Bilgii.net

Yeni Doğan Bebek Neden Kusar, Nasıl Geçer?

25.11.2018
Yeni Doğan Bebek Neden Kusar, Nasıl Geçer?

Özellikle yeni doğan bebeklerde en çok rastlanan sorunlardan bir tanesi ve bebek büyüyene kadar aralıklı olarak devam edebilen sıkıntı kusmadır. Bebeğin ilk ihtiyacı annenin geçiş sütü olmaktadır. Bu süt, anneyi emmeye başladığı zaman, bebeğin alacağı ilk süttür. Bu sütü almadığı takdirde birçok bebeklerin gelişiminde sorunlar yaşanabilir ve dahası bebek çok fazla kusma ihtiyacı duymaya başlar. Yeni doğan bebek neden kusar, nasıl geçer? Burada kısaca bundan bahsedelim.

Yeni Doğan Bebek Neden Kusar?

 

Bazen bebek dünyaya gözlerini açtıktan sonra, bünyesi dünyaya alışana kadar, aralıklı olarak veya anne sütü emdikten sonra, ağız dolusu kusabiliyor. Yeni doğan bebek neden kusar sorusu için burada birkaç tane cevap verilecektir. Bebek sonuçta dünyaya geldikten sonra, vücudu ve bünyesi dünyada çalışmaya alışacak, fakat bunu yapmaya çalışırken, malum bebekler çok hassas ve narin varlıklardır ve biranda virüs kapabiliyorlar. Sindirim sistemlerini ziyaret eden virüs, kusmasına neden olabiliyor. Bunun yanı sıra, diğer nedenler arasında; örneğin doğuştan gelen hastalıklar olabilir veya alerjik bir durum olabilir veya farklı enfeksiyonlar olabilir. Enfeksiyonlardan bahsetmişken, bebeğin kusmasına neden olan enfeksiyonlar; idrar yolu enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, mide veya bağırsak enfeksiyonu ya da sinir sistemi enfeksiyonu olabilir.

Düzenli Kusmalar ve Nedenleri

Bunların dışında, bebekte herhangi bir sorun yoksa bebek büyüyene kadar düzenli olarak kusmalar mutlaka görülecek, çünkü bebek normal bir hayata alışmaya çalışıyor. Sonuçta anne karnındayken annesinin plasenta yoluyla gönderdiği gıdalar ve oksijen ile besleniyordu, fakat artık beslenme konusunda özellikle tek başına kalıyor. Bebeğinizi aşırı beslerseniz, zaten o kadar küçük bir midesi varken, çok fazla kaldıramayabilir ve kusar. Bunun yanı sıra, beslenirken çok fazla hava yutarsa, ondan da kusabilir. Bebeklerde önemli olan kusma miktarıdır. Eğer kusması çok fazla değilse, endişe etmenize gerek yok, fakat eğer miktarı fazla olup sürekli tekrarlanıyorsa, doktorunuza danışabilirsiniz. Anne sütü ve özellikle anneden gelecek olan ilk geçiş sütü çok önemlidir. Anne sütü alan bebekler, normal biberonla süt içen bebeklere nazaran daha az kusmaktadır.

Daha da ortalığı karıştıran durum ise, bazı bebeklerde sadece ağızdan değil, burnundan da kusabiliyor. Eğer bebeğinizde bir mide bulantısı varsa, bunu aslında anlamak çok zor değil, çünkü bebeğiniz huzursuz olacaktır, yüzü solgun olacaktır ve terleme gibi durumlar söz konusu olacaktır. Yeni doğan bebek neden kusar diye araştırdığınızda, buradaki sebeplerin hepsini ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklerde Kusma Nasıl Geçer?

 

Yukarıda belirttiğimiz üzere, bebeklerin kusmanın birçok nedeni bulunmaktadır, fakat bebeklerin büyüyene kadar bir süre boyunca düzenli olarak kusması çok normaldir. Dolayısıyla bazı anne ve babaların merak ettiği, yeni doğan bebeklerde kusma nasıl geçer ve ne zaman rahatlar sorusu için verilebilecek en güzel cevap aslında, bebek biraz büyüdüğü zaman doğal olarak kusmalar yok olacaktır. Bunun aksine eğer kusma miktarı yok fazlaysa ve düzenli olmayıp sürekli kusuyorsa, önce nedenini öğrenmek için doktora başvurulması gerekiyor ve sonrasında nasıl geçeceği konusunda bilgi almak gerekiyor. Anne ve babaların dikkat etmeleri gereken bir konu, bebekleri kusmaya başladığında veya ağlıyorsa ya da ateşleniyorsa, anne ve babaların panik etmemeleri gerekiyor, çünkü bu tür sorunlar yeni doğan bebeklerde ister istemez görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net