Bilgii.net

Yerden Tasarruf Sağlayan Mobilyalar ile Rahat Yaşam Alanları

11.10.2018
Yerden Tasarruf Sağlayan Mobilyalar ile Rahat Yaşam Alanları

Yerden tasarruf etmek; günümüzde yapılması gereken en acil konulardan birinin başında gelmektedir. Hızlı ve aşırı kentleşme problemi yüzünden, artık yaşam alanları oldukça küçülmeye başlamıştır. Her zaman ev üretiminde daha küçük alanı kullanan müteahhitler yüzünden, kişiler yaşam platformlarının bu derece küçülmesine çözümler aramaya başladılar. Elbette bu noktada dekorasyon uygulaması ve tekniğinin önemi daha da anlaşıldı. Bu minimal yapılaşmanın izleri, kendisini dekorasyon anlamında da gösterdi ve kullanılan teknikler kendini bu duruma entegre etti. Yerden tasarruf etmenin bu derece önemli hale geldiği zamanlarda, evin içerisinde kullanılan mobilya ve diğer eşyalar doğru biçimde seçilmelidir. Bu sayede minimal yapı daha kullanışlı bir hal alacak ve daha ferah bir yaşam formu oluşturulacaktır.

Mobilyaların Dekorasyondaki Önemi

Mobilyalar, ev dekorasyonu denilince akla gelen ilk eşyalardır. Elbette mobilyaların evin tarzına uyması, bütünlüğü yakalaması ve o havayı tutturması çok önemlidir. İyi bir dekorasyonun amacı, bu mobilyanın bütün özelliklerinin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Mobilyalar sıklıkla kullanılan ve bu sayede birçok farklı kombinasyonun oluşmasını sağlayan ürünlerdir. Dekorasyonun amacı eğer yerden tasarruf etmek ise işte burada mobilyaların işlevinde de değişikliklere gidilmesi gerekecektir. Yapılması gereken; öncelikle mobilyada şık ve kaliteli bir duruştan önce, minimal yaşam formunda nasıl bir yere kaplayacağını düşünmek olacaktır. Yapılacaklar listesi, dekorasyonun özelliklerine göre değiştirilmelidir. Bu yüzden de iç mimarlardan yardım alınabilir veya internette profesyonel editörler tarafından hazırlanmış dekorasyon fikirlerine ulaşılabilir. Böylece dekorasyonda kullanılması ve tercih edilmesi gerekilen mobilyalar hakkında bilgiler alınabilecektir.

Yerden Tasarruf Sağlayan Mobilyalar

Öncelikle mobilya denilince akla sadece oturma grubu gelmesi, başlıca hatalardan bir tanesidir. Odada kullanılan diğer temel eşyalar da mobilya sayılmakta ve dekorasyonda buna göre işlem görmektedir. Bu yüzden bu algı kırıldıktan  sonra, aşağıda yapılması ve yapıldığı zaman yerden önemli ölçüde tasarruf sağlayan maddeler sıralanmıştır:

  • Her evin vazgeçilmezi olan masa takımları; kesinlikle çok amaçlı olmalıdır. Bu sayede pratik ve içerisinde birçok farklı özelliği barındırabilir. Evin küçük olan hacmi bu sayede artabilir ve daha az yer kaplayan ve daha çok işi gören bir masa tercih edilebilir.
  • Yerden tasarrufun en önemli anahtarı, çok fonksiyonlu oturma grubu kullanmaktır. Gerektiğinde yatak veya baza haline gelebilecek şekilde tasarlanmış olan bu oturma grupları sayesinde, minimal evlerde oldukça büyük bir tasarruf alanı oluşturulmuş olacaktır. Odalarda kullanılan yatakların da baza formunu taşıması, yine bu konu ile ilişkilidir.
  • Yerden tasarruf etmek için alınan mobilyaların; işlevi kadar doğru yerleşim planı da önemlidir. Bu yüzden kişiler, öncelikle odada doğru bir yerleşim sağlamak zorundadır. Odada ölü noktaların oluşmaması gerekir. Zaten kullanışsız olan odalar, eğer ölü noktalara sahip olursa; bu durum evin daha da küçülmesine sebep olacaktır.
  • Mobilya seçimlerinde yapılması gerekilen en önemli konu, derinliği fazla ve konforlu mobilyalar tercih etmektir. Ayrıca dekorasyon kurallarına göre yere yakın bir oturma grubu evi daha geniş ve ferah gösterecektir.
  • Yapılması gerekilen konulardan bir tanesi; hazır üretimlerden faydalanmak yerine, özel tasarım yerlerinden mobilya alışverişi yapmaktır. Bu sayede evin ölçülerine göre satın alınacak mobilyalar; yerden daha fazla tasarruf edilmesine katkıda bulunacaktır.

Çok amaçlı bir masa

Merdiven Altlarını Kullanın

Yatak Altı Depolama

Yerden Tasarruf İçin Gardırop Üzerinde Uyumak

Çok Amaçlı Mobilyalar ile Yerden Tasarruf

Duvar Masaları

Pencereleri Yer Tasarrufu İçin Kullanın

 

Duvara Monte Yatak

 Sandalyelerden Bile Faydalanın

Tablo Arkasına Takı Organizeri

Ergonomik Ütü Masası ve Ayna

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net