Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır

Yeni düzenleme sonrası getirilen bir yasa ile Kredi Kartlarınız ile internet üzerinden alışveriş yapabilmek için 31 Aralık 2017 tarihine kadar alışveriş onayı verilmesi gerekmektedir. Başlarda bu tarih Ağustos ayını kapsayan bir kural ile çıkarken sonrasında süre uzatıldı. Eski sistemde Mobil Şubeler üzerinden tek bir tık ile internet alışverişlerine onay verilebiliyordu. Artın bu onayla geçersiz sayılarak kişilerin telefon bankacılığı üzerinden kendilerine ait kartlar için sözlü onay vermesi gerekiyor. Hangi bankayı kullanırsanız kullanın fark etmez bu yasa ilk çıktığı zamanlarda her Çağrı Merkezi arayışında hatırlatma olarak ön bant kaydı giriyor. Düzenleme gereğince kişilerin güvenliği için bu işleme kendi istekleri doğrultusunda onay verilmesi gerekiyor.

Alışveriş Onayı Ne Zaman Sonlanacak?

Bu sistem için alınan son karara göre 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren onaylı olmayan kartlar internet alışverişlerine kapatılacaktır. En son onay tarihi 31 Aralık 2017 olarak belirlenmiştir. Bu tarihten sonra ne yazık ki herhangi bir onay verilmesi söz konusu değildir. Bu kural yalnızca internet değil tüm elektronik işlemleri kapsayarak telefon gibi araçlar üzerinden de alışveriş yapılması mümkün olmayacaktır. E-ticaret sitelerini etkin kullanan kişilerden iseniz bir an önce size ait bütün kredi kartları için bankanızın Çağrı Merkezini arayarak onay vermenizi tavsiye ediyoruz.

İnternet Alışverişi Onayı İçin Diğer Kanallar

Bütün bankaların Çağrı Merkezlerini kullanarak saniyeler içerisinde halledebileceğiniz bir işlem olan İnternet alışverişlerinde kredi onayı aynı zamanda diğer kanallardan da yapılabilmektedir. İnternet onay için kredi kartlarınızın Mobil Bankacılık sistemlerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca size en yakın Banka şubesine giderek talebinizi banka personeline bildirerek gerekli onayın sistem üzerinden banka personeli tarafından sizin adınıza yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır
Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır

Bunun yanı sıra bir diğer kanal olarak cep telefonunuz üzerinden SMS gönderimi yapabilir ve onay verebilirsiniz. Bu sayılan bütün kanallar kredi kartlarının elektronik alışveriş üzerinde geçerli olmasını sağlayan yöntemlerdir. Siz bir başkasının adına onay veremez, bir başkası da sizin adınıza onay veremez. Herkesin kullanmış olduğu kredi kartına ait alışveriş onayının kendisinin ya da vekil atadığı vekaleti olan birisinin yapması olasıdır. Sksi takdirde herhangi bir farklı işlemin kabulü mümkün değildir.

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.