Yurt Dışı Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Yurt Dışı Eğitim Kredisi Nasıl Alınır? Ülkemizde eğitime verilen önem ve reformlar sayesinde gelişmekte olan ülkeler statüsüne çıktık. Yurt dışındaki üniversitelerin cazibesi de gözle görülmeyecek gibi değil. Tamam ülkemizde de çok harika okullar var ve eğitimleri de dünya standartlarında fakat yurt dışında okumak, dil öğrenmek, gezip görmek gibi avantajlarıyla yurt dışı eğitimi çekicidir. Okul bittiği zaman öz geçmişinizde yabancı bir okul olunca iş bulma olanağınız daha da artıyor. Hiç bir şey olmasa yabancı dilinizle rakiplerinizden birkaç adım öne geçersiniz.

Yurt Dışı Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Yabancı dil deyip geçmemek lazım artık ülkemizde de bir çok uluslar arası şirket bulunmakta ve yurt dışı görüşmelerinde hem işi bilmek hem de dili bilmek aranıp ta bulunamayan bir özellik. Bütün bu avantajların yanında bir de işin ekonomik boyutu var. Hele ki son zamanlarda döviz kuruna karşı TL’nin değer kaybetmesiyle iç ekonomide ki sıkıntılar gibi yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için daha önce 25-30 bin TL’ye ihtiyaç oluyorken şimdi 45-50 Bin TL’ye ihtiyaç oluyor.

Öğrenciler de haklı olarak yurt dışı eğitim kredisi almak için bankalara başvuruyor. Son zamanlarda özel bankaların bir biri arasındaki rekabet dolayısıyla bu gibi kredilerde faiz oranları ciddi manada düşüş yaşadı ve bu da tüketiciye yani öğrenciye yaradı. Gelin hep beraber Yurt dışı eğitim kredisi nasıl alınır ve hangi bankalar veriyor sorularına yanıt arayalım.

Yurt Dışı Eğitim Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Yurt dışı eğitim kredisi zaman zaman değişse de bu konuya ciddi önem veren bankalar şöyle sıralanabilir;

  • Yapı Kredi
  • Akbank
  • Finans Bank
  • Denizbank

Bu bankalar diğer bankalara göre daha çok önem veriyor yurt dışı eğitim kredisine. Yapmanız gereken çalışmak isteyebileceğiniz bankaları inceleyerek karar verip bankanızla iletişime geçmek.

  • Şöyle bir detay verelim hali hazırda çalışıyor olduğunuz bir banka varsa çalıştığınız şubesine gidip konuyu aktarabilirsiniz. Hazır müşterisini kaybetmek istemeyen şube kredi limitiniz konusunda sınırlara zorlayabilir veya dosya masraflarında ciddi indirime gidebilir.

Yurt Dışı Eğitim Kredisi Şartları

Eğitim kredisi de diğer krediler gibi işlem görmektedir. Yani ilk olarak sizden bir gelir belgesi isteyeceklerdir. Eğer çalışmıyor ve kendinizi tamamen eğitime verecekseniz ailenizle giderek onları kefil gösterebilirsiniz. Yurt dışı eğitim kredisinin vade oranları ortalama 36 aydır ve 3 yıl içerisinde sizden geri ödemeniz istenir.

Yurt Dışı Eğitim Kredisi Ne Kadar?

Yurt dışı eğitim kredileri her bankadan bankaya değişse de ortalama olarak maksimum 20 Bin TL’dir. Bu her yıl değişkenlik gösterebilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.