Kredi Notu Kaç Yılda Düzelir?

Kredi Notu Kaç Yılda Düzelir? Birkaç bankadan aynı anda alınan ve tedbirli kullanılmayan kredi kartlarının biriken borçları, geçmiş yıllarda çekilen kredilerin ödenme şekli ve aylık harcamalarda tutarsızlık, kredi notunun düşmesine neden olur. Bir kez kredi notu düştükten sonra, tekrar çıkartmak çokta kolay değildir. Bankalar aracılığı ile yapılan, tüm harcamaların planlanması gerekir. Hem kredi kartlarının geri ödemesinde hem kredilerin ödenme şeklinde yapılan düzenlemeler, kredi notunun birkaç ay içinde çıkmaya başlamasını sağlar. Fakat çok düşük olan kredi notunun, yeni bir kredi çekebilecek seviyeye gelmesi uzun zaman alabilir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu 0 ile 1900 arası değerlendirilir. Sıfır veya sıfıra yakın kredi notu bulunan kişiler, hiçbir bankadan kredi çekemez. Kamu veya özel bankaların kapıları bu kişilere kapalıdır. Hatta banka kara listeye giren bu bireylerin kara listeden çıkması, 5-10 yıl arası sürer. Kara listeye giren ve borcunu kısa süre içinde yatıran kişiler, 5 yıl sonra kara listeden çıkabilir.  Kredi notu da ancak kara listeden çıktıktan sonra düzelir. Kara listeye giren ve borcunu yatırmayan kişilerin ise kara listeden çıkması 10 yıl sürer. Bu süre zarfında banka alacağını almak için icra, maaşa el koyma gibi birçok işleme başvurabilir. Borç ödenmediği için kara listeden çıkamayan şahsın, kredi notu da 10 yıl yükselmez.

Ancak kredi kartı taksitlerini düzenli ödemeyen, faturaların yatırılması esnasında titiz davranmayan kişilerin de kredi notu düşük çıkabilmektedir. Hatta kredi notu orta seviyelerde olmasına rağmen, çekilmek istenen kredinin meblağı yüksek olduğunda, kredi notunu daha yüksek seviyelere çekmek gerekir. Bu gibi durumlarda alınan bazı önlemler, orta seviyede olan kredi notunu üst seviyelere çekme olanağı verir.

Ödemelerde yapılan değişiklikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Mevcut kredilerin tek seferde kapatılması oldukça etkili olacaktır.
  • Biriken kredi kartı borçlarının kapatılması şarttır.
  • Fazladan bulunan kredi kartlarından kurtulmak gerekir.
  • Tek bir kredi kartı bırakmak ve tüm faturalar için otomatik ödeme talimatı vermek gerekir.
  • Kapatılan borçlardan sonra, yeni bir mevduat hesabı açtırmak ve bu hesaba belli bir miktar para yatırmak gerekir. Tüm bu önlemlerden sonra, orta seviyelerde olan kredi notu 3-5 ay içinde çıkar.
  • Bankalardan kaynaklı borçların mutlak ödenmesi gerekir.
  • Kredi kartı ödemeleri kesinlikle aksatılmamalı.

Kredi Notu Kaç Yılda Düzelir?

Bu bağlamda kredilerden dolayı kredi notu düşen kişiler bu borçlar kapatıldıktan sonra düştüğü noktada durağan hale geçer. Düzenli bankacılık işlemleri yapıldığı sürece de yukarı doğru bir ivme kazanır. Şimdi özetle bankadan kaynaklı borçlarınızı kapattınız. icra, yasal takip gibi hepsi bittiyse size beklemek düşer 2-3 yıl sonra size kredi çıkabilir. ancak küçük tutarlarda çıkar. Yada ipotek veya teminat vermek suretiyle de kredi alabilirsiniz.

Bu arada kredi başvurusu yapmayın ret çıkacağını bile bile başvuru yapmak yine kredi arayışı nedeniyle olumsuz yansıyacaktır. Birde aslında çokta farkında olunmayan bir durumdan bahsedip konumuzu bitirelim. her ne kadar düzenli ödense de sık sık kredi kartından nakit çekimi, sürekli kredi çekmek bir bankadan çekip diğerini kapama, çek kapa durumu da düzensiz bir mali yapınızın olduğuna işaret eder ve kredi notunu aşağı çeker.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.