Rotatif Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Rotatif Kredi Nedir, Nasıl Alınır? Kredi belirli ihtiyaçların bankalara başvurarak alınan para karşılığında verilen ödeme taahhüdüne verilen addır. Bankaların bir çok kredi çeşidi bulunur bunların tamamına bankaların internet sitelerinden ulaşabilirsiniz. Kredi çeşitlerinden rotatif krediyi inceleyeceğiz ve rotatif kredi nedir, nasıl alınır sorularına cevap bulmaya çalışacağız. Rotatif krediler hakkında bireysel müşterilerin bilgisi olmaması gayet normaldir çünkü bu kredi çeşidi ticari müşterilerin kullandığı kredilerdir.

Rotatif Kredi Nedir

Rotatif kredi bankaların belirli teminatlar karşılığında verdikleri kredi çeşididir. Rotatif kredinin en belirgin özelliği ise dönemlik faiz hesaplaması ve ödemesidir. Açıklamak gerekirse, ocak mart arası dönem için mart ayı sonunda, mart haziran dönemi için haziran sonunda, haziran eylül dönemi için eylül sonunda ve eylül aralık dönemi için aralık sonunda faiz hesaplanır ve faiz ödemeleri yapılır.

Rotatif kredinin bir diğer özelliği ise kısa vadeli kredidir. Yani ticari müşterilerin oluşan anlık ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmışlardır. Bu kredilerin belirli bir ana para ödeme düzeni yoktur. Ondandır ki bu krediler bankalar tarafından fazla maliyetli görülür ve diğer kredi çeşitlerine oranla faiz oranları daha yüksektir. Rotatif kredilerin faizleri günlük olarak işlenir. Bunun sebebi ise kredinin ne zaman kapanacağı belli değildir.

Rotatif Kredi Nasıl Alınır?

Şirketler tarafından anlık oluşan ihtiyacı karşılamak için tasarlanan Rotatif Krediler nasıl alınır gelin inceleyelim.

  • Rotatif Kredi Nedir, Nasıl Alınır?
    Rotatif Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

    Bu krediler bireysel değil de ticari krediler olmasından dolayı şirket tarafından yetkilendirilmiş kişinin bankaya giderek başvurması veya talimat göndermesi gerekir. Kredinin kullandırım talimatının yazıya dökülüp bankalara gönderilmesi en hızlı yoldur.

  • Rotatif kredinin vadesi ve ödeme planı belli değildir. Bu kredide belli olan tek şey faiz oranıdır. Spot kredide olduğu gibi sabit bir faizi yoktur. Faiz oranları güncellendikçe rotatif kredinin de faiz oranı güncellenir.
  • Rotatif kredilerin en fazla vade oranı 12 aydır.
  • Bu krediler 4 ayrı döneme ayrılır ve faiz ödemesi bu dönemlerin sonlarında yapılır.
  • Ticari kredilerde şirketlerin limitleri bireysel müşterilerin kredi notu gibi ödeme performansına ve ticari hareketine göre belirlenir. Kredi başvurusunda da bankalar tarafından göz önünde bulundurulur.
  • Bu kredide ki en önemli unsurlardan birisi ise faiz ödemelerinin gününde yapılmasıdır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.