Bilgii.net

Zayıflamak İçin Küçük ve Etkili İpuçları

25.11.2018
Zayıflamak İçin Küçük ve Etkili İpuçları

Sağlıklı bir şekilde yaşamak bir çoğumuzun hayalidir. Bazen kilo alarak kendi sağlığımızı tehlikeye atabilir ve mutsuz da olabiliriz. Hatta aşırı kilolu olmanın sağlık sorunlarına yol açtığını biliyoruz.

Zayıflamak İçin Ufak Tüyolar

  • Bir araştırmaya göre, sabah simitlerinizi yumurtalar için değiştirmeniz yüzde 65 daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir. Kahvaltıda yumurta yiyen denekler, daha fazla kilo verdiler, vücut yağları ve inçleri belden, aynı miktarda kalori yiyenlere göre daha fazla kilo verdiler. Araştırmacılar yumurtaların daha yüksek protein içeriğinin daha dolgun, daha uzun süre kalmanıza ve gün boyunca daha az yemeye yol açtığına inanıyor.

Etkili Bir Şekilde Zayıflamanın Anahtarı

  • Daha küçük tabaklardan yemek yemenin daha az yemeye yardımcı olabileceğini duymuştunuz, ancak daha büyük bir çatal kullanmanın aynı şeyi yapabileceğini biliyor muydunuz? Araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada, bir İtalyan lokantasında, daha büyük bir çatala sahip olanların düzenli bir çatal kullananlardan yaklaşık yüzde 10 daha az yedikleri görülmüştür. Araştırmacılar, daha küçük bir çatalın, plakamızda diş etini çok fazla yapmadığımızı hissettirdiğine inanıyor, böylece açlığımızı tatmin etmek için daha fazla çatallı alacağız.
  • Muhtemelen yapmamalısın, ama bazen televizyonun ya da bilgisayarın önünde yemek yersin. Ama belinizi ne kadar etkilediğini biliyor musun? Çalışmalar, televizyon izlerken yaklaşık yüzde 40 daha fazla yediğimizi ve dikkatimizi dağıtırken abur cubur yememizin daha olası olduğunu gösteriyor. Büyük bir fedakârlık olmadan kilo vermek için, akşam yemeğinde TV’nizi, bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu kapatın ve sadece yemeğinize konsantre olun.

  • Davranış bilimci ve beslenme uzmanlarına göre, plakalarını yemeyi planladıkları her şeyle doldurdukları kişiler (tatlı dahil), yüzde 14 daha az onu çok fazla doldurmayan ama ikinci yardım için geri dönenler. Yani daha az yemek için tabağınızı yükleyin ama sadece bir kez. Girişinizi daha da azaltmak için daha küçük bir plaka kullanmayı önerirler. Daha küçük yemekler kullanarak hizmet eden öznelerin yüzde 60 daha az yediğini bulmuşlardır.

Zayıflamada Uygulanacak Etkili Öneriler

  • Yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, geçmişe veya geleceğe odaklanmak yerine geleceğe dair olumlu hisler, sizi daha sağlıklı bir atıştırmaya yöneltme eğilimindedir. Mutluluğunuzu şu andaki bir şeker çubuğuyla ödüllendirmek yerine (veya konfor için birini yiyerek), gelecekteki sonuçlara odaklanın (daha sağlıklı, daha hafif), böylece şimdi daha iyi seçimler yapabilirsiniz.
  • Ketçap, mayonez ya da diğer ‘özel’ sosları atlama gibi basit bir küçük değişiklik günde 100 kaloriden tasarruf etmenizi sağlayabilir. Günlük fincan kahvenizden sadece iki çay kaşığı şekerin çıkartılması büyük bir anlaşma gibi görünmeyebilir, ancak size yılda fazladan fazla kalori kazandırabilir.

  • Kilo kaybı her zaman çoğu yiyeceği kestirmek anlamına gelmez. Aslında, daha fazla meyve ve sebze ekleyerek daha az kalori ve daha fazla beslenme ile daha dolgun kalmanıza yardımcı olur. Açlık hissetmeden kilo vermek için, her atıştırmalık ve iki öğün ile en az bir meyve veya sebze porsiyonu yiyin.
  • İşlenmiş yiyecekleri aşamalı olarak taze alternatiflerle değiştirmek, açlıktan kurtulmaya yardımcı olur. Yüksek derecede işlenmiş gıdalar besin maddelerinde düşüktür, bu da vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri bulmak için daha fazla yiyecek aramasına neden olur, bu da aşırı yemenin kısır döngüsüne yol açar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net