Bilgii.net

Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Emeklemeye Başlar?

25.11.2018
Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Emeklemeye Başlar?

Bebekler doğduklarından itibaren hızlı bir gelişim sürecine girerler. Önce görme yetileri gelişir. Bununla birlikte fiziksel gelişimleri sürmeye devam eder. Gelişim sürekli ve aşamalı olarak sürdürülür. Oturma, emekleme, kalkma ve yürüme eylemleri aşamalı olarak gerçekleşir. Bu eylemlerin gerçekleşmesinde belli gelişim dönemleri vardır. Bu dönemler aralık olarak ifade edilir. Çünkü hiçbir bebek diğerinin aynısı değildir ve aynı gün, aynı tarihte yürümeye veya emeklemeye başlamazlar. Ama bebeklerin çoğu gelişim sürecinde verilen aralıkların içinde tüm bu yetkinlikleri kazanır.

Bebeklerin Emekleme Süresi

Emeklemek yürüme sürecine bir adım atmaktır. Bebeğiniz emeklemeye başladıysa çok yakın zamanda yürüyeceğinin bir işaretini veriyor demektir. Emekleme belirtisi aynı zamanda kol ve bacak kaslarının da gelişmekte olduğunu gösterir. Emekleme süresi bebeklerde 7 ile 10. Aylar arasıdır. Yani genel olarak bebekler bu aralıkta emekler. Daha erken veya geç istisnai durumlarla karşılaşılabilir. Kimi çocuklar emeklemeden yürürler. Bu da gelişim sürecine göre istisnai bir durum olarak kabul edilebilir. Her bebeğin bireysel durumu olduğunu söylemiştik. Emekleme konusunda farklı bir yöntem kullanan bebekler de vardır. Bu bebekler bilindik emekleme yönteminin dışında poposunun üzerinde ilerlemeyi tercih ederler.

Bebeklerin Emeklemesi Nasıl Gerçekleşir?

Bebeklerin emeklemesi biraz da sizin tutumunuza bağlıdır. Onlara emekleme sürecinde destek olabilir ve kas gelişimi için egzersiz yaptırabilirsiniz. Veya hareket etme isteği uyandıracak formüller kullanabilirsiniz.

Bebekler önce oturmayı öğrenirler. Oturmayı öğrenen bebek artık yardım almadan kendi başına  poposunun üstünde durmayı başarabilmiştir. Aslında oturma da yürüme için bir ilk adımdır. Bu süreçte denge ve konsantrasyonu güçlenir.

Oturmayı öğrenen bebekler karın üstü yatırıldığında başını kaldırarak direnç gösterirler. Bu hareketi yaparken zamanla emeklemeye geçtikleri gözlenir. Fakat bu şekilde fazla bırakılmamalıdır. Karın üstü pozisyonda uzun süre kalmak bebekler için tehlikeli olabilir. Emeklemeye başlayan bebeğin kol ve bacak kasları gelişir. Her ekleme bir çeşit antrenman gibi görülebilir.

İlerleyen günlerde kendi başına kalkmayı, ayakta durmayı öğrenir. Önce annesine ve birilerine tutunarak yürümeye başlar. Koltukların etrafında yürüyüş denemeleri yapan bebek zamanla kendi başına yürümeye başlayacaktır.

Emeklemeyi Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı?

Bebeğinizin emekleme sürecinde ona küçük yardımlar yapabilir ve daha kısa zamanda emeklemesini sağlayabilirsiniz.

Önüne nesneler koymak işe yarayabilir. Bebeğinizi emekleme pozisyonuna geçirdikten sonra önüne ilgi çekici nesneler koyabilirsiniz. Böylelikle heyecan uyandırarak o nesnelere ve oyuncaklarına ulaşma arzusu emeklemeyi tetikleyecektir. Bu süreçte ona küçük yardımlar da yapabilirsiniz. Minik desteklerle hareket etmesini sağlayarak emekleme sürecine hazırlamak olumlu bir etki yapar.

Emekleme döneminde bebeğinize yardım etmeniz onun kas gelişimine destek olabilir ve kendine güven duyabilir. Sizden destek alabilir hareketlerini geliştiren bebekler kısa sürede emeklemeye geçebilir. Ancak bu süreçte bebekler henüz ayağa kalkamadıkları için dikkatli olmak gerekir. Emekleme pozisyonunda karın üstü yatırılan bebek tek başına bırakılmamalıdır. Emekli çalışması yaptıktan sonra bebeğinizi sırtüstü pozisyona getirmeniz gerekir. Diğer türlü bebeğin nefes alamaması gibi tehlikeli bir sorun yaşanabilir.

Tüm bu süreçte endişelenmemeli ve her bebeğin bireysellikleri olduğunun bilincinde olmanız gerekir. Bu süreçle ilgili ve emekleme dönemleri hakkında doktorunuzdan destek alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net