Bilgii.net

Yeni Doğan Kabızlığı Neden Olur, Ne Yapılmalıdır?

14.10.2018
Yeni Doğan Kabızlığı Neden Olur, Ne Yapılmalıdır?

Bebeğiniz kaka yaparken sorun yaşadığınızı söyleyemez. Bu nedenle ebeveynlerin kabızlığı yanlış anlaması ve küçük olanlarını nasıl etkilediğini anlamak kolaydır. Ancak bebeğinizin sindirimi ile ilgili birkaç temel gerçek, işleri perspektifte tutmanıza yardımcı olabilir.

Yeni Doğan Dışkısı Katı Olabilir Mi?

Anne sütü çok besleyici olduğundan, bazen bir bebeğin vücudu hemen hemen hepsini emer ve sindirim sistemi boyunca çok az hareket eder. Bebeğiniz bir süre içinde kaka olabilir – emzirilen bebeklerin haftada bir bağırsak hareketine sahip olması normaldir.

Diğer bebeklerde sadece daha yavaş (ama tamamen normal) bir bağırsak vardır, bu yüzden çok sık gitmezler. Ama eğer bebeğiniz acı çekiyorsa veya herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzu arayın.

Nadir durumlarda, bir tıbbi sorun kalıcı, şiddetli kabızlığa neden olur. Örneğin, bağırsaktaki kaslar işe yaramıyor ya da sindirim sisteminde bir tıkanıklık var. Aksi halde, sert dışkılar zaman zaman sık görülür.

Kabızlık Tanımı

Kabızlık sadece bebeğinizin ne sıklıkta kaka yaptığıyla alakalı değildir. Aynı zamanda onu yapmanın ne kadar zor olduğuyla ilgili. O, her 4-5 günde bir yumuşak, kolay geçişli dışkı varsa, o muhtemelen o kabızlıktır. Öte yandan, eğer şunlar varsa doktorunuzla konuşmalısınız:

  • Zor bir zaman geçiriyor veya rahatsız edici görünüyorsa
  • Sert top gibi dışkılar varsa
  • Kanlı ya da siyah olan kakalar var
  • En az 5 ila 10 günde bir kaka yapmadı ise uzmana başvurmalısınız.

Yeni doğanlarda Kabızlık Belirtileri

Yeni doğanlar ile ilgili her şeyde olduğu gibi, bazen neler olup bittiğini anlamak zor olabilir. Her çocuğun bağırsak rutininin farklı olduğunu unutmayın. Bir bebek her yemekten sonra bağırsak hareketine sahip olabilir, ancak başka bir günde sadece bir tane olabilir ve bazen belli bir nedenden ötürü bir gün bile atlayabilir.

1. Bebeğin Bağırsak Hareketleri

Yenidoğanın kabızlığı, genellikle, bunu yapmaya çalıştığında bile dışkı geçirmeyen çok rahatsız edici bir bebek olarak ortaya çıkar. Dışkı geçtiğinde, muhtemelen kuru ve serttir ve çocuk için rahatsızlığa neden olabilir. Çocuğunuz üç ya da dört gün içinde bağırsak hareketine sahip değilse ve rahatsız edici görünüyorsa, kabızlık suçlu olabilir.

2. Rahatsızlık Gösteren Çocuk Davranışları

Kuru ve sert dışkıların ötesinde, bebeğinizin rahatsız olduğunu göstermenin başka yolları olacaktır. Dışkıyı geçerken çatırdayan, ağlayan veya çığlık atan bir çocuk kabızlık geçiren çocuğun kesin bir işaretidir. Çok küçük bebekler, bacaklarını tekrar tekrar göğüslerine çekebilirler, sanki bir şeyden kurtulmaya çalışıyorlarmış gibi. Kundaklanmaktan, kavga etmekten, ağlamaktan ve ağlamaktan korkmazlar, hatta süt ve yiyecekleri bile reddedebilirler.

Doktor Ne Zaman Aranmalı?

Bebek bezi içinde çok sulu bir dışkı görürseniz, bu ishal olmayabilir – aslında sert olabilir, alt bağırsak sıkışmış kuru dışkı ve diğer atık tıkanıklık etrafında akıyor. Böyle bir durumda, bebeğiniz dışkıları kendiliğinden geçemeyeceği için doktora gitme vakti gelmiştir.

Çocuğunuzun mukus veya kan içeren dışkıları geçtiğini fark ederseniz, herhangi bir ev çarelerini denemeyin; bunun yerine, hemen doktor ofisine gidin.

Yenidoğan Kabızlık Nedenleri

En sık görülen neden diyette bir değişikliktir. Anne sütünden formüle hareket eden bebekler, katı yiyecekleri yemeye yeni başlamış çocuklar gibi, bu problemden muzdarip olabilirler. Bazen yeni bir sebze veya et gibi yeni bir yiyecek getirdiğinizde bebek bile kabızlık geliştirebilir.

Diğer nedenler dehidrasyon içerebilir; Bebeğiniz yeterince sıvı almıyorsa, dışkıları geçecek kadar yumuşak olmayacaktır.

Tıbbi durumlar veya bazı hastalıklar yenidoğanda kabızlığa yol açabilir. Bu sağlıklı bir bebekte nadirdir.

Ve Bunu Tedavi Etmenin En İyi Yolu Nedir?

Bebek kabızlığı genellikle bir bebeğin katı yiyecekler yemeye başladığında başlar. Bebeğiniz kabız görünüyorsa, basit diyet değişikliklerini düşünün:

Su veya meyve suyu. Her zamanki beslemelere ek olarak bebeğinize az miktarda su veya günlük olarak yüzde 100 elma, kuru erik veya armut suyu sunun. Bu meyve suları, müshil gibi davranan bir tatlandırıcı olan sorbitol içerir. 2 ila 4 ons (yaklaşık 60 ila 120 mililitre) ile başlayın ve bebeğinizin daha fazla veya daha az ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için deneyin.

Bebek maması. Bebeğiniz katı yiyecekler yiyorsa, diğer meyve ve sebzelerden daha fazla lif içeren bezelye veya kuru erik deneyin. Pirinçli tahıldan daha fazla lif içeren tam buğday, arpa veya çok tahıl tahılları sunun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net