Devlet Destekli Sıfır Faizli İnek Kredisi

Devlet Destekli Sıfır Faizli İnek Kredisi! Devlet destekli bir çok kredi mevcut ancak son zamanlarda oldukça tartışma konusu olan tarım ve hayvancılık alanında devletin çiftçiyi teşvik etmek amacı ile çıkarttığı sıfır faizli kredi seçenekleri bulunuyor.

Büyükbaş hayvancılık ülkemizde oldukça önemli çünkü hemen her gün tüketilen süt, yoğurt gibi temel gereksinimleri karşılamamızı sağlayan hayvanlar büyükbaş olarak tabir edilen inek türleridir. Çifçiliği yarısından fazlasını oluşturan bu alan için devlet destekli faizsiz kredi ve hibeler bulunmakta, Bu teşviklerin bazıları ise tamamen geri ödemesiz olarak sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası tarafından büyükbaş hayvan alımı için 100.000 TL’ye kadar faizsiz 12.500.000 TL’ye kadar olan yatırımlar için ise %50 faiz desteği sağlamaktadır. Ayrıca 60 aya varan vadelerde.

Ziraat Bankası İnek Kredisi Nedir?

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin kara resmi gazetede yayınlandı. Üreticilerin tarımsal üretime yönelik finansman ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması amacıyla Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredi kullandırımına ilişkin usül ve şartlara uygun olmak koşuluyla şahıs veya şirketlere tarımsal kredi kullandırılmaktadır.

Büyükbaş hayvan alıp süt ürünlerinden veya etinden faydalanarak iş yapmak isteyen çiftçilere devlet destekli 12.500.000 TL’ye kadar Ziraat Bankası ve Tarım İl Müdürlükleri aracılığı ile kredi imkanı sunulmaktadır. Kredi imkanı iki şekilde sunuluyor.

 1. Yatırım döneminde olan çiftçilere ilk defa inek kredisi kullanmak koşulu ile besi çiftliği kuracak çitfçiler
 2. İşletme döneminde kredi kullanacak olan çiftçilere, İnek besihanesine sahip olan fakat üretim kapasitesini arttırmak isteyen çiftçiler

Bu iki sınıfta yer alan çiftçilere resmi gazete yayınlanan inek kredisi Ziraat Bankası aracılığı ile 2021 yılına özel 100.000 TL faizsiz 12.500.000 TL de %50 faiz desteği sağlanmaktadır.

Çiftçilere sağlanan bu krediler iki ana gruba ayrılıyor.

 1. Yatırım Dönemi: 100.000 ile 750.000 TL  kadar faizsiz kredi, 750.001 TL ile 5.000.000 TL arasına %75 faiz desteği ve son olarak 5.000.001 TL ile 12.500.000 TL üst limite kadar ise %50 faiz desteklemeleri sağlanır.
 2. İşletme Dönemi: 100 bin TL kadar faizsiz, 101 bin ile 5 milyon TL kadar %50 faiz desteği, 5 milyon TL üzeri ise %25 destek verilmektedir.

Hayvan Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler Nedir?

Sağlanan teşvik kredisinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için alınacak büyükbaş hayvanlar için bazı kriterler koymaktadır. Bu kriterleri sıralayacak olursak;

 • Satın alınacak büyükbaş hayvanların 3 yaşından büyük olmaması gerekir.
 • Minimum 10 adet büyükbaş hayvan alınması,
 • Alınacak büyükbaş hayvanların maksimum verim sağlaması için hayvanların cinsleri et ve süt bakımından zengin holstein sığır, kırmızı alaca ırkı, brown swiss ırkı, simental sığır ırkı veya jersey sığır ırkı cinslerinden olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası İnek Kredisi Şartları Nedir?

Alınacak hayvanlar için şartlar sağlandıktan sonra krediyi kullanacak çiftçinin aşağıda ki şartları da sağlaması gerekmektedir.

 1. Kredi notunun 1699 puan ve üzerinde olması,
 2. İpotek değerine sahip mal varlığına sahip, yoksada küpe numaraları kayıtlı ineklerinin olması,
 3. Minimum 2 tane kefil,
 4. Devlete ait vergi borçlarının olmaması gerekmektedir.

10 Büyükbaş Hayvan Almazsam Nasıl Kredi Alabilirim?

Büyükbaş hayvancılık işi ile ilgilenen çiftçiler 10 adetten daha az inek alma düşünceleri varsa yem kredisi adı altında daha makul faiz ve ödeme imkanı ile kredi kullanabilirler. Çiftçilere özel olarak sunulan kredide ihtiyaç kredisine benzer kolaylıklar sunulmaktadır. Yem kredisi içinde Ziraat Bankasına başvurulması yeterli olacaktır. Başvuruda sizden ipotek alınabilmesi için adınıza kayıtlı hayvanların cinsleri ve sayıları gibi bilgiler sorulacaktır. Alacağın kredi buna göre belirlenecek.

Devlet Destekli Sıfır Faizli İnek Kredisi

Devlet Destekli Sıfır Faizli İnek Kredisi
Devlet Destekli Sıfır Faizli İnek Kredisi

Mesela adınıza kayıtlı büyükbaş hayvan için 120 TL limit çıkarken küçükbaş hayvanlar için 300 TL limit çıkar. Bu rakamlar değişkenlik gösterebilir. Kredi limitleri değişkenlik gösterirken faiz oranları her ikisinde de aynı uygulanıyor. Faiz oranları ise %4 ile %5 arasında değişmekte, Üstelik ödemelere bir yıl sonra başlayabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.