İstanbul Havalimanı (Yeni) Ulaşım Yolları

İstanbul Havalimanı’nın kısa süre önce 1.etabının açılışı gerçekleştirildi. Yıllık 90.000.000 yolcu kapasiteli İstanbul Havalimanı’na ulaşım için birçok alternatif bulunuyor. Dilediğiniz alternatifi seçerek İstanbul Havalimanı’ndan şehir merkezine, bulunduğunuz bölgeden İstanbul Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul havalimanına ulaşım konusunda otobüs seferleri için Otobüs A.Ş. ile anlaşıldı. 18 farklı hat üzerinde toplam olarak 150 otobüs, ulaşım için yolcuların hizmetinde olacak. Fiyatı 18 TL ila 30 TL arasında olacak otobüs seferleri 2 aylığına %50 indirimli olarak düzenlenecek.

İstanbul Havalimanı Otobüs İle Nasıl Gidilir

İstanbul Havalimanı’na otobüsle gitmek istiyorsanız, 2018 yılı için en kolay ulaşım bu şekilde sağlanmaktadır. Çünkü direkt İstanbul Havalimanı girişine kadar taşımacılık yapılmaktadır. Havaalanından Pendik’e kadar güzergah üzerinde taşımacılık yapılıyor. 30 TL ücreti bulunuyor. Yenikapı – Sirkeci hattında ise 18 TL ücretle seyahat gerçekleştirebiliyorsunuz.

İstanbul Yeni Havalimanı için otobüs güzergahı şu şekilde belirlendi. Belirtilen alanlardan otobüs seferleri düzenlenmektedir.

 • Beylikdüzü Tüyap
 • Otogar
 • Bakırköy
 • Beşiktaş
 • Alibeyköy Cep Otogarı
 • Kadıköy
 • Hacıosman
 • Tepeüstü
 • Arnavutköy
 • Kemerburgaz
 • Sarıyer
 • Başakşehir
 • Bahçeşehir
 • Mahmutbey Metro
 • Halkalı
 • Mecidiyeköy

Otobüs haricinde aynı zamanda metro ile ulaşımda sağlayabileceksiniz. Fakat henüz söz konusu metro hattı hizmet vermeye başlamadı. 2019 yılının sonlarına doğru metro hattı da hizmet vermeye başlayacaktır.

İstanbul Havalimanı Metro İle Nasıl Gidilir

İstanbul Havalimanı metro için ulaşım hizmeti henüz verilmedi. Metro hattında çalışma büyük bir hızla devam ediyor. Yaklaşık 1 yıllık süre sonunda metro hattının hizmet vereceği belirtiliyor. Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metro hattı 2019 yılı sonunda hizmette. 6 farklı istasyon, 27 km uzunluğundaki hatla Halkalı – İstanbul Havalimanı metro hattı ise 2020 yılı sonunda hizmet vermeye başlayacak.

İstanbul Havalimanı Taksi İle Nasıl Gidilir

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA, yeni havaalanına yapılacak tüm taksi hizmetleri için İstanbul 34 No’lu Taksiciler Kooperatifi ile karşılıklı anlaşmaya vardı. İlk olarak İstanbul Havalimanı’nda toplam olarak 660 taksi hizmet verecek. Talebin karşılanamadığı durumlarda taksi sayısında artış yapılabilecek. İstanbul Havalimanı’na gitmek için herhangi bir taksiye binmeniz yeterli olacaktır.

İstanbul Havalimanı Özel Araçla Nasıl Gidilir?

İstanbul Havalimanı’na özel araçla gitmek için birçok güzergah bulunuyor. En kısa sürede 3.köprü kullanılarak İstanbul Havalimanı’na geçiş yapılabiliyor. 3. Köprü üzerinden İstanbul Havalimanı rotasını takip ederek gidebilirsiniz. Kapalı ve açık olmak üzere toplam 40.000 araca ev sahipliği yapacak otoparkı bulunan İstanbul Yeni Havalimanı’nda özel araçlarınızı 30 Aralık 2018’e kadar ücretsiz park edebilirsiniz. Park için herhangi bir ücret alınmayacaktır.

“Havaist”

Havalimanına, İETT ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) şirketi İstanbul Otobüs A.Ş’nin yeni markası “Havaist” hatlarıyla da ulaşım sağlanacak.

İstanbul Havalimanı’na, Havaist’in “İST1-İST2-İST7” ile “İST19” ve İETT’nin “H2-H3-H4” hatlarıyla seyahat edilebilecek.

Havaist Güzergahları

“Havaist” otobüslerinin ilk etapta belirlenen hat ve güzergahları ise şöyle:

“İST1” İstanbul Havalimanı-Yenikapı hattında Yenikapı, Bakırköy İDO, Kuleli, Başakşehir Metrokentten geçerek İstanbul Havalimanı’na ulaşacak.

“İST2” İstanbul Havalimanı-TÜYAP hattında TÜYAP, Cumhuriyet Mahallesi, Bahçeşehir Merkez’den geçerek İstanbul Havalimanı’na gidecek.

“İST7” Kozyatağı Metro-İstanbul Havalimanı hattı; Kozyatağı Metro, Tepeüstü, Kavacık Köprüsü’nden İstanbul Havalimanı’na varacak.

“İST19″ Taksim-Beşiktaş-İstanbul Havalimanı hattı; Abdülhak Hamit Caddesi, Beşiktaş Meydan, Zincirlikuyu Metrobüs ve Göktürk Emniyet Amirliği’nden İstanbul Havalimanı’na ulaşacak.”

İETT’nin “H2” hattını kullanan otobüsler, Mecidiyeköy Metrobüs, Çağlayan, Nurtepe, Hasdal, Kemer Yolu, Orman Yolu, Kıyı Emniyeti ve İhsaniye Kavşağı’ndan geçerek, İstanbul Havalimanı’na ulaşacak.

“H3” İstanbul Havalimanı-Halkalı hattında ise Gümrük, 4.Cadde, Rumeliler, Atatürk Mahallesi, Demirciler Sitesi’nden İstanbul Havalimanı’na
otobüsle gidilecek.

“H4” İstanbul Havalimanı-Atatürk Havalimanı hattındaki otobüsler de Atatürk Havalimanı, Bahçeşehir Metrokent’ ten geçerek İstanbul Havalimanı’na hareket edecek.

Havaist Yeni Havalimanına Ulaşım Ücretleri

Havalimanının ocak ayına kadar tam kapasite olarak hizmet veremeyeceği için otobüs saatleri, mevcut uçuş planına göre kademeli belirlenecek. Bütün ödemelerin İstanbulkart üzerinde yapılabileceği hatların ücreti, en kısa mesafe 12, en uzun mesafe ise 30 lira olacak şekilde belirlendi.

Yolcular, akıllı telefonlarıyla otobüslerin geliş-gidiş saatlerini takip edebilecek.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.