Bilgii.net

Yemek Yedikten Sonra Neden Karın Ağrır?

11.10.2018
Yemek Yedikten Sonra Neden Karın Ağrır?

Sağlık sorunları her zaman insanların canını sıkmaktadır. Bu yüzden hemen her gün karşılaşılan bu sorunlara karşı, bilgili ve donanımlı olmak son derece önemlidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde en çok görülen rahatsızlıklardan bir tanesi karın ağrısıdır. Hangi bölgede ağrı olduğu, tam manasıyla tespit edilemez. Bu yüzden de birçok farklı sebepten dolayı kaynaklanabilir. Tespit edilen bölge sayesinde, ağrının kaynağı ve sebebi öğrenilebilecektir. Bazen geçici ve ufak bir sorun şeklinde ortaya çıkan karın ağrısı, bazen de çok ciddi problemlerin başlangıcına sebep olabilir. Bundan dolayı bilinçsizce davranmamak ve gerekli aşamaları uygulamak gerekir. Emin olunmayan bütün sebeplerde uzman doktorlardan yardım alınmalı ve zaman kaybetmeden hastaneye gidilmelidir. Piyasada bulunan ve kaynağı belli olmayan kimyasalları kullanmak, ciddi tehlikelere yol açabilir. Bu yüzden yapılması gerekilen yöntem, sadece profesyonel kişilerden yardım almaktır.

Yemek Yedikten Sonra Karın Ağrısı

Yemekten sonra ortaya çıkacak olan karın ağrısı; yüksek ihtimallerde çok ciddi bir problem olarak görülmemektedir. Yemek yedikten sonra birçok farklı sebepten dolayı bu ağrı ortaya çıkmış olabilir. Tabi ki farklı organlarda meydana gelmiş olan ağrılar, karın ağrısını tetikleyebilir ve daha üst seviyelere çıkartabilir. Bundan dolayı fazlaca endişelenmek yersiz bir durum olacaktır. Gerekli bilgilere sahip olan kişiler, yapılması gerekeni her zaman uygulayacaklardır.

Yemek Yedikten Sonra Neden Karın Ağrır?

  • Bu sorunun en yaygın cevabı, aşırı yemek yemektir. Çok hızlı ve anormal derecede yemek yiyen insanlarda, doyma hissi meydana geldiği an; vücut bir ağrı oluşturmaya başlamaktadır. Bu yüzden de sinyal uygulanması için karın ağrısı meydana gelir.
  • Bazı mideler, belirli gıdalara karşı aşırı bir hassasiyet göstermektedir. Mide ekşimesine sebep olan gıdalardan sonra midede ağrı ciddi boyutlara ulaşabilir. Sindirimi diğerlerine göre bir nebze daha zor olan yiyecekler ise midede kramp oluşmasına sebep olacaktır. Besin zehirlenmesi konusunda da aynı problemler ortaya çıkmaktadır. Midede bulantı ve kusma, ayrıca aşırı terleme meydana gelebilir.
  • Kabızlık, yemek yedikten sonra karın ağrısı görülmesinin sebeplerinden bir tanesidir. Sindirim bölgesi dolu olunca yenilen yemekler sistemi daha da doldurur. Bu yüzden de tıkanma meydana gelir. Bu tıkanma yüzünden midede kramp oluşabilir ve bu da karın ağrısına sebep olabilir.
  • Bazı kişilerde laktoza karşı verilecek tepkilerden bir tanesi de midede ekşime ve karında aşırı yanmadır. Bu kişilerin süt ve süt ürünlerine karşı dikkatli olması gerekir. Ayrıca yemek seçimlerinden laktozsuz ürünler tercih etmeleri, karın ağrılarının önüne geçecektir.
  • Safra kesesinde safta taşlarının dolu şekilde beklemesi, karnın ağrımasının sebeplerinden bir tanesidir. Bitkisel ve hayvansal yağlar sıklıkla tüketilirse, bu yüzden daha şiddetli karın ağrıları ve spazmlar birlikte görülebilir.
  • Fazla asitli ve şekerli ürünlerle beslenmek de karın ağrısı sebeplerindendir. Bu yüzden kişiler, bu gıdaları tüketirken dikkatli olmalı ve aşırıya kaçmamalıdır.

Yemekten Sonra Karın Ağrısını Önleme Yolları

Düzenli sıvı tüketimi, karın ağrısının ilk önlemidir. Bu sayede yemek esnasında yapılacak sıvı tüketiminde, sindirim ve boşaltım sistemi rahatlayacaktır. Karına yapılan baskı da böylelikle azalmış olacaktır. Baharatlı ve asitli gıdalardan uzak durulması gerekir. Ayrıca yemeklerde ölçülü bir tüketim gerçekleştirilmeli ve vücudun ihtiyacından fazlası alınmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net