Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Kredi çekmek için bankalara başvurulduğunda banka çalışanları tarafından kredi notunuz kontrol edilmektedir. Bu işlemin amacını ve içeriğini herkes merak eder. Findeks üzerinden kontrol edilen bu not sizin bakalar ile olan ilişkiniz üzerinden belirli bir sistem doğrultusunda hesaplanan müşteri kimliğinizi puanlamaktadır. Buna göre başvuru yaptığınız banka ya da bankalar ileriye yönelik ödeme konusunda nasıl bir davranış sergileyeceğinizi ön görebilmektedir. Kredi kartı için de bu puanın yüksek olması ve mevcut kullanılan kartlardaki limitlerinizi Merkez Bankası tarafından size sunulan sınırlar içerisinde olması gerekir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Genellikle kredi verilirken kişilerin gelir durumu göz önüne alınır. Buna bağlı olarak bir ödeme planı çıkartılır. Ek gelir olmadığı sürece aldığınız maaş üzerinde taksit tutarı olan bir planı sistem kabul etmemektedir. Tek neden bu olmamakla birlikte geçmiş dönemlerde aldığınız krediler ve bunları zamanında ödeyip ödemediğiniz de kontrol edilir. Zamanı geciken ödemeler kredi notunuzun düşmesine neden olacağından direk bu not sizin durumunuzu ortaya koymaktadır.

Bütün Bankaların Kullandığı Sistem

Hangi bankaya giderseniz gidin kredi notunuzu tek bir sistem üzerinden kontrol ederler. Merkez Bankasının verilerine göre bütün banka kuruluşları Findeks üzerinden sizin müşteri kişiliğinizi görebilmektedir. Hangi tarihlerde ve hangi tutarlarda kredi çektiğiniz, şuan mevcutta olan krediler, kredi kartı borçları gibi bütün bilgiler bankalar tarafından görülebilmektedir. Bu nedenle kredi notunuzun düşük olduğunu düşünüyorsanız boş yere başvuru yapmanıza gerek yoktur. Sistem otomatik olarak size kredi verilmesini uygun bulmayacaktır. Bu notu öğrenmek amacıyla illa ki bankaya gitmenize de lüzum yoktur. Farklı yerlerden kendiniz de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nerden Öğrenilir?

 

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?
Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu hesaplaması yapan sistem olan Findeks Türkiye’nin lider dokuz bankasının ortaklığı ile kurulmuş olup Kredi Kayıt Bürosu doğrulusunda yaşama geçirilmiştir. Reel sektör ve bireylere yönelik tasarlanan bu finansal hizmet platformu sayesinde bankalara gitmeden kendiniz de notunuzu öğrenebilirsiniz. Resmi internet sitesinde yer alan formu doldurduktan sonra belirli bir ücret karşılığında kişisel telefonunuza sms yoluyla notunuz gönderilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası ve cep telefonu bilgilerinizi doğru şekilde girdiğiniz sürece size ait bilgiler sistem tarafından tarafınıza iletilir. Beş adet risk grubu içerisinde bulunduğunuz gruba göre kredi alıp alamayacağınız belirlenmektedir. En riskli ve orta riskli grupta yer alan müşteriler olumsuz sonuç alırken az riskli olanlar bazı şartlar dahilinde, iyi ve çok iyi grupta yer alanlar ise direkt olarak onay alabilmektedir.

 

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.