En iyi Metaverse Projeleri

En iyi Metaverse Projeleri 2023, ‘Metaverse’ kelimesi son zamanlarda hayatımıza giren ve giderek daha da popüler hale gelen bir kavram. Bu platformların esas olarak popüler hale gelmesi ve yatırımcıların ilgisini çekmesi facebook’un 2021 yılının sonlarında marka ismini ‘Meta’ olarak değiştirmesiyle oldu. Metaverse projeleri bu olaylardan sonra kripto para piyasasında en iyi olmak için yarışıyorlar ve giderek daha yaygın hale geliyorlar.

Metaverse kripto para platformlarının yaygınlaşması dünyamız içinde büyük bir değişiklik oldu. İnsanların yaşama şekilleri değişebilir, işte çalışma kavramı tamamen farklı bir hale gelecek gibi. Evimizde bir metaverse platformuna bağlanarak çalışabiliriz. Bu kripto projeleri, insanların birbirleriyle etkileşim kurma biçiminde büyük değişiklikler yaratak. Sadece bu değil, bu sanal metaverse dünyaları, birçok iş kolunu değiştirme potansiyeline sahip olan dijital varlık sahipliği ve oyun içi para kazanma için birçok yollar açar. Bu sanal evrenlerde metaverse arsa ve nft alabiliyorsunuz.

Metaverse hakkında daha ayrıntılı bilgiler için “Metaverse Nedir” yazımızı okuyabilirsiniz. Bu gelişen alan hakkındaki düşüncülerinizi geliştirmek için 2022 yılında en iyi metaverse kripto para projeleri hakkında tartışacak ve önümüzdeki aylar ve yıllar için özelliklerini ve kazanç potansiyelini inceleyeceğiz.

Öne Çıkan En İyi Metaverse Coinleri

Metaverse projeler için bir çok kaynaktan derlediğimiz ve araştırma yaptığımız en iyi 5 coin projeleri listesi oluşturduk. Aşağıdaki projelerin her birini yazının devamında ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Araştırmalarımızda projelerin popülerliği, güvenilirliği, fiyat analizleri ve geleceği hakkında bilgiler topladık.

  1. Silks – En İyi 2022 Metaverse Kripto Para Projeleri Arasında Bulunuyor
  2. Decentraland – Para Kazanma İmkanı Olan 3D Metaverse World Coin Projesi
  3. Enjin – NFT Oluşturmak için Kullanışlı Metaverse Platformu
  4. The Sandbox – Birçok Şeyi Özelleştirme İmkanı Veren Sağlam Metaverse Projesi
  5. Bloktopia – VR Özelliğine Sahip Gökdelenlerin bulunduğu Metaverse Platformu

1. Silks

Silks metaverse projesi oynadıkça kazanacağınız bir platform. Oyundaki görevleri yaparak kripto para ve coin kazanabilirsiniz. Basitçe özetlemek gerekirse, Silks, at yarışı oyunu özelliklerine sahip block zinciri tabanlı bir oyna-kazan metaverse projesidir. Kendi kripto parası olan STT Coin‘i kullanır.

Bu sanal evrende NFT olarak oluşturulmuş ve gerçek hayattaki atların dijital hallerini alabilirler. Yani oyunda gerçekten bir Nft At sahibi oluyorsunuz. Atlarınızı başka oyuncularla takas edebilir ya da alım satım yapabilirsiniz.

Silk metavers de bulunan atların en önemli özelliği ise gerçek dünyadaki atlar ile bağlantılı olmaları. Gerçek hayatta olduğu gibi atın soyu, yaşı, gelişimleri ve yarış sonuçlarını da içeren bir çok kriter vardır.

Bu metavers oyun tamamen merkeziyetsiz bir yapıda oluşturulmuş. Silks atları ile gerçek dünyadaki eşdeğerler atlar arasında direkt bağlantı vardır. Silks atları, bir yarış kazandığında ödül kazanırken, sahipleri de bir bahis mekanizması aracılığıyla ödüller kazanabilir. Bu ödüller, Silks’in kendi kripto para birimi olan STT Coin kullanılarak verilir.

Silks metaverse oyuncuları, Silks atlarının gerçek dünyadaki karşılığı emekli olduğunda ve bir damızlık kısrak veya aygır olduğunda da ‘üreme ödülleri’ kazanabilirler. Tüm bu özellikler ve metaverse oyun göz önüne alındığında en iyi metaverse projeleri listesine almaktan başka çare kalmıyor.

Son olarak, Silks metaverse platformu tarafından kullanılan gerçek dünyadan alınan verilerin çok fazla olması nedeniyle, Silks oyuncularının uzmanlıklarından da para kazanmaları için bir imkan sağlar. Bu, Silks atlarının gerçek dünyada yarışlarını yapmadan önce alım satımını ifade eder. At yarışları alanında bilgi sahibi olan Silks oyuncuları, gelir elde etmek için başka bir heyecan verici yol arayarak, yarışmamış bir atın değerinin değişkenliğinden faydalanabilir.

2. Decentraland

Dikkatleri üzerine çeken ve giderek popülerleşen diğer metaverse projesi Decentraland. Ethereum blockchain zincirini kullanan bu sanal evren, 3D grafiklere sahiptir. 2020 yılında piyasaya sürülen bu proje bu evrenlerin bir anda popülerleşmesi ise öne çıkan en iyi metaverse projeleri arasında yerini aldı. Bu metaverse dünyasında oyuncular avatarlarını kullanarak özgürce dolaşabilir ve metaverse arsa satın alabilirler.

Decentraland sanal evrenindeki ögeler NFT olarak yapıldığı için oyuncular bu NFT’ler sayesinde para kazanabilirler. Oyun içinde bulunan pazarda Mana coin kullanarak alım ve satım işlemi yapabilirsiniz. Decentraland en iyi metaverse projeleri arasında olmasının bir başka nedeni de oyun içinde arsa alıp satabileceğiniz gibi bu arsaları kiralayabiliriz.

En iyi Metaverse Projeleri 2023
En iyi Metaverse Projeleri 2023

Decentraland 90.601 parsel araziye sahiptir ve yerel kripto para birimi MANA ile Decentraland pazarından satın alınabilir. Bunlar bireysel parseller, siteler (birden fazla parsel), mahalleler (benzer temalara sahip parseller) ve plazalar olarak gruplar halinde bulunurlar. Decentraland içindeki pazar şu anda işlem hacmine göre ilk 10 NFT projesinde yer alıyor.

3. Enjin

Enjin metaverse projesi diğerlerinden farklı olarak içeriğinde oyun özellikleri barındırmaz. Enjin dijital içerik oluşturucuların NFT’leri kolay bir şekilde oluşturabilecekleri bir metaverse projesidir. Enjin kendi kripto para birimi olan ENJ Coin kullanıyor. Bu sanal dünya blockchain teknolojisiyle güvence altına alınmıştır. Enjin Metaverse platformu içeriğindeki yazılım geliştirme projesi Ethereum tabanlı NFT’ler oluşturulmasını sağlıyor. Enjin bu zamana kadar 1.1 milyar dijital varlığın oluşturulmasında rol oynadı.

Enjin projesinin bir başka iyi özelliği ise kullanıcıların oluşturdukları NFT’yi daha sonra ENJ Coin karşılığında geri eritebilmeleridir. Yani bir nft oluşturdunuz ve işinize yaramadı diyelim. Paranız boşa gitmeyecek ve ENJ Coin alarak bu nft’yi eriteceksiniz.

4. The Sandbox

Decentraland platformuna çok benzeyen The Sandbox da en iyi metaverse projeleri arasında yer alır. Oyuncuların özgürce dolaşabileceği, sahibinden metaverse arsa alabileceği ve diğer oyuncularla iletişim kurabileceği bir sanal evrendir. Bu oyundaki giysiler ve arsa gibi oyun içinde bulunan varlıklar NFT olarak blunmaktadır. Bu NFT’ler satılabilir ya da takas edilebilir. Oyun içi pazarda projenin kendi kripto parası olan Sand Coin kullanılmaktadır.

Sandbox projesini öne çıkaran bir diğer husus ise her şeyin özelleştirilebilir olmasıdır. Diğer oyunlarda bu kadar oyunun içinde olamayabiliyorsunuz. Sandbox’un bu işlevi bu kadar geliştirmesinin en önemli sebebi 3 boyutlu olması ve gelişmiş NFT oluşturma yazılımı VoxEdit’i kullanmasıdır. Bu sebeple The Sandox platformunda oyuncular hemen hemen istediği her şeyi sanal olarak yaratabilirler. Bu varlıkları oyunda satarak para kazanabilirler.

5. Bloktopia

Bloktopia isimli bu platform 2022 yılında piyasaya sürülmüştür. En yenilikçi ve en iyi teknolojik metaverse projeleri arasında yer alıyor. Platform polygon ağı üzerinde oluşturulmuştur. Bloktopia metaverse dünyası, toplam 21 milyon Bitcoin arzı olduğundan dolayı bu konuya atıf yapmak için 21 seviyeden oluşan bir gökdelenin etrafında dönüyor. Bloktopia’nın ‘Bloktopyalılar’ olarak adlandırılan oyuncuları, bu sanal gökdelende gayrimenkul satın alabilecek, kiralama ve hatta dijital reklamcılık yoluyla gelir elde edebilecek. Bu metaverse oyunu kendi kripto parası olan BLOK Coin‘i kullanıyor.

Bloktopia’nın en önemli bir diğer özelliği ise VR teknolojisini tamamen destekliyor olması. Yani bu oyunda bulunmak için bir VR gözlük almanız gerekiyor. Bu teknoloji, normal bilgisayar oyunlarının erişemeyeceği kadar gerçekçi bir deneyim sağlar. Projenin özellikleri hala geliştirilme aşamasında olduğu için çok az olsa da, Bloktopia ekibi avatarların ve diğer oyun içi öğelerin NFT’ler olarak yapılandırılacağını duyurdu.

En İyi Metaverse Projeleri Hakkında Sonuçlar

Buraya kadar geldiğinize göre kafanızda en iyi metaverse platformu ve kripto parası hangisi oluşmuştur. Özetlemek gerekirse, bu yazıda 2022’deki en iyi metaverse kripto para projelerini en ince detaylarına kadar inceleyerek özelliklerini araştırdık ve neden bu kadar yüksek potansiyele sahip olduklarını vurguladık.

Silks isimli yeni metaverse projesi, heyecan verici Oyna-Kazan unsurları ve at yarışlarının gerçek dünyasına yenilikçi dijita bağlantısı göz önüne alındığında, bu yıl büyük yankı uyandıracak ve popülerliği artacak gibi görünüyor.

Ek olarak, Silks’in merkeziyetsiz olması, geniş bir hedef kitleye hitap edecek ve kullanıcılarının madencilik yaparak da bir gelir elde etmeleri için olanak sağlayacak ve Silks’in fiyatını yükseltecektir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.