Bilgii.net

Uyduda Kanallar Silindi. Nasıl Geri Getirebilirim?

25.11.2018
Uyduda Kanallar Silindi. Nasıl Geri Getirebilirim?

Kanallar Neden Silinir?

Uydudaki kanalların silinmesine neden olan birkaç etmen vardır. Bazen yapılan güncellemeler buna sebep olurken bazen de kullanıcının hatası yüzünden kanallar silinebiliyor. Listelerine yeni kanal eklemek isteyen kullanıcılar bazen listelerindeki tüm kanalların silinmesine neden olabiliyorlar.

Silinen Kanallar Nasıl Geri Getirilebilir?

Silinmesine neden olan sorun ne olursa olsun silinen kanalları kolayca geri getirmemiz mümkün. Bütün kanalların silinmesi gözünüzü korkutmasın. Ne kadar zor bir durumun içine düştüğünüzü düşünebilirsiniz. Merak etmeyin kanallarlı geri getirmek çok kolay. Bunun için önümüzde birkaç seçenek var. Bu seçeneklerden bir tanesini kullanarak silinen kanal listenizi tekrar yerine getirebiliriz. Kullanıcılar bu seçeneklerden istediklerini kullanmakta özgürler.

Öncelikle Türksat 4A uydusunun otomatik kanal arama frekansını olduğunu söyleyelim.  Yani bütün kanalların frekansını tek tek girip kanal listemize eklememize gerek yok. Bu frekans sayesinde tek aramayla kaybolan bütün kanallarlı geri getirebiliriz. Otomatik kanal arama frekansını girip kanal araması yaparsak kaybolan kanallar geri gelecektir. Otomatik kanal arama frekanslarını aşağıya yazdık.

11844 MHz Frekansı

Dikey V-polarizasyon, 2222 sembol oranı, FEC 3/4 frekansını girerek arama yaptırırsak bütün kanallara tekrar sahip olabilirsiniz. Ayrıca;

11747 MHz Frekansı

Yatay H-polarizasyon, 27500 sembol oranı, FEC 5/6 frekansını girerek de arama yaparsak kaybolan kanallar geri gelecektir.

Okuyuculara kolaylık olması için bütün işlem adımlarını tek tek yazalım. Öncelikle kumandamızda bulunan menü tuşuna basıyoruz. Menü tuşuna bastıktan sonra önümüze birkaç seçenek gelecektir. Bu seçeneklerden birisi de kurulum seçeneğidir. Menü tuşundan sonra kurulum başlığını seçiyoruz. Bu işlemden sonra da önümüze birkaç seçenek gelecektir. Bu seçeneklerden iki tanesi kaybolan kanallarımızı geri getirmemizi sağlar. Bunlar otomatik kanal arama seçeneği ve manuel kanal arama seçeneğidir.

Kaybolan kanalları yerine getirmek için birçok yöntem olduğunu söylemiştik. Bunlardan ilkinin Türksat 4A nın otomatik kanal arama frekansları olduğunu belirtmiştik. Bu frekansları yazmak için kurulumdaki manuel kanal arama seçeneğini tıklamamız gerekiyor. Manuel kanal arama seçeneğini tıkladıktan sonra yukarıda yazan iki frekanstan herhangi birini kullanarak kanal araması yapmalıyız. Manuel aramada kullanacağımız frekans bilgilerini girdikten sonra arama işlemini başlatmalıyız. Bu işlem biraz zaman alabilir. Sadece birkaç kanalını kaybeden kullanıcılar da otomatik arama frekansını girerlerse kaybettikleri kanallara ulaşacaklardır. Birkaç kanal için bile bu işlem uygulanabilir. Ama zaman alacağı için sadece kaybettikleri kanalın frekansını girmeleri daha mantıklı olur. Böylece işlem daha kısa sürecektir. Kullanıcılar kaybettikleri kanala internetten ulaşabilirler. İnternette kaybettikleri kanalın frekansını sorgulattıklarında, frekans karşılarına çıkacaktır. Yine bu işlem için de manuel kanal arama seçeneğini kullanmalıyız. Manuel kanal aramaya girdikten sonra kaybolan kanalımızın frekansını girerek arama yaptırdığımızda kaybolan kanal tekrar gelecektir.  Sadece kaybolan kanalın frekansını yazarak aratmak otomatik kanal arama frekansını yazarak aratmaktan çok daha kısa sürecektir. Beklemekten hoşlanmayan kullanıcılarımız bu tekniği kullanabilirler.

Menü tuşuna tıklayıp ardından kurulum seçeneğine girdiğimizde önümüze kanal aratmak için iki seçeneğin çıkacağını söylemiştik. Bunlardan biri manuel kanal arama seçeneği diğeri ise otomatik kanal arama seçeneğiydi. Manuel kanal arama seçeneği ile silinen kanalları nasıl geri getireceğimizi anlattık. Şimdi otomatik kanal arama seçeneği ile silinen kanalları nasıl geri getirebileceğimizden bahsedelim.

Otomatik kanal aramaya tıkladığımız zaman frekans girmemize gerek kalmadan kanal araması yapabiliriz. Yine bu işlem de kaybolan kanalları yerine getirecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net