Araba Kredisi Veren Bankalar

Araba Kredisi Veren Bankalar? Bankaların müşterilerine en çok sunduğu krediler arasında yer alan taşıt kredisi her bankanın kredi paketleri arasında bulunmaktadır. Her ne kadar konu başlığı araba kredisi veren bankalar olarak seçilmiş olsa da bu yazımızda sizlere en uygun faiz oranı ve minimum masraflı taşıt kredisi hangi bankalardan kullanılabilir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Ayrıca sitemizde daha önce bu konuda yazdığımız taşıt kredisi nedir, nasıl alınır başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Araba Kredisi Veren Bankalar

Taşıt kredilerinde alacağınız otomobile banka tarafından rehin konulacağından bankalar açısından diğer kredi türlerine nazaran daha az riskli bir kredidir. Ancak kredi kullanırken ihtiyaç kredisinde olduğu gibi tüm şartlar geçerli olup, Ayrıca araçla ilgili Model yılı, Marka ve Kasko değerine göre kullanılacak kredi tutarı belirlenir. İhtiyaç kredilerinde olduğu gibi satın almak istediğiniz araç için kullanacağınız kredinin aylık taksitleri maaş tutarınızın belli bir miktarını aşmamalıdır. Taşıt kredisi kullanmadan önce bankaların internet siteleri veya şubelerinden faiz oranları ve masraflar konusunda ön araştırma yaptıktan sonra hangi bankadan otomobil kredisi kullanacağınıza karar vermeniz faydalı olacaktır.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Bankaların taşıt kredisi faiz oranları 0 km veya 2. el olarak değişkenlik gösterdiğinden öncelikle alacağınız aracın sıfır veya ikinci el olacağına karar verdikten sonra kredi tipi belirlenmelidir.

Sıfır km araç kredisi: Satın almayı düşündüğünüz araç sıfır km ise bayi tarafından verilecek nihai fatura tutarının 50.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70’i 50.000 TL’nin üzerinde olan kısmı için %50’si kadar kredi kullanabilirsiniz.

İkinci el araç kredisi: İkinci el taşıt kredisinde alınacak araç maksimum 5 yaşında olmalıdır. Kullanılacak kredi tutarının belirlenmesi içinse aracın kasko değeri baz alınır. Sıfır km taşıt kredisinde ki hesaplamada olduğu gibi kasko değerinin 50.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70’i 50.000 TL üzerinde olan kısmı için %50’si kadar kredi kullanabilirsiniz.

Örneğin alacağınız aracın fatura tutarı veya kasko değeri 80.000 TL olduğunu varsayalım.
50.000*0,70: 35.000 TL
30.000*0,50: 15.000 TL
Toplam kullanabileceğiniz kredi tutarı: 50.000 TL

Taşıt Kredisi Özellikleri Nelerdir?

  • Satın alacağınız aracın kasko ve zorunlu trafik sigortası banka tarafından yapılarak kullanılacak kredi hesabından veya müşteriye ait kredi kartından tahsil edilir.
  • Taşıt kredilerinde BDDK‘nın (Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu) son düzenlemesi ile birlikte ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi 48 ay vadeye kadar yapılmaktadır.
  • Taşıt kredisi faiz oranları sıfır km veya 2.el olarak farklılık göstermektedir.
  • Taşıt kredisi kullanırken alacağınız aracın HGS/OGS ürününü aynı bankadan almanız faiz oranlarında esneklik sağlayabilir.
  • Taşıt kredisi için bankaların belirlemiş olduğu kullandırım politikaları geçerli olup, kredi notu faktörü aynı şekilde önem arz etmektedir.
Araba Kredisi Veren Bankalar
Araba Kredisi Veren Bankalar

Uyarı: Faiz oranları sürekli değiştiğinden, bankaların internet sitelerinden bilgi alınabilir. Siz değerli ziyaretçilerimizi yanıltmamamız için böyle bir karar aldık.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.