Bilgii.net

Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

25.11.2018
Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler doğduğunda anne ve babalar onun kendilerini görüp göremediğini merak ederler. Seslere mi tepki veriyor yoksa görüyor mu? Ne zamandan itibaren görmeye başlıyor? Bu sorular ailelerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alır. Merak edilen en önemli sorunun cevabını verelim: Bebekler doğumdan kısa süre önce görmeye başlarlar. Ama bizim gibi göremezler. Tüm renkleri ayırt edemediklerinden belli başlı renklerde görürler. Retina gelişmediğinden kaynaklı siyah, gri ve beyaz olarak gördüklerini söyleyebiliriz. Tıpkı retina gibi beyinde bulunan sinir hücreleri de gelişmemiştir. Yakın nesnelere tam olarak odaklanamazlar. Bebeklerin görme düzeyleri erken dönemde saptanabilir.

Yeni doğan bebeklerde anne ve babaların merak ettiği diğer bir konu ise göz kaymasıdır. Bebekte göz kayması olup olmadığı bazı ışık uygulamaları ile anlaşılabilir. Bu süreçte bebeğinizin doktoruyla göz doktorunun saptamaları önemlidir. Bebeklerde göz kayması belirtileri aileleri tedirgin eden bir konudur. Kayma şüphesi duyduğunuz durumları gözlemleyebilirsiniz. Kayma küçük açılarla oluyorsa bu durum normaldir. Sorun içermeyen bir kayma hareketidir. Ama kayma açıları büyüyorsa burada doktorunuza haber vermeniz en doğrusudur.

Bebeklerde Görme Gelişimi

Bebekler ilk doğduklarında etrafı görürler ama bir netlik yoktur. Etrafı yoğun siyah ve grilerle hatta beyazlarla görürler. Ayrıntılı gördüklerini söyleyemeyiz. Ancak 2, 3 aydan sonra net olarak görmeye başlarlar. Tıpkı fiziksel gelişimleri gibi görmelerinin de netleşmesi için bir sürece ihtiyaç duyarlar. Ailelerin bu süreç hakkında bilgi sahibi olması endişeleri de uzaklaştıracaktır. Ayrıca bebeğe yaklaşımın pozitif ve destek içerikli olması da gelişimi hızlandıran bir etkendir.

1 Aylık Bebeklerde Görme

Doğduklarında bebeklerin net görmediğinden ama gri tonlarında da olsa görebildiklerinden bahsetmiştik. İlk ayda bebeklerin ışığa duyarlılıkları zayıftır. Aslında gelişmemiştir de denebilir. Bu nedenle onlara bakarken uyanmamaları için ışığı kapatmak gereksiz bir eylem olarak düşünülebilir. Renkler konusunda bebeklerin görme yetisi çok hızlı gelişir. İlk hafta gri tonlu görürken 1 haftadan sonra belli başlı renkleri görmeye başlarlar. Bebeklerin en son gördüğü renkler mavi ve mor renkleridir.

Bu süreci daha da hızlandırmak için yapmanız gereken bebeğinize görme egzersizi yaptırmaktır. Son derece kolay bir işlem yapmanız bekleniyor. Tıpkı fiziksel gelişimde egzersizle ilerleme görüldüğü gibi görme konusunda da yapabileceğiniz çalışmalar var. Bebeğinizin görme süresini daha öne almak için odasını rengârenk nesnelerle süsleyebilirsiniz. Renkli, hareketli ve farklı desenler onun için görme antrenmanı gibi işlev görecektir.

1-3 Ay Arası Görme Durumu

Bu aralık bebeğinizin görme yetisinin oldukça yol kat ettiği bir dönemi ifade eder. Renkleri görme süresi hemen hemen bu aylardan sonra dolar ve bebeğiniz çoğu rengi ayırt etmeye başlar. Göz kaymaları bu süreçte en aza iner ve birlikte harekete geçer. Koordinasyon artarken görme konusunda pek çok gelişim de bu süreçte yaşanır. Bebeğinizin hareket eden nesnelerle ilgilenmesi, onlara dokunmak için çaba sarf etmesi yeni bu aylarda görülür. Özellikle yatağının üzerindeki sallanan nesneler, etrafındaki ışıltılı veya hareket hâlindeki cisimler ilgisini çeker. Elleriyle onlara ulaşmak için çabaladığı ilk dönemdir. Ayrıca başlarını oynatmadan göz koordinasyonu sağlamayı öğrenirler. Başını oynatmadan gözleriyle takibe başladıkları dönem yine bu 2 ile 3. Aylardır. Ayrıca bu süreçte ışığa duyarlılık düzeyleri artış gösterir. İlk ayda ışığa duyarlı değildiler ve uyutmak için ışığı kapatmanız gerek yoktu. Artık ışık konusunda daha dikkatli olabilirsiniz. Yetişkin bireylerden çok daha fazla duyarlılık sergileyeceklerinden bu dönemde ışık faktörüne dikkat etmeniz gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net