Bilgii.net

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Tedavisi

25.11.2018
Yeni Doğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Tedavisi

Burun tıkanıklığı yeni doğan bebekler için önemli bir sorundur. Bebeklerin burun kanalları küçüktür. Bebekler annelerini emerken, sadece burunlarından nefes alabildikleri için, burun tıkanıklığı önemli sorun oluşturabilir. Burnu tıkalı bir bebek annesini emerken nefes almakta zorlanır. Burnu tıkalı bebek rahat beslenemediği için huzursuzlaşır.

Bebeklerin ağız yapıları nefes almak için çok uygun değildir. Bu yüzden solunumun büyük kısmı burundan sağlanır. Burnu tıkalı olan bir bebek doğal olarak nefes almakta zorlanır. Nefes almakta zorlanan bir bebekte uyku problemleri ve huysuzluk baş gösterir. Burun tıkanıklığı çok ileri seviyedeyse uyku sırasında bebeğin solunumu durabilir.

Burun tıkanıklığının sebep olduğu bir başka problemse alt solunum yolu enfeksiyonudur. Burundan alınan hava burunda ısıtılır ve nemlendirilir. Bu hava, solunum yoluna nemlendirilmiş, filtrelenmiş ve ısıtılmış şekilde gönderilir.

Ağızdan alınan hava ise kuru, soğuk ve kirli olacaktır. Kuru, soğuk ve kirli hava alt solunum yollarında enfeksiyona neden olur. Bundan dolayı burundan nefes almak sağlıklıdır.

Burun tıkanıklığına neden olan bir başka etken de ortamın nem düzeyidir. Gereğinden az nem bulunan bir ortamda bebeklerin burun kanallarında kir birikecektir.

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Nasıl Temizlenir?

Yeni doğan bebeklerin burunlarının temizlenmesi için en uygun yöntemlerden birisi banyo sırasında yumuşamış olan kirlerin alınmasıdır.

Bebeğin burnunu temizlemede kullanılan bir başka yöntem de burun aspiratörleridir. Bu aspiratörler bebeğin burnuna yerleştirilerek içerideki kirin dışarı çıkarılmasını sağlanır.

Okyanus suyu gibi maddeler içeren serumlar kullanılabilir. Ayrıca duş sonrası yumuşayan kirler yumuşak bir bez, tülbent vs. kullanılarak dışarı çıkarılabilir.

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanaması bebeklerde sık görülen bir durumdur. Bu durum anne ve babaları oldukça endişelendirir. Burun kanaması birçok nedenden kaynaklanabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren bebeğin burnundaki kirler katılaşacağı için, bebeğin burnu zarar görür. Bu da kanamaya neden olur.

Alerjisi olan bebeklerde de burun kanaması görülebilir. Alerjisi olduğu bir madde bebeğin burun kanallarına ulaşırsa burun kanaması görülebilir. Toz, polen bu maddelere örnek verilebilir.

Kanda pıhtılaşma problemi olan bebeklerde de burun kanaması görülebilir

Bunların yanı sıra burun kanaması birçok hastalığın habercisi de olabilir. Kan kanseri, karaciğer, böbrek hastalıkları bu duruma örnek verilebilir.

Basit problemler de burun kanamasına neden olmaktadır. Bebek hapşırdığı zaman burun kılcal damarları tahriş olabilir. Bu durumda da burun kanaması meydana gelmektedir. Bebek bazen de burnunu tırnaklayarak kanatabilir. Sıcak havada güneşe fazla maruz kalmış bir bebeğin de burnu kanayabilir.

Bebeklerinde Burun Kanaması Olan Aileler Neler Yapmalı?

Öncelikle bebeğin kafası asla geriye doğru eğilmemelidir. Bebek yatıyorsa kaldırılmalıdır. Yoksa kan bebeğin genzine akacaktır. Genze akan kan bebeğin boğulmasına sebep olabilir. Bebeğin başı öne doğru eğilmelidir. Ardından bebeğin burun kanalları sıkılarak kanın durması sağlanmalıdır. Bu durumda bebeğin burnuna pamuk ile tampon da yapılabilir. Kanama durduktan sonra bebeğin burnuna buz torbası konulabilir. Ayrıca kanama durduktan sonra bebeğin burnu hemen temizlenmelidir. Aksi halde kan bebeğin burnunda kuruyarak katılaşabilir.

Kanama durmuyorsa ya da sık sık kanama oluyorsa kulak burun boğaz doktoruna gidilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net