Bilgii.net

Yeni Doğan Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

17.10.2018
Yeni Doğan Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Gözler, yetişkin insanlarda olduğu gibi bebeklerde de çarpıcı ve belirgin özelliklerin başında gelmektedir. Bu sayede birçok farklı kişinin dikkatini çekmektedir. Göz renginin, yüz şekli ve görüntü ile ayrılmaz bir bütünlüğü vardır. Göz rengi, irisinde bulunan pigmenti ve türüne göre belirlenmektedir. Bu sayede gözün rengi oturacak şekilde belirlenecektir. Ülkemizde %55 gibi bir oranla en çok kahverengi insan tipi bulunmaktadır. Bu yüzden genetik oranlamalarda karşınıza kahverengi gözlü çocukların doğması ihtimali hayli fazladır. Göz renginin belirlenmesinde genetik dağılımlar çok önemlidir. Bebek; göz renklerini ebeveynlerinden almaktadır. Bu makalenin de amacı olan göz renginin ne zaman belli olacağı konusu, içerisinde birçok farklı soruyu barındırmaktadır.

Yeni Doğan Bebeğin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin doğumu esnasında göz renkleri eğer kahverengi ise herhangi bir değişime uğramaz ve bu şekilde devam eder. Çünkü kahverengi gözlerin genetiğinde bulunan pigmentler, zaten aynı miktarda görüntüyü sürdürecektir. Mavi veya gri renkte bulunan gözlerde pigment miktarı oldukça azdır. Bu yüzden doğumdan itibaren 6 ay sonunda koyulaşabilir ve farklı bir renk halini alabilir. Yeni doğan bebeklerin gözlerinde renk hücreleri bulunmamaktadır. Bu yüzden de bebekler ışığı yakalama konusunda başarısız olurlar. Bu başarısızlık yüzünden gözler, gelen ışığı aynen yansıtmaktadır. Bu sebeple birçok farklı göz rengi oluşumu zannedilebilir. Fakat doğumdan sonraki 8 veya 9 ayın sonunda, bebeğin göz renkleri tamamen oturacak ve değişmeyecek şekilde oluşacaktır. Bazı bebeklerin göz renklerinde, bu süreden sonra da ufak da olsa değişiklikler olmaktadır. Böylece bir yaşına gelen bebeklerin çoğunda göz rengi oturmuş olacaktır.

Genetik Mekanizmalar, Anne ve Babadan Hangi Pigmentleri Alır?

Doğan bebeğin göz renginde kahverengi pigmentler varsa, anne ve babadan aldığı genler; göz renginin değişmesine sebep olmayacaktır. Çünkü yeterli sayıda renk hücresine sahip olmuş olacaktır. Anne ve babanın her ikisi de aynı renkte göz pigmentlerine sahipse, bebeklerin de buna uygun göz rengini alacağı genetik bir kuraldır. Eğer ortada bir farklılık varsa; genetik oranlamalarda üstün olan ebeveynin göz rengi, çocuğunun gözündeki hücrelere kendi rengini verecektir.

İstisnai Bir Duru Olan Göz Renginin Siyah Oluşu

Yeni doğan bebeklerin ilk haftalarda gözleri ışığı tamamen yansıtmaktadır. Bu yüzden de göz renkleri tamamen kendilerine yansıyan ışıkları geri çevirir. Tabi ki pigment gelişimi kendini tamamlayacak ve kendini oluşturacaktır. İlk yaştan sonra bu hücreler değişmeyecek ve aynı renkte kalacak şekilde kendisini yenileyecektir. Doğum esnasında mavi veya gri olan göz hücreleri, belirli ve istisnai durumlarda 6 ayın sonunda tamamen değişebilir. Fakat bazı bebeklerin doğumundan itibaren göz renklerinde siyah pigmentler bulunmaktadır. Bu göz rengine sahip çocuklarda göz renginde bir değişme olmayacak ve sürekli bir hücre yapılanması meydana gelecektir.

Gözlerin Karanlıkta Parlama Durumu

Halk arasında oldukça yaygın olan bu inanışa göre, karanlık ortamlarda gözleri parlayan çocukların göz pigmentleri mavi renge sahiptir. İngilizlerde de bu inanış geçerlidir ve göz çevresinde beyaz şekilde oluşan parlamaların, mavi göze işaret olduğu söylenilir. Tabi ki hücrelerin değişimine ve genetik alt yapıya bağlı olarak sonuç değişiklik gösterebilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net