Bilgii.net

Yenidoğan Bebeklerde Sarılık ve Evde Tedavi

14.10.2018
Yenidoğan Bebeklerde Sarılık ve Evde Tedavi

Yeni doğan bebeklerde sarılık görülmesi son derece yaygın bir durumdur. Peki, bu neden olur? Sarılık, bebeğin kanındaki bilirubinin çok fazla olmasından dolayı cildinin sarartmasına ve göz çevresinin beyazlatmasına denir. Bilirubin kırmızı kan hücrelerinin bozulmasıyla meydana gelen bir durumdur. Bu durum neticesinde bebeklerde alyuvarlar meydana gelir ve bu da çok bilirubinin çok fazla miktarda üretilmesine neden olur. Dünyaya yeni gelen bebeklerin kanında artan bilirubin sarı renge sahiptir ve bu bebeğin cildinde sarı renk bir şekilde görülür. Buna da sarılık deniliyor.

Bebekte fark edilen ilk şey teninde ve gözlerinde meydana gelen sararmalar oluyor. Sararma genelde doğumdan 2 veya 4 gün sonra meydana gelebiliyor. Bebeğin vücudundan önce yüzünde oluşuyor. Bilirubin seviyesi doğumdan sonra 3 ya da 7’ye çıkabiliyor. Doğumdan önce sarılığı olabileceği gibi yeni doğan bebekler anne sütünden dolayı da sarılık geçirebilir. Çünkü bebeğin anne sütüyle beslenmesi karaciğerdeki bilirubin seviyesini yükseltir. Bu tarz sarılık sizi korkutmasın birkaç ay içinde geçecektir.

Peki, doğumdan önce sarılık riski nasıl azaltılır?

Doğumdan önce bebeğinizin sarılık riskini azaltabilirsiniz. Rutin kan testleri yaptırmalısınız. Genelde anne ve bebeğin kanı uyuşmadığında meydana gelen bir durumdur. Erken doğum tehlikelerini azaltın. Sarılık prematüre bebeklerde de sık sık ortaya çıkıyor. Çünkü erken dünyaya gelmiş bir bebeğin karaciğeri, vaktinde doğan bebeğin karaciğerine göre daha az gelişmiştir. Bu yüzden anne adaylarının hamilelik süreçleri içerisinde erken doğumu tetikleyecek tehlikelerden kaçınması gerekir. Doğumdan önce rutin kontrollere gitmesi gerekir. Erken doğumu önlemek için sigara, alkol ve stresten uzak kalmalısınız. Ayrıca sağlıklı beslenmeye de özen göstermelisiniz.

Yeni doğmuş bebeklerin sarılığı nasıl tedavi edilir?

Eğer yeni doğan bebeğinize sarılık teşhisi konulmuşsa yapmanız gereken ilk şey onu derhal anne sütüyle beslemeye başlamanız. Bebeğiniz dünyaya geldikten birkaç saat sonra emzirmeye başlayın bu şekilde vücudu hemen besin alacaktır ve gelişecektir. Bu da bebeğin karaciğerindeki görevi yerine getirmesine yardımcı olur. Bu yüzden bebeğinizi sık sık beslemeye özen gösterin. Sarılık rahatsızlığı olan bebekleri günde en az 8 ve 12 arasında mama alması tavsiye edilir. Ayrıca bir diğer önemli tedavi yöntemi ise, bebeğinize yeterli derecede gün ışığına çıkarmanızdır. Bazı doktorlar sarılık rahatsızlığı olan bebeklerini fototerapi adını verdikleri özel ışık lambaları ile tedavi etmeyi tercih ediyor. Ancak sizin bebeğinize sağladığınız gün ışığı bu tedavinin az da olsa yerine geçebilir. Yapmanız gereken şey bebeğinizi üstünde kıyafetleri olmadan birkaç dakika boyunca güneş ışığı göstermeniz. Çok fazla güneş ışığı almamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca bunu yaparken de bebeğin bulunduğu ortamın soğuk olmamasına dikkat edin.

Ne zaman doktora başvurulmalı?

Eğer yeni doğmuş bebeğinizde aşağıdaki rahatsızlıkları gözlemliyorsanız çok geçmeden doktora başvurmalısınız:

 • Eğer bebeğinizin ateşi 37.8 dereceden fazlaysa
 • Eğer bebeğiniz yeterli derecede besin almak istemiyorsa
 • Eğer bebeğiniz çok fazla uyuyorsa
 • Eğer bebeğinizin sarılığı gittikçe koyulaşıyorsa ya da daha da yoğunlaşıyorsa

Sarılık riski altında olan bebekler

 • Premature bebekler (37 haftadan önce dünyaya gelen bebekler)
 • Yeterince anne sütü alamayan bebekler
 • Anneyle kan uyuşmazlığı yaşayan bebekler
 • Karaciğer sorunları olan bebekler
 • Enfeksiyon
 • Enzim eksikliği yaşayan yeni doğmuş bebekler
 • Kırmızı kan hücrelerinde anormallik olanlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net