Altcoin Grafik Analizi Nasıl Yapılır?

Altcoin Grafik Analizi Nasıl Yapılır? 2023, Kripto para alım satım yapanların ve profesyonel yatırımcıların kripto para piyasasının durumunu değerlendirmek için kullandıkları çeşitli grafikler ve analizler vardır. Altcoin piyasasını anlamak için bu araçları öğrenmeli ve iyi kullanmalıyız. Bu araçlardan birisi Teknik Analiz olarak bilinen altcoin grafik analizi nasıl yapılır sorusunu akıllara getiren bir yaklaşımdır. Bu yöntemi kullanarak, yatırımcılar piyasanın yönünün daha iyi anlayabilir ve piyasadaki yükseliş ve düşüş gibi önemli eğilimleri önceden anlayabilirler. Bu grafik analizi sayesinde, daha ileri görüşlü, doğru tahminler yapabilir ve daha nasıl akıllıca işlemler yapmak için kullanılabilirsiniz.

Teknik analiz yaparken altcoin veya proje ne olursa olsun, bir kripto paranın geçmişini fiyat grafikleri ve işlem hacimleriyle birlikte değerlendirir. Grafik analizi bir altcoin sanal parasının gerçek değerinin üzerinde veya altında olup olmadığını belirlemeye odaklanır.

Altcoin grafik analizi nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce teknik analizin dayandığı Dow Teorisinin temel özelliklerini anlamak daha iyi olcaktır:

  1. Kripto para piyasası, fiyatlandırmada her şeyi dikkate alır. Şu anki ve gelecekteki durum piyasaya yansımıştır. Bitcoin ve altcoinler ile ilgili olarak, geçmiş olaylar, gelecek olaylar ya da bir ülkenin sanal paralara düzenleme getirmesi fiyatı etkileyecektir.
  2. Fiyat hareketleri rastgele değildir. Kripto para değerleri genellikle uzun veya kısa vadeli olabilecek eğilimleri takip ederler.
  3. Grafik analizcileri, paranın fiyatında bir hareket oluşturan her değişkenden daha çok bir coin’in fiyatına odaklanır. Alım satım yaparken arz ve talebi gözden geçirmeliyiz.
  4. Piyasalarda tarih her zaman tekerrür edecektir. Piyasadaki yatırımcıların psikolojisini tahmin etmek mümkündür. Yatırımcılar benzer şeyler olduğunda aynı şekilde tepki verirler.

Altcoin Grafik Analizi Nasıl Yapılır?

Bir kripto para fiyat grafiğine baktığınızda, farklı zaman dilimleri size farklı bilgiler verebilir. Altcoin grafikleri için birçok farklı zamanı seçebilirsiniz. Yatırımcılar 15 dakikalık grafiklere, saatlik grafiklere, 4 saatlik grafiklere veya 1 günlük grafiklere bakar.

Pozisyonunuzu bir günde açıp kapatmak istiyorsanız, kısa zaman grafiklerine bakmalısınız. Uzun vadeli bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız 1 günlük grafiklere bakmalısınız.

Trend Çizgileri

Trend çizgileri veya bir altcoin için o anki hareket edilen piyasa yönü, kripto para yatırımcıları için en faydalı etken faydalı olabilir. Peki altcoin grafik trend çizgileri grafik analizi nasıl yapılır? Kripto para varlıkları büyük ölçüde değişken olabilir. Bitcoin veya altcoin grafik tablosuna bakmak, muhtemelen model oluşturan tutarlı bir dizi iniş ve çıkışları ortaya çıkaracaktır. Yatırımcılar her yükselişin bir düşüşü olacağını bazen gözden kaçırabilirler. Yüksek zirve gördükten sonra sürekli yükseliş olacak gibi hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlardan kaçınmak için altcoin grafik analizi hakkında tam bir bilgi birikiminiz olması gerekir.

Piyasada yatay hareket eden eğilimler vardır ve bu durumlarda bir altcoin her iki yönde de önemli ölçüde hareket etmez. Trend çizgilerinin orta, uzun ve kısa vadeli trend çizgileri şekilde ortaya çıktığını unutmamak gerek.

İpucu: Yukarıdaki grafikteki gibi trend çizgilerini çizerken doğru bir şekilde yapmalısınız. Altcoin grafik analizi mükemmel bir şekilde nasıl yapılır? Her bir mumun üzerine geldiğinizde, işaretlenmiş en düşük ve en yüksek fiyatı göreceksiniz. Çizgileri çekerken en düşük ve en yüksek fiyatlardan başlamalısınız. Ardından bir sonraki mumun en düşük ve en yüksek seviyesine kadar çizgiyi uzatın.

Altcoin Direnç ve Destek Seviyeleri

Trend çizgiler kadar destek ve direnç seviyelerini gösteren yatay çizgiler de çok önemlidir. Bu seviyelerin değerlerini iyi belirleyerek, kripto para piyasasında alım ve satım yapabiliriz. Destek seviyesinde, kripto parayı satın almak isteyen önemli miktarda yatırımcı olabilir. Kişiler para biriminin fiyatı destek seviyesine düştüğünde satın almaya çalışırlar. Altcoin değeri bu seviyeye yaklaştığında nasıl grafik analizi yapılır? Destek seviyelerinde insanların alım yapmaya başlaması düşüşleri genellikle durdurur. Hatta bazen piyasa yönünü yukarı yönlü bir trende ile değiştirir. Kripto paralardaki bir direnç seviyesi ise tam tersi durumlara yol açar. Bir çok yatırımcı elinde tuttuğu kripto parayı satmak için direnç seviyelerini bekler. Bu satışların etkisiyle altcoin değerinde bir düşüş meydana gelir.

Altcoin Grafik Analizi Nasıl Yapılır?
Altcoin Grafik Analizi Nasıl Yapılır?

Kısa vadeli yatırımcılar destek ve direnç seviyeleri arasında alım ve satım yaparlar. Destek hatlarına yakın bir yerde kripto para alabilirsiniz ve direnç seviyesine yaklaşıkça satış yaparsınız. Bu fırsatlar genelde yatay piyasadan sonra gerçekleşir. Bu gibi yatay piyasalarda altcoin grafik analizi nasıl yapılır konusunda uzmanlaşarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Peki direnç veya destek seviyesinin kırılması sonrasında ne olur? Böyle durumlar mevcut piyasa eğilimini güçlendiren bir gösterge olma olasılığı yüksektir. Direnç seviyesi destek seviyesi olduğunda ve kırılmadan kısa bir süre sonra yukarıdan test edildiğinde trendin daha da güçlenmesi beklenir.

Not: Bir kırılma gerçekleştiğinde her zaman aynı şeyler olmaz. Bu nedenle, piyasa eğilimini belirlemek için işlem hacmi gibi daha fazla gösterge kullanmalıyız.

Altcoin Hareketli Ortalamalar Grafik Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto para birimleri için bir başka teknik analiz aracı hareketli ortalamalardır. Trend hareketlerini tahmin etmeyi kolaylaştırmak için hareketli ortalamalar kullanılır. Hareketli ortalama, belirli bir süre boyunca kripto paranın ortalama fiyatını baz alarak bir çizgi oluşturur. Örneğin, belirli bir günün hareketli ortalaması, o günden önceki 20 işlem gününün her biri için madeni paranın fiyatına göre hesaplanacaktır. Tüm hareketli ortalamaları birbiri ile karşılaştırmak altcoin grafik analizi nasıl yapılır sorusunun cevabını verecektir. Piyasanın yönünü anlamanıza yardım edecektir.

Son birkaç günün fiyat değerlerine önceki günlere göre daha fazla ağırlık veren bir hareketli ortalama olan üstel hareketli ortalamayı (EMA) tanımak çok önemlidir.

Aşağıdaki grafikte pratik bir örnek görebiliriz: 10 günlük hareketli ortalama, 30 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkarsa, bize olumlu bir trendin geldiğini söyleyebilir.

İşlem Hacmi

Piyasadaki yükseliş ve düşüşlerin belirlenmesinde işlem hacmi önemli bir rol oynar. Önemli trendlere yüksek işlem hacmi eşlik ederken, zayıf trendlere düşük işlem hacmi eşlik eder. Bir altcoin düştüğünde, düşüşe yol açan işlem hacmini kontrol etmeniz gerekir. Uzun vadeli sağlıklı yükseliş eğilimine, yüksek hacimli artışlar ve düşük hacimli düşüşler eşlik eder. Hacmin zamanla arttığını görmek de önemlidir. Bu bilgileri kullanarak altcoin artışları sırasında grafik analizi nasıl yapılır? Artışlar sırasında hacim azalıyorsa, yükseliş eğiliminin sona ermesi muhtemeldir. İşlem hacmi gibi etkenleri altcoin grafik analizi nasıl yapılır konusunu öğrenerek kullanabilirsiniz.

Her Şey Teknik Analize Bağlı Değildir

Krpto para yatırımcıları teknik analiz kullanarak düşüş ve yükseliş eğilimlerini, piyasa duyarlılığını belirleyebilir ve ayrıca daha akıllı yatırım kararları verme becerisine sahip olabilir. Bununla birlikte, dikkate alınması gereken birkaç önemli nokta vardır. Bu önemli noktaları altcoin grafik analizi nasıl yapılır konusunda bulabilirsiniz.

Teknik analiz, belirli altcoinlerin geçmiş fiyatlarını ve işlem hacimlerini ölçen pratik bir yöntemdir. Bir kripto parayı satın almayı düşünürken, yalnızca teknik analize güvenmeniz önerilmez. Bir çok haber vasıtasıyla hareketlenen kripto para piyasalarında hareketler üzerinde önemli etkisi olan temel faktörler (devlet düzenlemeleri, ETF sertifikaları, madencilik hash vb.) bulunmaktadır. Teknik analiz bu faktörleri göz ardı eder ve tahmin edemez. Bu nedenle, doğru yatırım kararları vermek için altcoin grafik analizi nasıl yapılır sorusuyla beraber temel analiz de yapmalısınız.

Belirli bir kripto parayı temel nedenlerle satın almaya karar veren bir yatırımcı, teknik destek alabilir veya iyi bir satın alma noktası bulabilir ve böylece ticaretin getiri potansiyeli güçlendirebilir.

Altcoin Grafik Analizi Çizgileri Nasıl Çizilir ve Yapılır?

Grafik çizmeye başlamak için hızlı ve kolay bir şekilde çizen bir grafik analiz aracına ihtiyacımız var. Kripto borsalarının size sunduğu mevcut grafiklerini kullanabilirsiniz, ancak trend çizgileri çizemezsiniz ve yalnızca bazı göstergeleri sağlarlar.

TradingView : Çok çeşitli seçeneklerle iyi bilinen grafik ve gösterge aracıdır. Premium sayesinde ücretli özellikler yanında ücretsiz de kullanabilirsiniz. Trendview kullanarak altcoin grafik analizi nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızda, kripto para ve altcoin teknik analizde ve grafik analizi nasıl yapılır? konusunu açıkladık. Teknik analiz yapmak istiyorsanız, bu alandaki bilginizi derinleştirmeniz önerilir. Göstergeler, Fibonacci seviyeleri, modeller ve daha fazlasını bilmelisiniz. Konuları daha iyi anlamak için kripto para nasıl yükselir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.