Bilgii.net

Yemek Yedikten Sonra Neden Uyku Gelir? İşte Sebepleri

11.10.2018
Yemek Yedikten Sonra Neden Uyku Gelir? İşte Sebepleri

İnsanların günlük hayatta yapmaktan en fazla keyif aldıkları şey yemek yemektir. Çünkü herkes yemek yemeyi çok sever. Gün içerisinde aslında insanlar yaptıkları işlerden dolayı yemek yemeğe çok fazla vakit ayıramazlar. Fakat akşam evlerinde yedikleri yemeklerden çok fazla zevk ve keyif alırlar. Çoğu kişi ise yediği yemekten sonra kendisini yorgun hatta uykusu gelmiş hisseder. Bunun sebebini aslında herkes ağır yemeğe yani yağlı ve karbonhidrat oranı olarak yüksek yemeklere bağlar. Fakat bazı zamanlarda bu böyle olmayabilir. Yemek yendikten sonra uyku gelmesinin bazı sebepleri olabilir. Yemek yendikten sonra hemen hemen herkes kendisini yorgun, bitkin ve uykusu gelmiş bir şekilde bulur. Özellikle yemeklerde aşırıya kaçıldığı zaman yani büyük porsiyonlar tüketildiği zaman, insanlar kendilerini aşırı derecede uykusu gelmiş şekilde hissederler. Yemekten sonraki halsizlik ve uyku durumunu uzmanlar sindirim sürecine bağlıyorlar.

Yemekten Sonra Neden Uyku Gelir?

Sindirim metabolizması yemekten sonraki sindirim için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Yani ne kadar fazla yemek yenirse o kadar fazla enerjiye ihtiyaç var demektir. Enerji harcamasından dolayı ise vücut yorgun düşüyor. Bunun sonucunda ise yorgunluk ve uyku durumu oluşur. Aslında az yemek enerji ihtiyacını azaltır. Böylelikle uyku ve yorgunluk durumu da olmaz. Fakat burada da yemekte besin değeri olarak yüksek hangi gıdayı tükettiğinizdir. Çünkü yemeklerden sonra kan şekeri yenilen besin türüne göre artış veya azalış gösterebilir. Yüksek karbonhidratlı besinler tüketilir ise kan şekeri yüksek miktarda artış yaşayacaktır. Kanda bulunan şekerin vücut içerisindeki hücrelere tamamen dağılması insülin yardımı ile olur. İnsülin daha sonra aminoasit üretir. Bu aminoasit serotonin hormonu üretiminde etkilidir. Serotonin ise uykudan sorumlu bir hormondur. Karbonhidrat değeri yüksek olan bir besin tüketildiği zaman serotonin miktarı artar ve uyku hali artış göstermeye başlar. Çoğu zaman insanlar evlerinde yemeği yedikten sonra hiçbir iş yapmaz ve uyur. Fakat bazı insanlar bu durumdan rahatsızlık duyar ve uyku kaçırmak için daha doğrusu uyku düzeni bozulmasın diye bazı şeyler yaparlar.

Yemekten Sonra Uyku Gelmesin Diye Ne Yapılır?

Yemekten sonra eğer uyku gelmesini istemiyorsanız yüksek karbonhidrat içerikli besinlerden kaçınmalısınız. Yemek yediğiniz porsiyonlarınızı küçültmelisiniz. Yüksek karbonhidratlı besinler yerine sebze, balık, et, tavuk gibi kan şekerini etkilemeyen besinler tüketilmelidir. Bunların dışında eğer yine uykunuz geliyor ise uykunuzu açmak için bazı şeyler yapmalısınız. Karanlık ortamlarda bulunmayın. Elinizi ve yüzünüzü soğuk bir su ile yıkayıp uykunuzu açmaya çalışınız. Yemekten sonra yapacağınız 10-15 dakikalık bir yürüyüş uykunuzu açacaktır. Taze meyve suları uykuyu tamamen kaçırabilir. Kola veya yüksek kafein içeren içecekler uykuyu açmada birebir bir yöntemdir. Sakız çiğnemek mideyi uyardığı için uykuyu kaçırır. Müzik dinlemek uykunuzu açacaktır. Elma kan şekerini dengeleyici özelliğe sahip bir meyve olduğu için uykunuzu açabilir. Çikolata enerji veren bir besin olduğundan yine uykunuzu açmaya yardımcı olacaktır. Yeşil çay uykunun gelmesini engeller. Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmak hem içerideki temiz havayı artırır hem de sizin uykunuzun açılmasına yardımcı olur. Düzenli aralıklar ile ayakta açma germe hareketleri yapmak uykunuzu açacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net