Bilgii.net

Yatak Odası Perde Modelleri

06.10.2018
Yatak Odası Perde Modelleri

Yatak odası tasarımında en dikkat edilen noktaların başında yatak odası perdesi seçimi gelmektedir. Yatak odasının nasıl görüneceğini belirleyen ana etmen de perdeler olur. Odaya ilk girecek olan kişilerin dikkatini çeken perdelerin mobilyalar ile uyumlu ve gösterişli duruşu oldukça önemlidir. Yazımızda pek çok iç mimarın tüyolarına ve yatak odası perdesi seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktalara tek tek değineceğiz.

Yatak Odası Perdesini İşlevsel Seçin

Yatak odası perdesi şık olması gerektiği kadar aynı zamanda kullanışlı da olmalıdır. Yatak odası perdesi dışarıdan oda içinin görünmesini engellemeli, odaya giren ışığı belirlemeli ve kolay açılır, kapanır bir sisteme sahip olmalıdır. Tüm bu özelliklere sahip olan yatak odası perdesi en ideal perde olmaktadır. Bu nedenle yatak odası perdesi seçimi yapacak kişilerin bu 3 noktaya dikkat ederek seçimlerini yapmaları gerekir.

Yatak Odası Dekorasyonuna Göre Perde Seçimi

Yatak odasını ilk kez dizayn edecek veya perdelerini değiştirecek olan kişiler için yatak odası perdesi seçimine farklı bakış açılarından yaklaşmak gerekir. Başta bir yatak odası yaratılıyor ve bu odaya göre uygun olan perdeyi arıyorsanız ilk olarak yatak odanızın dekorasyonunun hangi model olacağını belirlemelisiniz. Sade ve işlevsel olan bir İskandinav yatak odası mı, gösterişli ve şık bir yatak odası mı, ferah ve aydınlık bir yatak odası mı, klasik tarzda bir yatak odası mı? Tüm bu oda seçimine bağlı olarak perde seçimlerinizi farklı tutmalısınız. İskandinav tarzı yatak odası için beyaz ve gri renkli perdeleri tercih ederken, rüstik veya stor perdeleri tercih edebilirsiniz. Gösterişli ve şık bir yatak odası görünümü istiyorsanız kruvaze perdelerin hüküm sürdüğü bir oda yaratmalısınız. Ferah ve aydınlık bir yatak odası için perdelerinizde mümkün olduğu kadar soft tonları kullanmalı, klasik bir yatak odası tasarımı için ise kruvaze ve sade tülleri birleştirmelisiniz.

İdeal Yatak Odası Perdesi

Yatak odası perdesi tercihi yapan çoğu kişinin kararı kalın perde türlerini tercih etmek olmuştur. Bu nedenle yatak odası perdesi dendiğinde akla ilk kalın perde kumaşları gelir. Bu sayede yatak odanızda gece rahat bir uyku çekecek ve gündüz odaya giren gün ışığı perde tarafından kesileceği için uyanmadan uykunuza devam edebileceksiniz. Perde kumaşı olarak ise keten perdeleri önerebiliriz.

Yatak Odası Perdesinin Tül İle Uyumu

Yatak odası penceresinde tercih edilecek tek ürün perdeden oluşmamaktadır. Perdenin tül ile uyumlu olarak bir ahenk oluşturması gerekir. Tül perde kullanımı günümüzde her ne kadar azalmış olsa da bu durumun yatak odalarını kapsadığı söylenemez. Tüller her zaman pencerenin daha naif ve şık görünmesini sağlar. Aynı zamanda gündüz de içerinin dışarıdan görünmesini engeller. Bu nedenle yatak odası tasarımında tül kullanmak mantıklı ve şık bir tercih olacaktır. Seçeceğiniz tülü perde modelinizin türüne göre seçmeniz gerekir. Bu sayede yatak odanızda yer alan mobilyalarınız ile birlikte perde-tür ikilisinde de uyum sağlanacaktır. Yatak odası için perde modeliniz daha gösterişli ve kalın bir kumaştan oluşurken, tül modelini daha naif ve şık bir kumaştan ve renkten yana kullanabilirsiniz.

Yatak odanızda aynı zamanda duvarları da en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız Çiçek Desenli Duvar Kağıtları Modelleri içeriğimize göz atın.

Yatak Odası Perde Modelleri

Beyaz Yatak Odası Perdeleri

Yatak Odası için Modern Perde Modelleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net