Bilgii.net

Yenidoğan Bebek Ortalama Kaç Saat Uyur?

25.11.2018
Yenidoğan Bebek Ortalama Kaç Saat Uyur?

Yeni doğan bebeğinizin uyku saatlerini ayarlama konusunda net bilgilere ihtiyacınız olabilir. Anneler doğum sonrası kucağına aldıkları bebeklerine nasıl yaklaşacaklarını, onları nasıl ve ne kadar uyutacaklarını bilemeyebilir. Hatta uyku düzenleri konusunda tedirgin olabilirler. Bebek çok mu uyuyor yoksa uykusunu alamıyor mu? Ağlaması uykusuzluk mu başka bir sorun mu var? Hamilelikte öğrenilen kitabi bilgiler bebeği kucağına aldıktan sonra yok oluverir. Yeni doğan bebeklerin net bir uyku saati yoktur. Her bebeğin uyku süresi birbirinden farklı olabilir. Ama bazı standartlardan bahsedilebilir.

Yeni Doğmuş Bebeklerde Uyku Süresi

Yeni doğmuş bebeklerin uyku süresi birbirinden farklı olsa da ortalama bir saat aralığı verilebilir. Bu aralık günlük 16 ile 20 saat arasındadır. Bu süreyi 3 veya 4 saatlik bölümlerle ayarlayabilirsiniz. Yeni doğmuş bebekler acıktıklarında ve uykusuz kaldıklarında ağlayarak tepki verirler. Uykuya geçiş sürecinde huzursuzluk çekebilirler. Uykusuzluk süresi uzayabilir ve hem anne hem de bebek huzursuz saatler geçirebilir. Böyle durumlarda anne ile bebek arasında manevi bağ kurulması etkili olabilir. Bebeğin özellikle ilk 1 yılda anne şefkatine her zamankinden çok ihtiyacı vardır. Anne karnından ayrıldıktan sonra kendini savunmasız hisseden bebek korunmaya ve güvene ihtiyaç duyar. Bu güveni veren anne kucağıdır. Bebeğiniz normal uyku saatlerinin altında uyuyor ve huzursuzlanıyorsa onu sevgiyle kucaklayıp güven verebilirsiniz. Böylece ağlama nöbetleri geçiren bebeğinizin huzuru yerine gelebilir.

Bebeklerin Uyku Düzenini Sağlamanın Yolları

Bebeğinizin karnı açsa uyuyamayabilir. Karnının tok olduğundan emin olun. Acıkan bebek ağlayarak tepki verir. Karnı toksa yatağa yatırdıktan sonra dikkatini dağıtacak nesneleri uzak tutmalısınız. Özellikle yatağın üstünde sallanan oyuncaklar ve renkli objeler varsa dikkatini dağıtabilir. İlgisini çekmeyecek uykuya rahat geçeceği bir ortam hazırlamalısınız.

Bebeğin uyuduğu odanın sıcaklığı ortalama 22 derece olmalıdır. Çok soğuk ya da sıcak olması bebeğin konforunu bozabilir. Sağlığını da olumsuz etkileyebilir. Bebeğin sert bir yüzeyde uyutulması da huzurlu uyku çekmesi için önemlidir. Uyku sırasında rahat nefes alabilmelidir. Yüzü yukarı gelecek ve rahatça nefes alabilecek şekilde uyutulmalıdır.

Bebeğinizin uyku düzeni oturana kadar ona güven vermek ve ağladığında yanında olmak için aynı odada, yanında ve yakınında uyuyabilirsiniz.

Bebeğin Işığa Duyarlılığı

Bebeklerin ışığa duyarlılığı ilk bir aydan sonra başlar. İlk ayda ışıktan etkilenmezler. Ancak bir ayın sonunda uyuturken ışığa dikkat etmeniz gerekir. Işık ve renkler uykusunu bölmeye başlayacaktır. Ayrıca gece bulunduğu odanın ışıklarını kısarak gece ve gündüz olgusunu fark etmesini sağlayabilirsiniz. Böylece gece uykusuna alışacaktır.

Bebeğinizin uykusunu bölen veya uyumasını engelleyen diğer bir faktör altının ıslak olmasıdır. Altını değiştirmeden uyutmaya çalışmayın. Sadece süreyi uzatırsınız. Bebeğinizi altı ıslakken uyutamazsınız. Bez seçerken bazı özellikleri dikkate almalısınız. Gece boyu sızdırmayan yüksek bariyerler, sıvıyı yüzeyde tutmayan bir doku ile rahat bir uyku sağlayabilirsiniz.

İlk aylarda bebeğiniz ortalama 2 saatte bir acıkacağı için uyku bölünmeleri normal karşılanmalıdır. Zamanla beslenme saatleri değişecek, aradaki süre uzayacak ve uyku düzeni sağlanacaktır. Annelerin sadece sürecin farkında olması ve adım adım düzenli uykuya geçileceğini bilmesi gerekir.

Özetle yeni doğmuş bebekler günde 16 saatten 20 saate kadar uyuyabilir. Bu süre bebeklere göre değişkenlik gösterebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net