Bilgii.net

Yumurtalık İltihabı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

12.10.2018
Yumurtalık İltihabı Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Yumurtalık iltihabı (pelvik iltihaplı hastalık) ciddi bir jinekolojik hastalıktır. Özellikle genç ve cinsel açıdan aktif kadınlar yirmili yaşların ortalarına kadar bu hastalığa yakalanmaktadır.

En yaygın neden, bakteriyel bir enfeksiyondur. Birçok partner değişikliğinin yanı sıra bazı jinekolojik müdahaleler de riski artırmaktadır. Tipik belirtilerinde; ateş, alt karın ağrısı, şiddetli halsizlik, bulantı ve kusmayı içerir. Bununla birlikte, bazı kadınlar herhangi bir belirti bildirmez. Fallop tüpü ve yumurtalık iltihabının tedavisi genellikle antibiyotiklerle gerçekleşir.

 Yumurtalık İltihabı Belirtileri

  • Alt karın bölgesindeki ağrı, genellikle tek taraflı
  • Acı yayılabilir
  • Bulantı ve kusma
  • Ateş
  • Güçlü hastalık hissi
  • Muhtemelen (kokulu) vajil akınt

Belirtilen semptomların arkasında başka sebepler de olabilir. Tipik olarak, yumurtalık iltihabının ilk belirtileri, son adet döneminden kısa bir süre sonra veya yumurtlama çevresindeki döngünün ortasında meydana gelir. Patojenler daha sonra serviks yoluyla fallop tüplerine daha kolay geçer.

Yumurtalık İltihabı Nedenleri

  • Artan Enfeksiyon: Bakteriler dışarıdan vajina yoluyla fallop tüplerine ve yumurtalıklara geçer. Bu, cinsel ilişki sırasında veya jinekolojik müdahalelerden sonra, örneğin bir yara veya bobin başlangıcında ortaya çıkabilir.
  • Hematojen Enfeksiyon: Patojenler kan yoluyla yayılır. Genital tüberküloz bir örnektir.
  • Çoğunlukla artan bir enfeksiyondur. Özellikle genç yaştaki kadınlarda yumurtalık ve yumurtalık iltihabı görülür. Tüplerin iltihaplanması ilk dönemden önce veya menopozdan sonra nadirdir. Cinsel ilişki esnasında bakteri bulaşabilir. Pelvik inflamatuar hastalık riski taşıyan birden çok partnerle korumasız cinsel temastır.
  • Bir östrojen eksikliği, zayıflamış bir bağışıklık sistemi ve diabetes mellitus gibi metabolik hastalıklar da adneksiti destekleyebilir.

Yumurtalık İltihaplanmasının Teşhisi Nasıl Olur?

Jinekolog tarafından ayrıntılı bir tartışmaya ek olarak derinlemesine bir inceleme gereklidir. Sıklıkla değişen cinsel partnerler veya spiralin yerleştirilmesi gibi jinekolojik müdahaleler, adneksit şüphesine neden olur.

Bir adneksitin karakteristiği, jinekoloğun parmaklarla servikse karşı jinekolojik muayeneyi incelediği zaman, sözde portio-itici ağrıdır. Daha fazla teşhis için, doktor vajina ve serviksden bir leke alır. Bu yumurtalık ve yumurtalık iltihabı durumunda çok sayıda enflamatuar hücre içerir. Bakteriler de tespit edilebilir. Tüm ultrason gibi iltihap olarak gynecologist sıvı tutulması -Investigating, kalınlaştırılmış fallop tüpleri ya da büyümüş overler tanıyabilir.

Bir fallop tüpü ve yumurtalık iltihabı varsa, kandaki bazı iltihap seviyeleri genellikle artar. Belirsiz durumlarda, pelvisin bir yansıması ( laparoskopi ) adneksit kanıtı sağlayabilir. Bu bir ameliyat prosedürüdür. Karın duvarındaki küçük bir insizyon yoluyla karın boşluğuna ince bir alet (endoskop) sokulur. Pelvis bölgesinde bulunan organlar bir optik aracılığıyla incelenebilir.

Yumurtalık İltihabına Ne İyi Gelir?

Masaj, yumurtalık bölgesini sıcak tutmak ve düzenli egzersizin dışında aşağıdaki bitki çayları ile de rahatsızlığınızın acısını hafifletebilirsiniz.

Wild Yam (Yans Kökü)

Dioscorea olarak da adlandırılan yabani yam, bazı analjezik etkilere sahip bir bitkidir. Düz kasları gevşetmek ve ağrılı inflamasyonu azaltmak için bir kapsül, tentür veya çay olarak alınabilir. Bazı yabani yam ürünlerinin etiketini dikkatlice okuyunuz, zira bazıları vahşi yamayla aynı ağrı giderici niteliklere sahip olmayan sentetik progesteron içerir. Satın aldığınız yabani yam ürünlerinin yüzde 100 bitkisel olduğundan emin olun.

Dong Quai (Çin Melekotu)

Dong quai, bilimsel olarak Angelica sinensis olarak bilinir ve hem baharat hem de bitkisel ilaç olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Kalın sarı-kahverengi kökleri bitkisel preparatlarda kullanılmak üzere toplanır. Dong quai özellikle yumurtalık kistlerinde ve polikistik over sendromunda ağrı semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir, özellikle kramp nedeniyle ağrı tipi.

Kediotu

Valeriana officinalis veya kediotu, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde yetişen çok yıllık bir bitkidir. Otun kökeni tıbbi kullanım için hasat edilir. Her ne kadar kediotu, rahatlatıcı özellikleriyle, uykusuzluk ve anksiyete için kullanılıyor olsa da, aynı zamanda ağrı giderici özelliklere de sahiptir. Düz kas üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu ve bunun ağrıyı kramplardan hafifletmede etkili olduğu görülmektedir. Sedatif etkisi nedeniyle, makineyi sürdüğünüzde ya da kullanacağınız zaman valerian almamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net