Botoks Mu Dysport Mu? Hangisi Daha iyi?

Bu yazımızda botoks nedir, dysport nedir, botoks mu dysport mu sorularının yanıtlarını öğrenebilirsiniz.

Eğer dünyanın ücra bir kasabasında internetsiz veya televizyonsuz yaşamıyorsanız, botoksu illa duymuşsunuzdur. Botoks dünyadaki en popüler kozmetik uygulamalardan biridir. 20 yıldır sadece bir marka tarafından üretilen botoks,  11 çizgileri (kaşların arasındaki dikey çizgiler), alın çizgileri ve kazayağı gibi istenmeyen yüz kırışıklıklarına yol açan kasları yumuşatan bir çözelti enjeksiyonudur.

Dysport Ne Demek?

Kaşları aşağı çeken kasları da yumuşatarak kaşın daha kalkık görünmesini sağlar. Bunlardan başka, tavşan çizgisi de denen burun üstündeki yatay çizgileri yumuşatır. Ancak çok bilinmese de botoksa çok benzer başka bir uygulama daha var: dysport. (Dysport da botoks gibi aslında patentli marka adıdır.)

Botoks ve dysport aslında etki mekanizması, güvenilirlik ve klinik etkinlik bakımından birbirinden çok farklı prosedürler sayılmazlar. İkisi de istenmeyen kırışıklıklara yol açan kasları yumuşatan tip A botulinum formudur. Dysport’un birim başına sahip olduğu güç botoksun birim gücünden farklı olur.

Botoks mu Dysport mu? Hangisi Daha İyi?

İki ürün de lisanslı bir dermatolog veya estetik cerrah tarafından yapıldığı sürece eşit sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak Dysport, botoksa nispeten daha erken etki etmeye başlayan bir içeriğe sahiptir. Dysport tipik olarak birkaç güç içerisinde zirve etkisini gösterirken botoksta bu süre 7-14 güne kadar çıkabilir. O yüzden daha çabuk sonuç görmek isteyen hastalar için Dysport daha iyi bir seçenek olabilir. Botoks olsun, dysport olsun ürünü yıllarca tekrar tekrar kullanan kişilerde sonuçların her defasında biraz daha azaldığı gözlemlenir. Özellikle bu gibi durumlarda, sürekli kullanılan ürüne ara verilip diğer ürüne geçilmesi daha verimli olabilir. (Yani son birkaç seferdir botoks kullanıyor ve etkilerinde bir düşüş gözlemliyorsanız, Dysport denemeyi düşünebilirsiniz.)

Sonuç Olarak…

Botoks Mu Dysport Mu? Hangisi Daha iyi?
Botoks Mu Dysport Mu? Hangisi Daha iyi?

Özetlemek gerekirse, aslında hangi ürünü kullandığınız değil de ürünü kimin uyguladığı çok daha önemlidir. Bazı firmalar veya hastaneler belli bir üründe ara ara promosyon yapar. Böyle durumlarda bütçenize uyana göre hareket etmeniz normaldir. Ama ucuzluğuna kapılmadan önce uygulamayı yapacak olan dermatolog veya cerrah hakkında kesinlikle bilgi edinin. “Merdiven altı” diye tabir edilen yerlerden uzak durun.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.