmektedir.

Vakıfbank kredi kullanımındaki kriterlerden birisi, emekli maaşının alınacağı nokta olarak PTT Bank’ın belirlenmesidir. Vatandaşlar, PTT Bank ile anlaşma yaparak emekli kredisine başvuru yapabilmektedirler.

Vakıfbank tarafından alınacak kredinin maksimum tutarı 20.000 TL olabilmektedir. 20.000 TL olarak çekilecek kredinin 36 aya kadar taksitlendirilerek geri ödeme planının oluşturulması mümkün olmaktadır.

Vakıfbank üzerinden alınacak kredinin kullanılabilmesi için başvuru sahibinin 80 yaşından önce başvurmaları gerekmektedir. Vade süresi de kişilerin yaşlarına göre belirlenmekte olup 77 yaşındaki birinin 3 yıl vadeli kredi kullanımına izin verilmemektedir.

Denizbank ile Emekli Kredisi Kullanma Kriterleri Nelerdir?

Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?
Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?

Denizbank emeklilik kredisi kullanma şartları, bankanın yalnızca emeklilik paketi dahilinde sunulan şartlar olarak bilinmekte olup diğer kredi kullanımları için uygulanmamaktadır.

Denizbank üzerinden emeklilik kredisi kullanmak isteyenlerin şu şartları sağlamaları gerekmektedir:

 • Kredi kullanımı için maksimum tutar 36.000 TL olarak belirlenmekte olup daha fazla tutarlar için onay verilmemektedir.
 • Kredi kullanımına başvuran kişinin 80 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.
 • Başka bir banka üzerinden kredi kullanımı bulunmaması önemli olmaktadır.
 • Devlet tarafından belirlenen emeklilik kriterlerinin sağlanması gerekmektedir.

Bu şartlar özelinde kullanılmakta olan krediler için ortalama %1,69 oranında ödeme faizi bulunmaktadır. Bu faiz oranı, temin edilen tutara ve vade seçeneklerine göre farklılık gösterebilmektedir.

ING Bank ile Emekli Kredisi Seçenekleri

Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?
Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?

ING Bank aracılığıyla emekli kredisi kullanmak, özellikle PTT bünyesinde çalışmakta olan personellere yönelik ekstra avantajlar sunmaktadır. Hem PTT personelleri hem de diğer vatandaşlar için ING Bank Emeklilik seçenekleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kredi kullanımlarında maksimum vade seçeneği 60 ay olarak belirlenmektedir.
 • Maksimum kredi kullanım limiti ise 45.000 TL olarak sunulmaktadır.
 • Faiz oranları ise kredi bedeline göre değişiklik göstermekte olup %2,74 ila %2,24 arasında değişiklik göstermektedir.
 • Belirlenen yaş sınırının 75 olduğu bilinmektedir.

Bu şartlar dahilinde kredi kullanmak isteyenlerin doğrudan bankaya müracaat etmeleri gerekmektedir. Banka yetkilileri tarafından gerekli yönlendirmeler yapılarak kredi ödemesi hızlı bir şekilde sağlanmaktadır.

TEB PTT Emekli Kredisi Nedir?

Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?
Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?

TEB ile PTT Bank üzerinden emekli kredisi kullanmak, emekli maaşının PTT üzerinden alınacağı teminatının verilmesi ile mümkün olmaktadır. Bu teminatın sağlanmasının ardından maksimum 40.000 TL tutarına kadar kredi kullanılabilmektedir.

Maksimum tutar üzerinden en fazla 36 ay taksitli geri ödeme planı oluşturulabilmektedir. Taksit sayısına bağlı olarak aylık uygulanacak faiz oranları değişkenlik göstermektedir. Vade sayısı ile birlikte aylık faiz oranları da artış göstermektedir.

Kredi başvurusu yapılırken yalnızca kimlik fotokopisi ile başvuru yapılması yeterli olmaktadır. Kredi ödemeleri, maaş üzerinden düşüleceği için herhangi bir gelir durumu beyanına gerek duyulmamaktadır.

Burgan Bank PTT Emekli Kredisi Nasıl Kullanılır?

Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?
Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?

Burgan Bank üzerinden emekli kredisi kullanmak, PTT ile yapılan anlaşma üzerinden mümkün olmaktadır. Emekli maaşının PTT üzerinden alınması sayesinde Burgan Bank kredileri kullanılabilmektedir.

Bu banka özelinde maksimum nakit olanağının 55.000 TL olduğu bilinmektedir. Bu tutar, ortalama 60 aya kadar vadeli kullanılabilmektedir. Vade seçenekleri faiz oranlarını arttırması nedeniyle kısa olacak şekilde belirlenmesi önerilmektedir.

Bu banka ile kredi kullanmak isteyenlerin 73 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. 73 yaşından küçükler için ise kredi vadeleri belirlenirken 73 yaşını dolduracağı tarih belirlenerek bir kriter oluşturulmaktadır.

Vade seçenekleri üzerinden uygulanan faiz oranları %1,98 ile %1,58 aralığında değişiklik göstermektedir. Bu oranlar hem vade seçenekleri hem de nakit tutarı üzerinden farklılaşmaktadır.

2022 emeklilere özel kredi seçeneklerini barındıran banka, müşterileri için kredi teminatı olarak emekli maaşının belirli bir oranını belirlemektedir. Bu oran, yaşamsal gerekliliğe göre baz alınmakta olup devlet tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak belirlenmektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.