İhtiyaç Kredisi Erken Kapama İşlemi

İhtiyaç Kredisi Erken Kapama İşlemi Nasıl Olur? Kimi evlenmek için, kimi tatile gitmek için, kimi evini yenilemek ve dekorasyon için, kimi de acil sağlık sorunları için ihtiyaç kredisi kullanabiliyor. Tabi bu noktada tüketiciler erken kapama işlemleri sırasında hangi adımları izleyeceğini ve ceza ödeyip ödemeyeceğini merak ediyor.

Ülkemizde onlarca farklı banka tüketicilere bireysel ihtiyaç kredisi veriyor. Üstelik bu krediler 48 aya kadar da bölüşebiliyor. Herkesin kredi kullanma amacı elbette farklılık gösteriyor. Kimi 48 ayda bu krediyi öderken, kimi de çok daha önce, hatta 2. Ya da 3. Ayda bu kredileri kapatmak isteyebiliyor. İşte bu noktada ihtiyaç kredisi erken kapama işlemleri devreye giriyor. İşte bu konuya dair merak edilen tüm ayrıntılar.

İhtiyaç Kredisi Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Normal şartlar altında tüketicinin çekmiş olduğu bir ihtiyaç kredisinde 7 gün içinde cayma hakkı bulunur. Ancak bu süreç geçtikten sonra cayma hakkı da ortadan kalkar ve kredi erken kapama yolu ile kapatılabilir. Yani 48 aya bölmüş olduğunuz bir krediyi 4 yıl boyunca ödemem durumunda değilsiniz. Kredi çektiğiniz bankaya başvuru yapmak sureti ile yeniden hesaplama yapılır ve ödenecek toplam bedel banka tarafından iletilir. Elbette erken kapama durumunda faiz indirimi söz konusu olacaktır.

Erken kapama işleminin yani sıra bir de taksit sayısını düşürme işlemi vardır. Buna kredi yeniden yapılandırma işlemi denir. Üstelik daha ekonomik bir kredi ödemesi için başka bir bankadan daha düşük faizli ve daha kısa ödemeli bir kredi çekebilirsiniz. Bu kredi ile var olan uzun vadeli kredinizi kapatabilirsiniz. Böylelikle daha az sayıda vade seçeneği ile daha durun faizli bir kredi kullanmış olursunuz.

Erken Kapamada Kredi Hesaplaması

Kredilerini erken kapama işlemi yapmak isteyen tüketiciler ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini merak etmektedir. Örneğin 36 ay vadede, yüzde 1.19 faiz oranı ile 50 bin TL kredi çektiğinizi varsayalım. Bu kredinin aylık ödemeleri 1.786 TL olacaktır. Eğer bu kredi için 12 ay ödeme sağlarsanız 21.436 TL karşımıza çıkan rakam olmaktadır. Geriye kalan tutar ise 39.864 TL kalmaktadır. Ancak kredi erken kapama işlemi sırasında ödemeniz gereken tutar değişecektir.

Ancak erken kapama işlemi söz konusu olduğunda ödenecek bedel ortalama olarak 36.075 TL’dir. Yani erken kapamadan kaynaklı bir faiz indirimi söz konusu olacaktır. Dolayısıyla aradaki 6.788 TL erken kapamadan kaynaklı faiz indirimidir. Ancak konut ve taşıt kredisi için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. Hatta bu kredilerde kredi erken kapama cezası uygulanmaktadır. Dolayısıyla bu tip taşınmaz kredileri genellikle erken kapatılmamaktadır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.