Bilgii.net

Çiğ Tavuk Dışarıda Kaç Saat Kalır, Kaç Saatte Bozulur?

22.11.2018
Çiğ Tavuk Dışarıda Kaç Saat Kalır, Kaç Saatte Bozulur?

Çiğ veya pişmiş olsun, yiyecekler kokmadan önce tehlikeli bakterilerle dolu olabilir. Çabuk bozulan yiyecekler (tavuk ve diğer etler gibi), oda sıcaklığında iki saatten fazla bırakılırsa atılmalıdır (sıcak bir odada çok daha az). Gıda güvenliği ve kullanımı ile ilgili doğrudan yönergeler için beslenme uzmanlarını takip edebilirsiniz.

Kümes hayvanı ürünlerinin uygun şekilde taşınması, özellikle kendinizi ve olası gıda kaynaklı hastalıklardan hasta olmanızın önlenmesi için kendinizi korumak istiyorsanız önemlidir. Tavuğun çiğ veya pişmiş olması fark etmez. Her ikisinin de, bozulmadan önce belirli bir süre için en uygun koşullarda tutulması gerekir ve yemeğiniz artık güvenli olmaktan çıkabilir.

Sıcaklık, tavukların ne kadar iyi korunduğunun belirlenmesinde rol oynar. Tavukları bir kaç gün içinde yemeyi planlıyorsanız, 40 F ve altındaki sıcaklıklarda soğutma tavuğu en iyisidir. 40 F’nin üzerindeki sıcaklıklar (tavuğunuzu mutfak tezgahınıza bırakma gibi durumlarda), bakteri üreme alanı oluşturabilir. Eğer piknik masasında ya da piknik masasında çok uzun süre dışarıda bırakılırsa, tavuk bu bakterilere karşı savunmasızdır ve bozulmaya eğilimlidir.

Tavuğun Dışarıda Bozulma Zamanı

Çiğ veya pişmiş olursa olsun, buzdolabından veya buzlu bir soğutucudan çıkardıktan iki saat sonra tavuğunuzu dışarı atmayı düşünmelisiniz. Tavuğu tavayla çözdüyseniz veya mangalda üstü kapalı bir tabakta saklasanız bile, iki saatlik kural doğrudur. Tavukların ne kadar uzun süre dışarıda kaldığına dikkat etmek akıllıcadır. Hava sıcaklığı 90 F’nin üzerindeyse, tavuklarınız daha hızlı bozulabilir, bu nedenle yemeyi düşünmeden önce bunu aklınızda bulundurun.

Marketteki tavuk bölümünden tavuk aldığınızda, buzdolabında bir ila iki gün çiğ olarak ve pişirildiğinde üç ila dört gün sürer. Bu süreden sonra, atmayı düşünmelisin. Bu dönemde tavuğu pişiremez veya yiyemezseniz, dondurun. Bir bütün, çiğ tavuk, dondurucuda bir yıla kadar yemek için güvenli kalır ve çiğ tavuk pirzola dokuz ay boyunca güvenli kalır. Pişmiş artıkları dondurmak istiyorsanız, bunlar iki ila altı ay boyunca dondurucuda sürebilir.

Birçok aşçı tavuğu çözülmek için tezgahın üzerine koyar, sonra hemen unutur. Ama tavuğu bir zaman damgalı bir madde olarak ele almak önemlidir. Oda sıcaklığında, et, tüketildiğinde çeşitli gıda kaynaklı hastalıklara yol açabilecek gıda zehirlenmesine neden olabilecek zararlı bakteriler geliştirmeye başlayabilir.

Tavuğun Bozulmaması İçin Yapılması Gerekenler

  • Alışverişi bitirdikten hemen sonra tavuğu buzdolabına koyun. Sadece pişirmeye hazır olduğunuzda çıkarınız. Tavuk donarsa, pişirmeden önce buzdolabında iki güne kadar çözün. Tavuğu bir tabağa yerleştirin, ardından buzdolabınızın alt rafını kapatın ve saklayın.
  • Popüler düşüncenin aksine, çiğ tavuğun herhangi bir şekilde durulanması (ve yapılmaması) gerekmemektedir. Durulama, tavuktaki bakterilerin, tavuktan atmak yerine, etraftaki yüzeylere sıçramasına ve yapışmasına neden olabilir. Yıkamamanız önerilir. Tavuğunu doğrudan kızartma tavasına, fırına ya da tencereye koyun.
  • Aslında, eti yumuşatmanın en kolay yollarından biri tavuğu marine etmektir. Bununla birlikte, tavuğun marine edilmesi için tezgahta bırakılması, akşam yemeğinizi sıcaktan sonra daha iyi büyüyebileceğinden, akşam yemeğinizi lezzetli olmaktan tehlikeli bir hale getirebilir. Her ne kadar tutumlu görünse de, çiğ etle temas ettikten sonra marine ettiğiniz yağı veya sıvı karışımı asla tekrar kullanmayın. Tavuğunuzu buzdolabında plastik bir torbada (veya başka bir kapalı kapta) marine edin.
  • Bununla birlikte, tavuk işleme söz konusu olduğunda, çapraz bulaşma sizi salmonella için risk altına sokabilir. Çiğ tavuklara maruz kaldıktan sonra eşyaları, tencere takımlarını, kesme tahtalarını ve başka şeyleri kullanmaktan kaçının. Ögeleri tavukla temas ettikten sonra iyice yıkayın.
  • Pişmemiş olan malzemelerin yanında çiğ tavuk yerleştirmekten kaçının. İşte bu küçük mutfağı veya herhangi bir mutfağı düzenlemeye yardımcı olacak bazı harika depolama fikirleridir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net