Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?

Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım? Günümüzde yapılması planlanan pek çok ihtiyacın giderilmesinin yanı sıra acil nakit para arayışları içinde pek çok kişinin ilk tercihi bankalardan kredi kullanmak olmaktadır. Bankalar kullandırmış oldukları her kredi üzerinden gerek faiz geliri gerekse de kredi dosya masrafı gibi ek gelirler elde ettikleri için kredi kullandırma konusunda oldukça isteklidir. Ancak bazı durumlarda yapılan kredi başvuruları reddedilmektedir.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?
Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?

Bankalar tarafından gerçekleştirilen kredi başvuru reddi nedenleri arasında ilk sırayı hiç tartışmasız düşük kredi notu ortalaması almaktadır. Kişinin kredi notu ile kullanmak istediği kredi tutarı arasında mutlaka doğru orantı bulunmalıdır.

Bu nedenle kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi kullanmak istiyorum diyen herkesin istisnasız kredi notu sorgulaması yapması gerekir. Yapılan bu sorgulama sonucunda kredi notu ortalaması düşük olan kişilerin ya kredi notunu yükselttikten sonra kredi başvurusunda bulunmaları ya da düşük tutarlı krediler için kolay kredi veren bankalar üzerinden başvuruda bulunmaları gerekir. Bunlara ek bilgi olarak:

  • Kullanılmak istenen kredi tutarının aylık taksit tutarını kredi başvurusunda bulunan kişinin maaşının karşılamaması
  • Banka tarafından istenen kesintisiz aylık çalışma süresinin sağlanamaması
  • Aylık düzenli gelir belgesinin bulunmaması
  • Kara listede olmak ya da bir dönem kara liste içerisinde yer almak gibi durumlarda kredi red nedenleri arasında yer almaktadır.

Kredi başvuru reddi günümüzde çok sık yaşanan bir durum olup yapılacak doğru müdahaleler ile kredi kullanmak mümkündür. Kredi başvurunuzun reddedilmesi durumunda yapmanız gerekenler şunlardır;

Kredi Başvurusu Reddedildi Ne Yapmalıyım?

  • İlk olarak hemen bankanızı arayın ve kredi başvurunuzun neden reddedildiğini mutlaka öğrenin. Çünkü bu nedeni ortadan kaldırmanız durumunda kredi onayı almanız mümkün olacaktır.
  • Düşük kredi notu ortalaması nedeni ile kredi başvurunuz reddedildiyse bu durumda kredi notu yükseltme taktikleri uygulayarak not ortalamanızı yükseltmeye çalışmanız gerekir. Buna ek olarak kredi tutarını düşürerek yeniden başvuruda bulunmanız mümkündür.
  • Aylık gelir tutarınızın düşük olması nedeniyle kredi onayı alamamanız durumunda kira kontratı gibi ek gelir belgeleri sunabilir ya da kredi başvurunuzu revize ederek çekmek istediğiniz kredi tutarını düşürerek yeniden başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Çalışma süreniz yetersiz geliyorsa bankanın istediği sigortalılık süresini doldurduktan sonra yeniden kredi başvuru formu doldurabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.