Bilgii.net

Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalıdır?

28.11.2018
Yatak Odası Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Yatak odanız sizin en özel, mahrem odanızdır. Bu odaya sizden ve varsa eşinizden başkasının girmemesi gerekir. Yatak odası renkleri nasıl olmalıdır diye sorduğunuzda, aslında bu tamamen size bağlıdır. Siz nasıl bir renk ile rahat edersiniz, siz hangi renkleri seviyorsunuz? Burada size birkaç tane renkten ve renklerin yatak odasına katacağı özelliklerden bahsedeceğiz.

Yeşil Bir Yatak Odası

 

Yeşil bildiğiniz üzere, her tonuyla doğayı ifade eden bir renktir. Dolayısıyla tazelik, uyum sağlama, iyimserlik, sakinlik, enerji ve mutluluk gibi özellikleri taşıyan bir renktir. Eğer odanızda ferah ve içinizi açacak, size doğayı ifade edecek bir ortam tasarlamak isterseniz, yeşil ve yardımcı rengi olarak beyazı kombinleyerek yeşil bir yatak odası olarak kullanabilirsiniz.

Siyah Yatak Odası

 

Elbette bilirsiniz ki, siyah, normalde korku ve karanlık, hatta ölümü anımsatan bir renktir. Malum bütün korku filmlerinde siyah ve koyu renkler kullanılır, fakat ev ve oda dekorasyonlarında siyah aslında bu kadar korkunç veya ürkütücü bir renk değildir. Siyahı başka bir renk ile kombin yaptığınızda; zarafet, sadelik, güç ve yalınlığı ifade etmektedir. Siyah yatak odası herkes için uyum sağlayacak bir oda olmayabilir, fakat kullanabileceğiniz asil bir renktir.

Pembe Yatak Odası

 

Birçok kadının veya genç kızların kullandığı renklerden bir tanesi pembedir. Pembe genelde şekeri ve tatlılığı anlatan, hatta kız çocuklarının odası için kullanılan en temel renklerden bir tanesidir. Pozitif ve enerji duygularını ifade ettiği için, yatak odalarında kullanılabilecek güzel renklerden bir tanesidir. Sizde pembe yatak odası tasarlayabilirsiniz. Pembe; tatlılığı, huzuru, barış, sevgi, aşk ve romantizmi hissettiren bir renktir.

Kahverengi Yatak Odası

 

Toprak ve doğa tonları ile birlikte, dengeli ve güçlü bir dekorasyon rengi olabilecek olan renklerden bir tanesi kahverengi olmaktadır. Doğallığı, konforu ve dayanıklılığı ifade eden, güçlü bir renktir. Kahverengi yatak odası güzel bir seçim olabilir. Kahverengi yatak odası sizi uykunuzda rahat ettirebilir, sabahları da zinde kalkabilirsiniz.

Menekşe Yatak Odası

 

Menekşe veya mor ve tonlarında olan, özellikle lila gibi renkler birçok kadının beğendiği ve tercih ettiği yatak odası renkleri arasında yer alır. Menekşe yatak odası kadınların özellikle sevdiği ve odalarını tasarlamak istediği bir renktir. Gizem, melankoli ve romantizmi yine simgeleyen bir renktir ve sıcak bir renktir. Menekşe rengi aynı zamanda asilliği ve lüks bir hayatı da göstermektedir.

Kırmızı Yatak Odası

 

Kırmızıyı renk olarak düşündüğümüzde, birçok kişi sadece aşkın en derin duygularını ifade eden bir renk olarak bilir, fakat kırmızı karakter sahibi olduğunuzu gösteren bir renktir. Sevgi ve nefreti, yaşam ve ölümü de aynı zamanda ifade eder, aşkın yanı sıra aynı zamanda öfke ve hırsı da simgelemektedir. Kırmızı yatak odası olması sadece aşkın derinliklerini göstereceği anlamına gelmiyor. Dolayısıyla kırmızı rengi kullanarak ta yatak odanızı rahatlıkla dekore edebilirsiniz.

Gri Yatak Odası

 

Yukarıda bahsettiğimiz siyaha aksine, gri tonları yalnızlık ve depresyon gibi, negatif düşünceleri ve hisleri ifade eden bir renktir. Gri yatak odası elbette tasarlayabilirsiniz, çünkü gri dekorasyon dünyasında şıklığı, gücü, tarz sahibi olduğunuzu ve modernliği gösteren bir renktir.

Buradan anlayacağınız üzere bütün renklerin dekorasyon dünyasında bir anlamı olmaktadır. Renklerin sizi ne kadar etkileyip etkilemeyeceği tamamen size bağlı bir durum, çünkü dekorasyonda kullanılan renkler ve psikoloji çok paralel yürümez, fakat renklere göre ve renklerin anlamlarına göre yatak odanızı tasarlayabilir ve dekore edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net