Gebelikte hangi ilaçlar kullanılır?

Anne adayları hamilelikleri boyunca ilaç kullanmaktan sakınırlar. Ancak anne adayının hiçbir şikâyeti olmasa bile kullanması gereken bazı ilaçlar vardır.

Gebelik dönemi boyunca bazı hastalıklarda doktorunuzun önerisi doğrultunuzda kullanabileceğiniz ilaçlarda mevcuttur. Hamilelik durumu söz konusu olmadığında yani normal insanların kullandığı ilaçları anne adayları kullanamaz. Çünkü ilaçların çoğu bebeğe zarar verebilir. Bazı ilaçlarda zarar değil fayda verebilir. Bunları net olarak bilmediğinizden dolayı kesinlikle doktorunuza danışmadan vitamin dahi olsa kullanmayınız.

Gebelikten önce ve gebelik sırasında mutlaka kullanılması gereken ilaç Folik Asit’tir. Hamile kalmadan en az 3 ay önce Folik Asit’e başlamanız gerekmektedir. Gebelik başladıktan sonra 3 ay düzenli olarak kullanmanız gereken bir ilaçtır. Hamile kalmayı planlamadan önce Folik Asit’e başlamalısınız. Folik Asit kullanmanızın nedeni ise bebekte nöral tüp defekti ile adlandırılan anomalinin önlenmesidir. Folik Asit almayı unuttuğunuz da her hangi bir sakıncası yoktur. Ancak düzenli olarak almaya dikkat edin.

Gebelikte hangi ilaçlar kullanılır?

Folik Asit dışındaki vitaminler hamilelik döneminde kullanılması şart değildir. Annede ciddi anlamda beslenme bozukluğu olmadığı takdirde vitaminleri veya multivitamin kullanmasanız da olur. Bu vitaminleri günde birden fazla almayınız. Bazı vitaminlerin fazlası bebek için zararlı olabilir. A vitaminleri en düşük dozdaki vitaminlerdendir. A vitaminleri bazen mide rahatsızlığına neden olabilir. Doktorunuza danışın.

Hamilelik boyunca kansızlık olmasa bile demir ilaçlarının doğuma kadar kullanılması önerilir. Gebelik dönemi boyunca kansız kalabilirsiniz. Demir ilacı sizin için takviye olacaktır.

Progesteron hormonu içeren ilaçlar her hamilelikte önerilen ilaçlar değildir. Doktorunuz kanama veya düşük riski olduğu durumlarda verecektir.

Ağrı kesiciler gebelikte kullanılan ilaçlar değildir. Zorda kalmadıkça sadece parasetamol türevi ilaçlar dışında ilaç kullanmayınız. Bütün ağrı kesiciler hamilelik boyunca sakıncalıdır. Kesinlikle doktorunuzla görüşmeden ağrı kesici ilaç almayınız.

Hipertansiyor, diyabet, astım, migren gibi rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza söyleyin ve doktorunuzun reçete edeceği ilaçları kullanın.

Hamilelik döneminiz boyunca doktorunuzun önermediği hiçbir ilacı her ne nedenle olursa olsun kullanmayınız.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.