Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu

Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Her tüketici, kredi kullanırken yapılan hayat sigortasının ne işe yarayacağını sorar. Aslında bu sigorta poliçeleri kişinin vefatı durumunda bankanın sigortadan ödeme almasına yardımcı olur. Bankalar söz konusu ödemeleri için risk almak istemezler. Bu 3 bin TL bir kredide de, 300 bin TL bir kredide de aynıdır. Dolayısıyla ölen kişinin kredi borcu ne olur sorusunun temelinde aslında bu sigorta poliçeleri yatmaktadır.

Kanser hastası ülkemizde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Eğer kanserden dolayı yaşamını yitirmiş bir insanın kredi borcu bulunuyor ise yakınları bu borçların akıbeti hakkında bilgi almak ister. Çünkü kimse ölen yakınından kalan banka borcunu ödemek istemez. Bu durum en çok da kişinin birinci derece yakınlarını ve yasla mirasçılarını meraklandırıyor. İşte sorunun yanıtı.

Hayat Sigortası Hangi Durumda Devreye Giriyor?

Ölen kişinin yasla varislerini 2 seçenek beklemekte. İlki ölen kişinin mirasını kabul etmek ki bu durumda kişinin borçları da aynı şekilde kabul edilmiş sayılır ve banka kredisi de bu borçların içerisinde yer alır. İkincisi ise mirası ret etmektedir. Miras ret edilir ise ve reddi miras aşaması olumlu sonuçlanır ise banka bu ölen kişiden kalan kredi borcunu hayat sigortasından tahsil eder. Ancak bu noktada yasal mirasçıların reddi miras davasından aldıkları sonucu bankaya iletmesi gerekir. Banka da bu belgeleri söz konusu sigorta şirketine iletecektir.

Ölen kişinin var olan borçları hakkında bankanın işlem yapmaması için, bankanın bilgilendirilmesi gerekmektedir. Yani ölen kişinin yakınları en geç 1 hafta içinde ilgili bankayı arayarak kişinin vefat durumunu iletmelidir. Banka bu aşamadan sonra sigorta şirketi ile irtibat kurar ve alacağının tahsilatını talep eder. Eğer miras davası sonuçlanmış ise bankanın vefat eden kişinin kredi borcu için rücu hakkı da bulunur. Bu durumda borcu mirası kabul eden yakınlarının ödemesi gerekecektir.

Kanser Olan Kişi Kredi Kullanabilir mi?

Kanser olan kişi kredi kullanabilir mi? sorusu birçok kişinin merak ettiği bir konu. Özellikle de bu hastalık için tedavi gören kişiler, tedavi masrafları için kredi çekmek isteyebiliyor. Ancak sigorta şirketleri bu kişilerin borçlarına teminat göstermiyor. Dolayısıyla bankalar da ne yazık ki bu kişilere kredi kullandırmaktan çekinebiliyor. Ancak kefil ya da ipotek gösteren kişiler için durum farklılık gösterebiliyor. Kişinin vefatı sonrası banka taşınmaza el koyabiliyor ya da borç kefile rücu edilebiliyor.

Kanserden Ölen Kişinin Kredi Borcu

Sigorta şirketi bankaya yapacağı ödemeden önce kişiye hangi aşamada kanser teşhisinin koyulduğunu araştırır. Yani kredi çekmeden önce kanser teşhisi koyulmuş olan kişi için sigorta firması bankaya herhangi bir ödeme yapmaz. Bu nedenle banka kanser ve benzeri hastalıklar konusunda hassastır. Kanserden ölen kişinin banka borcu için bu konu hassastır ve bankaların bu konuda aldığı tutum değişmemektedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.