Konut Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Konut Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mu? Konut Kredilerinde Hayat Sigortası; Kendi evinin sahibi olmak isteyen kişilere yeterli nakit birikimleri olmasa dahi bu fırsatı veren konut kredisi paketleri farklı şartlar altında tüm bankalar tarafından kullandırılmaktadır. Genelde bankalar 120 ay vadeli konut kredisi kullandırmaktan yana olurken bazı bankalarda 20 yıl vadeli konut kredisi paketleri de bulunmaktadır. Ancak konut kredisi çekilirken vade ne kadar uzarsa kredi kullanan kişinin ödeyeceği faiz tutarı da o kadar yükselir.

Bu nedenle kredi kullanırken en uygun konut kredisi veren bankalar belirlenmeli ve mümkün olan en kısa kredi vadesi seçilmelidir. Konut kredisi başvurusu esnasında tartışma yaratan bir diğer konu ise bankaların zorunlu tuttukları hayat sigortası poliçesidir. Konut kredisinde hayat sigortası yaptırılmasını zorunlu kılan hiçbir yasal uygulama bulunmamakla beraber bankalar genelde hayat sigortası yaptırmayan müşterilerinin kredi başvurularını reddetmeyi tercih etmektedir.

Unutulmamalıdır ki bankaların kredi başvurusunu reddetme hakkı her zaman mevcuttur. Yani yasal bir zorunluluk olmamakla beraber bankanın kredi reddi hakkını kullanma kartını oynama riski bulunması mecburen herkesin hayat sigortası yaptırmasına neden olmaktadır. Bankanın bu kadar ısrarcı olmasının asıl nedeni ise kredinin geri ödeme vadesinin son derece yüksek olması ve genelde kredi kullanan kişinin ailenin en yüksek gelire sahip olan bireyinin olmasıdır.

Hayat Sigortasının Önemi

Konut kredisi kullanan kişi ölürse yapılan hayat sigortası poliçesi devreye girmekte ve borcun kalan tutarını karşılayarak kapatılmasını sağlamaktadır. Oysaki kişinin hayat sigortası yaptırmaması durumunda kredi borcu vefat eden kişinin mirasçılarına devredilmekte ve borcu ödemeleri talep edilmektedir. Borcun ödenememesi durumunda ise banka konutun tapusuna koyduğu ipoteği devreye sokmakta ve alacağın tahsili için konutun satışını gerçekleştirmektedir. Satışı yapılan konut bedeli üzerinden banka alacaklı olduğu tutarı tahsil ederek kalan bir tutar bulunuyor ise bunu vefat eden kişinin mirasçılarına aktarmaktadır.

Konut Sigortası Nedir?

Bankalardan konut kredisi kullanırken hayat sigortasının dışında alacağınız gayrimenkul için konut sigortası sunulur.

  • Deprem Sigortası (DASK) : Deprem sigortası konutunuzun yaşına, metre kare yüzölçümü ve özelliklerine göre oluşan teminat tutarı kadar tazminat ödeyen, Devlet tarafından zorunlu tutulan sigortadır.
  • Konut Sigortası: Konut sigortasının içeriğinde deprem sigortası dışında kalan tüm doğal afetler, sel felaketi, yangın, çığ düşmesi su basması, çatı akması gibi bir çok konuda oluşabilecek hasarlarınızı poliçeniz kapsamındaki teminat tutarları kadar kapsamaktadır.

Bu konuda detaylı bilgi için konut sigortası nedir başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Uzman Önerisi;

Konut kredilerinde hayat sigortası en az banka kadar kredi kullanan kişinin de kendisi için oldukça büyük avantajlar sağlamaktadır. Vefat durumunda kişinin ardında kalan mirasçılarını koruyabilmek adına mutlaka kredi kullanırken hayat sigortası yaptırması büyük bir önem teşkil etmektedir. Kredilerde hayat sigortası bankadan daha ziyade kredi kullanan kişinin kendi sevdiklerini koruyabilmesi açısından önemlidir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.