Kredi Notum Ne Zaman Yükselişe Geçer?

Kredi Notum Ne Zaman Yükselişe Geçer? Günümüzde maaş ödemelerinden tutunda, her parasal işlem bankalar aracılığı ile yapılır. Günümüzde çok fazla gelen Fatura ödemeleri, biriken taksitler ve hatta kira dahi, çalıştığımız herhangi bir banka aracılığı ile yatırılır. Bu anlamda yaptığımız banka işlemlerinin hemen hemen tamamı Bankalar Birliği’ne bağlı çalışan Findeks tarafından kayıt altına alınmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Banka işlemi yapan her vatandaşın, belli bir kredi notu bulunur. Bu not, bankadan çekeceğiniz kredi veya kredi kartı çıkarttırma gibi işlemler esnasında, banka tarafından bir veri olarak değerlendirilir. Kredi notu ne kadar yüksek ise bankadan kredi çekme olanağı o kadar fazladır. Kredi notu ne kadar düşükse, kredi çekme olanağı o kadar azalacaktır.

Kredi Notum Ne Zaman Yükselişe Geçer?

Kredi Notum Ne Zaman Yükselişe Geçer?
Kredi Notum Ne Zaman Yükselişe Geçer?

Kredi notu; yalnızca fatura ödemeleri ile belirlenmez. Daha önceki yıllarda çekilen kredilerin geri ödenme şekli, kredi kartının aylık taksitlerinin ödenme şekli gibi tüm veriler, kredi notunun belirlenmesinde etkilidir. 0-1900 arasında değerlendirilen kredi notunun, 0’a yakın olması sizi banka kredilerinden uzaklaştıracak, 1900’e yakın olması ise istediğiniz miktarda krediyi kolayca almanızı sağlayacaktır.

Her hangi bir sebeple kredi çekmek isteyen vatandaşların, ilk olarak kredi notunu sorgulaması gerekir. Banka şubelerinden veya internet üzerinden öğrenilen kredi notu, her ayın sonunda güncellenen bir veridir. Aylık olarak düzenli yaptığınız ödemeler, kredi notunun bir miktar çıkmasını sağlarken, ödemelerde aksama ise kredi notunuzun bir miktar düşmesini sağlayacaktır. Yani, kredi notunun yükselmeye başlaması için, 1-3 ay geçmesi gerekir. Düşük çıktığında, yükseltmek için bazı tedbirler almak mümkündür.

Kredi notunu hızla yükseltmek için alınması gereken tedbirler

  • Mevcut kredilerin, mümkünse tek seferde kapatılması
  • Kullanılan kredi kartlarının, birikmiş borçlarını kapatmak
  • Kredi kartlarında ve kredilerde belirli bir ödeme dengesi oluşturduktan sonra, fazladan kullanılan tüm kredi kartlarının kapatılması ve bankada yeni, düşük limitli bir kredi kartı çıkarttırmak ve bu kartın ödemelerini vaktinde hatta vaktinden önce yapmak
  • Açılan yeni hesaptan, faturaların otomatik ödenmesi için talimat vermek, kredi notunun yükselmesinde etkilidir. Tüm bu önlemler alındıktan sonra, kredi notu 2-3 ay içinde yükselmeye başlar. Fakat kredi notunun kredi çekmek için uygun olması için en az 1300 seviyesine gelmesi önerilir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.