Bilgii.net

Yeni Doğan Bebeklerde Neden Hıçkırık Olur, Nasıl Geçer?

14.10.2018
Yeni Doğan Bebeklerde Neden Hıçkırık Olur, Nasıl Geçer?

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, hıçkırıklara, bebeğin küçük ve gelişmekte olan diyaframının, göğüs kafesinin altından geçen büyük kasın nefes almasıyla ve nefes aldıkça yukarı ve aşağı hareket ederek neden olduğu spazmlar neden olur. Hiç kimse neden hıçkırık (hiç bariz, kullanışlı bir amacı olmadığı) bilmiyor olsa da, bu spazmlar birçok şey tarafından tetiklenebilir.

Yeni doğan hıçkırıklarına, bebek aşırı beslendiğinde, çok hızlı yendiğinde veya çok fazla hava yuttuğunda neden olur. Bunlardan herhangi biri mide rahatsızlığına yol açabilir. Mide bölündüğünde, aslında diyaframa karşı bastırır, bu da onu spazm haline getirir (ve hıçkırık!). Bebeklerin beslendikten sonra ve hatta yeni doğanlarda hıçkırık alması için çok yaygın bir durumdur.

Yeni Doğan Bebeklerin Hıçkırık Nedenleri

Bebek hıçkırıkları da mide sıcaklığında ani değişikliklerin sonucu olabilir. Örneğin, bebeğinize biraz soğuk süt verin ve birkaç dakika sonra ona biraz sıcak pirinç gevreği yedirin. Bu kombinasyon aslında bebek hıçkırıklarını tetikleyebilir.

Besleme ile ilişkili tetikleyicilerin yanı sıra, bir süre içinde, sabit bir bebek veya yeni doğan hıçkırık durumları, tamamen farklı bir şeyden kaynaklanabilir. Suçlu genellikle gastroözofageal reflü ya da sıkça adlandırılan GER’dür. Bebek gastroözofageal reflü hastası olduğunda, kısmen sindirilmiş yiyecekler ve mide akıntısından alınan asidik sular yemek borusuna geri döner ve rahatsızlık verir. Yemek borusu diyaframdan geçtiği için tahriş olabilir ve birçok bebek hıçkırığına yol açabilir. Bu kulağa yoğun geliyor, ama oldukça yaygın ve bebekler için her zaman sorun yaratmaz.

İçinde ve dışında hıçkırıkların GER belirtisi olmadığını belirtmek önemlidir. İşte bunun için dikkat edilmesi gereken bazı ipuçları şunlardır:

 • Bebek daha sık ağlıyor.
 • Düzenli beslemelerin ardında veya sonrasında aşırı derecede sırtını sıvazlama ister.
 • Normalden daha çok tükürür.
 • Bu belirtilerden birkaçını fark ederseniz ve bu bebek veya yeni doğan hıçkırıkların gastroözofageal reflü hastalığına bağlı olduğundan şüpheleniyorsanız, çocuk doktorunuzla konuşun. İyi haber, durum kolayca tedavi edilir.

Bebekler günde birkaç kez hıçkırık olabilir, 10 dakika veya daha uzun sürer. Genel bir kural olarak, eğer bebek mutlu davranırsa ve rahatsızlık vermezse, bebek hıçkırıkları endişe için bir neden değildir. Özellikle yeni anneler ve babalar için endişe verici olabilir, ancak hıçkırık birkaç dakika sonra gitmeye eğilimlidir. Sadece onu bekleyebilir ve hıçkırıkların kendi başlarına çözmelerine izin verebilirsiniz. Eğer hıçkırık devam ederse ve bebeğe herhangi bir sıkıntıya neden oluyor gibi görünüyorsa, sebebini bulmak için çocuk doktorunuzu arayın.

Yeni Doğan Bebeğin Hıçkırığı Nasıl Geçer?

Hıçkırıklar neredeyse her zaman zararsız olsa bile, bebeğin bu spazmlardan biraz rahatlamalarını istemeniz normaldir. Bebek hıçkırıklarından kurtulmak için en iyi ipuçlarını öğrenerek bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Genel olarak, bebeğin ya da yeni doğan hıçkırıklarının aşırı beslenmesi, göbek rahatsızlığı ya da reflü ile ilgili olduğu anlaşılıyorsa, bebeği daha az miktarda besleyerek hıçkırıkları daha sık besleyerek yardımcı olabilir ve sık sık bebeği buruşturabilirsiniz. Emzirilen ve biberonla beslenen bebeklerde bebek hıçkırıklarını nasıl durduracağınız:

 • Bebek emziriliyorsa; Bir memeden diğerine geçerken bebeği hıçkırık alabilir. Yutma havası ana sorun gibi görünüyorsa, hafifçe burnunu tutmayı yeniden değerlendirmek iyi bir fikirdir. Bebeğin dudaklarının, sadece meme ucunu değil, göğsünüzün areolası etrafında sızdırdığından emin olun.
 • Bebek biberonla besleniyorsa; bebeği kırmak için bir şişenin yarısını durdurmayı ve ardından 5 ila 10 dakikalık bir aradan sonra beslemeyi tamamlayabilirsiniz. Rahatlarken beslenmeyi tamamlamak aslında hıçkırığı sonlandırabilir.
 • Şişeyi yeniden konumlandırmayı deneyin, böylece hava meme ucuna yakın değil, bunun yerine şişenin dibinde olur.
 • Biberon ve emzirilen bebekler ve yenidoğan bebekler için; Bebeğinizi her beslenmeden 20 ila 30 dakika sonra dik olarak oturmayı planlamalısınız.
 • Eğer hıçkırığın tanımlanabilir bir nedeni yoksa bebeğin sırtını ovuşturarak veya ona sallanan da yardımcı olabilir.
 • Bebek hıçkırıklarını önlemenin anahtarı aşırı beslenmeyi durdurmak olabilir. Bebeği beslemek için besleme sırasında mola verin, böylece mide çok fazla hızlı bir şekilde dolmaz.
 • Biberonla beslenen bebekler için, bebek yutarlarının miktarını sınırlamak için beslenirken biberonun normal ölçüde verdiğinden emin olun.
 • Bebeği beslemeden önce birkaç dakika bekletmek bebeğin hıçkırıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net