Bilgii.net

Sipraktin Şurup Bebeklerde Kullanımı – Önemli Detaylar

11.10.2018
Sipraktin Şurup Bebeklerde Kullanımı – Önemli Detaylar

Sipraktin kızarıklık, ödem, kaşıntı, sıcaklık, burun akıntısı ve gözlerde sulanma gibi alerjik belirtilerin tedavisinde ve deri hastalıkları, kaşıntı ve şişlik, kızarıklık ve egzama gibi kronik hastalıklarda yalnızda doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Bebeklerde kullanımı uygun olmayıp yalnızca doktor tavsiyesi altında kullanımı mümkün olabilir. Bunun haricinde bebeğinizde yukarıda yer alan hangi semptom gelişirse gelişsin kendi ayarladığınız dozu bebeğinize vermemelisiniz. Bu konuda kulaktan dolma bilgiler yerine, doktor tavsiyesine önem vermelisiniz. İlacın prospektüsünde çocuklar için kullanımında yalnızca şu ifade yer almaktadır,

  • 2-6 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz ise günde 3 kez 1 er ölçek alınması şeklindedir.

Sipraktin Şurup

Sipraktin şurubun ana maddesi Siproheptadin hidroklorürdür. Bu şurup vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açmış olduğu kızarıklık, ödem, kaşıntı, sıcaklık, burun akıntısı ve gözlerde sulanma gibi alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılır. Nedeni belli olmayan kurdeşen belirtileri de dâhil olmak üzere kaşıntılı deri hastalıkları, kaşıntı ve şişlik, kızarıklık ve egzama gibi kronik hastalıklarda kullanılabilmektedir. Burun akıntısı ve hapşırma gibi rahatsızlıklarda da kullanılabildiği gibi aynı zamanda suçiçeğine bağlı olan deri kaşıntılarının giderilmesinde de rol oynar.

Sipraktin Şurup Kullanımı

Doktorunuz tarafından bu şurup için nasıl bir reçete verildi ise o şekilde kullanmanız gerekir. Tedavi süreci boyunca mutlaka aksatmadan doktorunuz belirlediği şekilde ilacı kullanınız. Talimat dışı yanlış kullanım uygulanan hastalarda yan etkiler ve hastalığın seyrini olumsuz etkileyen zararlar görülebilir.

İlacı kullanmadan önce hafif bir şekilde çalkalayınız. İlacın doğru dozda alındığından emin olunuz ve ölçek kaşığına bağlı kalarak ayarlama yapınız. Yemek kaşığı kullanmayınız. İlacın kullanımı yetişkinlerde günlük önerilen doz miktarı günde 3 kez 2 şer ölçek ile başlayarak, hastanın ihtiyacına bağlı olarak doz arttırılabilmektedir. Bazı yaş gruplarına göre ilacın kullanım dozu ise aşağıda sizler için belirlenmiştir,

  • 7-14 yaş arası çocuklarda, günlük önerilen doz günde 3 kez 2 şer ölçektir.
  • 2-6 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz ise günde 3 kez 1 er ölçek şeklindedir.

Tüm yaş gruplarında fazladan bir doz alınması gerektiği durumlarda da gece yatmadan önce bu doz alınmalıdır. Sipraktin aç veya tok karnına alınabilen ilaçlardandır.

Bebekler için Sipraktin Şurup Kullanımı

Bebeklerde, kızarıklık, ödem, kaşıntı, sıcaklık, burun akıntısı ve gözlerde sulanma gibi alerjik belirtilerin tedavisinde, deri hastalıkları, kaşıntı ve şişlik, kızarıklık ve egzama gibi kronik hastalıklarda yalnızda doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilacı kendi belirlediğiniz dozda bebeğinize vermeyiniz. Bu ciddi zararlar doğurabilir ve bebeğinizin bazı fonksiyonlarının düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bu nedenle yalnızca doktor tavsiyesi ile belirlenen ölçek ve dozda bebeğinize bu ilacı verebilirsiniz. Unutmayın ki bebekler için uygun olan şuruplar bulunmakta olup, doktorlar bebeğiniz için hangi ilacın daha etkili olacağını ve ona zarar vermeyeceğini bileceklerdir. Bu nedenle kulaktan dolma bilgiler yerine her zaman kendi sağlığınız için veya bebeğinizin sağlığı için mutlaka doktor tavsiyesi alınız. Bu şurup aynı zamanda emzirme döneminde anneden bebeğe geçeceği için, annenin de kullanmadan önce doktora danışmasında fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net