Bilgii.net

Yemek Yemeyen Çocuklara Karşı Nasıl Davranılmalı?

15.10.2018
Yemek Yemeyen Çocuklara Karşı Nasıl Davranılmalı?

Annelerin en önemli sorunlarından biri çocukların yemek yememesidir. Kimi çocuklar yemek yemeyi sevmez. Kimisi de yemek seçer. Her yemeği yemeyen ve sürekli mızmızlanan çocuklar anneleri çaresiz bırakır ve başlarlar ellerinde lokmalarla koşturmaya. Oysa ne kadar yanlış bir harekettir çocuğun peşinde lokmayla koşmak. Sanırlar ki bunu yapmazlarsa çocukları aç kalacak. Ya da peşinden koşarak yedirdiklerinden iyi anne olacaklar. Yemek yemeyen çocuklara nasıl davranılmalıdır? Çocuklara yemeğe teşvik etmek için neler yapılmalıdır?

Çocuklara Yemek Yedirmek İçin Aşağıdaki Yöntemleri Kullanın

Çocuklarınız yemek sırasında kaçmayı deniyorsa veya yemek seçiyorsa aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Onlarla Aynı Yemeyi Tercih Edin: Bazı aileler çocuklarının sebze veya ıspanak yemediğinden şikâyet eder. Bakıldığında çocuklara ıspanak yedirmeye çalışırken kendilerinin fast food tarzı beslenmeyi tercih ettiği görülür. Çocuklar, anne ve babanın beslenme alışkanlığını örnek alırlar. Yemediğiniz bir yiyeceği onlara da yediremezsiniz. Sofrada herkes ıspanak yerse onu yemenin doğal olduğunu anlayacaktır.

Yemek Tabaklarını Süsleyin: Çocuğunuzun genel problemi yemek saatlerinden kaçmaksa ona bu saatleri eğlenceli hâle getirebilirsiniz. Yemek tabaklarını süslemek yemekleri sevdirmenin en güzel yoludur. Özellikle kahvaltı tabaklarını, yumurtaları ve yeşillikleri gülen yüzler şeklinde koymayı deneyebilirsiniz. Kahvaltı tabağında sevimli emojiler gören çocuğun yemek algısı değişecektir.

Peşinde Kaşıkla Koşmayın: Çocuğun peşinden yemek yedirmek için koşan anneler görürsünüz. Belki aynı şeyi siz de yapıyorsunuzdur. Oysa tamamen yanlış bir harekettir ve çocuklar yemeğe zorlanmamalıdır. İki veya üç defa çocuk yemeğe davet edilir ama ondan sonrası ısrar demektir. Yemek sırasında ısrardan kaçının. Kaşıkla peşinden koşmak onu daha da uzaklaştıracaktır. Ayrıca her istemediğinde kaçacak ve siz de kovalayacaksınız. Çocuklar bunu keşfettiğinde durumu kullanmaya başlayacaktır.

Abur Cuburları Ortadan Kaldırın: Çocuğunuz yemek yemiyorsa güvendiği bir şeyler vardır. Masada veya çekmecede duran cipslere güveniyordur. Diğer abur cubur ve çikolatalara güveniyordur. Çocuğunuz iki üç defa çağrılmasına rağmen sofraya gelmediyse daha fazla ısrar etmeden devam edebilirsiniz. Yemek bitiminde sofrada bir şey bırakmayın ve ortada atıştırmalıklar da kalmasın. Böylece acıkan çocuk sizden yemek isteyecektir. Yemek düzenini oturtana kadar bunu deneyebilir ve kararlı yaklaşımınızı sürdürebilirsiniz. Acıktığınıza kendi karar verirse sizi de yormamış olur.

Yemek Saatlerini Oyuna Çevirin: Özellikle 3-6 yaş grubu çocuklar oyun grubudur. Hayatı ve her şeyi oyun olarak algılarlar. Siz de onlara bir şey yaptırmak veya yemek yedirmek istediğinizde bunun bir oyun olduğunu düşünmelerini sağlayabilirsiniz. Açıkça çocuğunuza “Yemek yeme oyunu oynayalım mı?”diye yaklaşabilirsiniz. Kararlı bir şekilde ve eğlenceli bir dille oyununuza devam ettiğinizde onun da bu oyuna katılmak isteyeceğini göreceksiniz. Oyununuza devam ederken şarkıları da işin içine katarsanız daha etkili olabilir. Yemekli şarkılar söyleyip önyargılarını kırabilirsiniz.

Aslında onların yemekten kaçması sonradan öğrenilmiş bir tutumdur. Belki fazla baskıcı yaklaşımınız, belki düzensiz öğünleriniz onları yemekten soğutmuş olabilir. Bu durumu düzeltmek sizin elinizdedir. Her şeyden önce iyi bir örnek olarak yeme alışkanlıklarını düzene koyabilirsiniz. Bu alışkanlıkları oturturken sevdiği yemeklere öncelik verebilir sonradan diğer yemeklerle ilgili önyargılarını kırmayı başarabilirsiniz. Sabırlı ve kararlı olursanız onlar da sizinle birlikte öğünleri takip etmeye alışacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net