Bilgisayarı Freedos Yapma

Bilgisayarı Freedos Yapma? FreeDOS (FreeDOS, klasik DOS oyunlarını oynamak, eski iş yazılımlarını çalıştırmak veya gömülü sistemler geliştirmek için kullanabileceğiniz eksiksiz bir işletim sistemidir. FreeDOS, 1995’ten önce IBM kişisel bilgisayarlarıyla birlikte gönderilen DOS sürümüne çok benzer, ancak çok sayıda geliştirmeye ve ek uygulamaya sahiptir)

FreeDOS Nedir?

Bilgisayarı Freedos Yapma
Bilgisayarı Freedos Yapma

FreeDOS, mümkün olduğunca çok sayıda DOS programıyla uyumlu olması amacıyla oluşturulmuş ücretsiz bir işletim sistemidir. FreeDOS, x86/x86-64 bilgisayarlar için ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemidir. FreeDOS ayrıca “FD” veya “Forked DOS” olarak da bilinir. FreeDOS adı ya tüm projeyi ya da özellikle sistemin çekirdeğini ifade edebilir. Projenin resmi web sitesi freedos.org‘dir.

FreeDOS eksiksiz bir işletim sistemidir. Küçük, kararlı, özelleştirilebilir ve güçlüdür. DOS 7.x’in desteklediği tüm donanımları destekler ve sizin gibi gönüllüler tarafından yüzlerce makine üzerinde test edilmiştir. FreeDOS, kullanıcılara bilgisayarlarının önceden yüklenmiş işletim sistemi (diğer adıyla OEM) yerine ücretsiz bir alternatif sunmak için oluşturulmuştur.

FreeDOS, MS-DOS’u yapan bazı kişiler tarafından oluşturulmuştur. FreeDOS, klasik DOS oyunlarını oynamak, eski iş yazılımlarını ve gömülü sistemleri çalıştırmak için kullanabileceğiniz eksiksiz, ücretsiz ve uyumlu bir işletim sistemidir.

FreeDOS, neredeyse hiçbir sınırlama olmadan kullanabileceğiniz eksiksiz, ücretsiz (özgürlük anlamında) bir işletim sistemidir. Ve çocukken sevdiğiniz PC oyunları da dahil olmak üzere istediğiniz herhangi bir yazılımı yüklemenize veya çalıştırmanıza izin verir. FreeDOS, MS-DOS ile %100 uyumludur ve eski oyunlarınızı ya da uygulamalarınızı bozmaz!

FreeDOS, klasik DOS ve bazı yeni oyunları oynamak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir işletim sistemidir. Windows veya OS X 10’a değil, Doom ve Duke Nukem 3D gibi oyunlara bir alternatiftir. Freedos, Microsoft DOS işletim sistemine dayanan Freedom to DIY anlamına gelir. Windows ve diğer işletim sistemlerinden farklı olarak, kullanıcıları kıtanın belirli bölgeleriyle sınırlayan hiçbir kısıtlaması yoktur.

FreeDOS Uyum

FreeDOS eksiksiz bir işletim sistemidir ve DOS ya da Windows’un lisanslı (ya da korsan) bir sürümü olmadan bilgisayarları başlatmak için kullanılabilir. FreeDOS’un en popüler kullanım alanlarından biri eski bilgisayarlarda IBM uyumlu bir bilgisayarı taklit etmektir; FreeDOS esasen bir bilgisayarı açmanızı, hiçbir şey yapmamanızı ve tekrar kapatmanızı sağlayan talimatları sağlar.

FreeDOS, DOS ile uyumlu ücretsiz bir işletim sistemidir. Çoğu eski programı destekler ve gönüllüler tarafından geliştirilmiştir. FreeDOS’taki bazı uygulamalar parted, fdisk ve scandisk’tir.

FreeDOS™, MS-DOS ile uyumlu ya da neredeyse uyumlu olan eksiksiz bir işletim sistemidir. Komut satırı yorumlayıcısını (COMMAND.COM) içerir ve DOS 3.x sürümlerindeki çoğu programı çalıştırabilir, ancak aynı zamanda MS-DOS’tan çok daha iyi olmasını sağlayan birçok gelişmiş özelliğe sahiptir: Kaynak kodu Özgür Yazılım lisansı altında eğitim amaçlı kullanılabilir. Kaynak kodunu inceleyerek her gün kullandığınız işletim sisteminin iç işleyişi hakkında bilgi edinebilirsiniz!

FreeDOS, diğer adlarıyla FreeDOS 1.1 ve FD67, 1996 yılında kurulan ve Jim Hall tarafından yönetilen Özgür Yazılım Vakfı (FSF) ve OS/2 International (OS2I) arasındaki ortak bir çabanın sonucudur. Amaç, İnternet üzerinden serbestçe indirilebilen ve MS DOS’ta olduğu gibi çalışacak geniş bir uygulama koleksiyonunu kullanabilen, GeoWize olmayan DOS uyumlu bir işletim sistemi yaratmaktı.

Bilgisayarı Freedos Yapma

Bilgisayar nasıl freedos edilir? Freedos bir bilgisayar işletim sistemidir. Freedos bilgisayarınızda windows yerine kullanılabilir ve hatta onu varsayılan işletim sisteminiz haline getirebilirsiniz. Ücretsiz, güvenli ve kararlıdır. Bilgisayar freedos x86 bilgisayarlar için ücretsiz bir işletim sistemidir. FreeDOS 1.2, DOS yazılımını özgürce kopyalamanızı ve dağıtmanızı sağlar ve çoğu PC bilgisayarının BIOS’undan daha az bellek gerektirir.

Freedos’u bilgisayarınızda nasıl kullanacağınızı öğrenin. Bilgisayarınızı açarak ve ilk başlatma sürecinden geçerek başlayın. Ardından, Windows 10’a geldiğinizde F8’e basın ve seçtiğiniz farklı bir işletim sistemine önyükleme yapın.

Freedos, önyükleme ve kurulum gibi bir işletim sistemini çalıştırmak için gerekli tüm temel işlevlere sahip olan, ancak donanım için herhangi bir sürücü içermeyen bir işletim sistemidir. Freedos, Windows’un üzerine kurulabilir ya da bağımsız bir sistem olarak kullanılabilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.