Bilgii.net

Yaratıcı Banyo Dekorasyon Örneklerinde Uzman Tavsiyeler

28.11.2018
Yaratıcı Banyo Dekorasyon Örneklerinde Uzman Tavsiyeler

Banyo çoğu insana göre evin en önemli kısımlarından biridir. Sabah ilk uyandığımızda, akşam uyumadan önce veya gün içerisinde sık sık ziyaret ettiğimiz banyo evin diğer alanları kadar ruh halimizi değiştirmekte etkilidir. Bu nedenle banyo dekorasyonu oldukça önemli bir konudur.

Peki banyo dekorasyonuna nasıl başlanır? Elbette her şeyden önce nasıl bir banyo istenildiğine karar verilmelidir. Yani rahat çizgilerin hakim olduğu bir banyo mu ya da içeri girildiğinde havanızı değiştirecek mistik, huzurlu bir banyo mu gibi… Kişisel tercih ve zevklerin yanı sıra verilen banyo dekorasyonu önerileri ve banyo örnekleriyle istenilen banyoya kolayca ulaşmak mümkündür.

Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır? 

          

Banyo dekorasyonuna başlamadan önce ayarlanması gereken ilk konu bütçe olmalıdır. Çünkü seçilen parçalar ve yapılmak istenilen değişimler bütçeye göre ayarlanmalıdır. Bütçe ayarlaması yapıldıktan sonra nasıl bir banyo istenildiğine karar verilmeli bu konuda araştırmalar yapılmalıdır. Banyo değiştirmek ve banyo dekore etmek biraz masraflı bir iş olacağından iyi araştırma yapmak önemlidir. Her tarza ve isteğe uygun muhakkak bir dekorasyon vardır.

Banyo Dekorasyon Örnekleri

Pek çok çeşit banyo dekorasyonu örneği vardır. Bunlardan en popüler olanları şu şekildedir:

Minimalist Banyo Dekorasyonu

Son dönemde oldukça popülerlik kazanmıştır. Burada esas amaç en az eşya ve en sade görünümle şıklığı yakalamaktır. Göz yormayan oldukça sade renkler, özellikle beyaz ve bej tonları tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra gri siyah gibi renklerle de yalınlığı bozmadan farklı bir uyum yakalanabilir. Zeminde ve duvarda seramik fayans, mermer veya suya dayanıklı ahşap gibi farklı ürünler kullanılabilir. Sade ve düz banyo dolapları, geniş aynalar tercih edilmelidir. Aydınlatmalar da aynı şekilde klasik parçalar olmamalı duvar veya tavana bitişik aydınlatmalar önerilmektedir. Duş alanında ise duşa kabin veya küvet tercih etmek isteğe bağlı bir durumdur. Aksesuarlar da genel temanın dışına çıkmadan sade eşyalar olmalıdır. Çok ağır kokulu olmayan mumlar ve sabunlar da banyoya farklı bir ambiyans kazandırır.

Vintage Banyo Dekorasyonu

En masrafsız dekorasyon çeşitlerinden biridir çünkü elinizdeki eski eşyalara yapılan ufak değişiklerle bile vintage dekorasyon yapmak mümkündür. Eskitme banyo dolapları ve aynalarla bir anda bu havayı yakalamak mümkündür. Eski dolaplara yapılan eskitme boyalar ve bir kaç zımpara detayı ile de kolayca vintage eşyalar elde edilebilir. Ayaklı eski tarzda küvetler iste vintage banyoların vazgeçilmezidir. Zeminde ve duvarda ise isteğe bağlı olarak vintage tarza uygun ahşap yahut seramikler kullanılabilir. Aydınlatmaların eskitme pirinç detaylı olması da önerilerden biridir. Kokulu mum ve sabunlarla da oluşan havayı tamamlanabilir.

Klasik Banyo Dekorasyonu

Klasik denilince akla ilk önce varak detaylı gösterişli aksesuarlar gelir. Zeminde çoğunlukla mermer veya granit tercih edilir. Duvarda ise son dönemde popüler olan suya dayanıklı duvar kağıtları kullanımı yaygındır. İşlemeli büyük çerçeveli aynalar ayna kenarlarına konulan yine işlemeli aydınlatmalar ile desteklenebilir. Büyük banyo dolapları ve raflar cesurca kullanılabilir, dolaplarda farklı renkler tercih edilebilir. Genellikle klasik banyolarda siyah bej ve altın renklerinin uyumlu havası kullanılır. Musluklarda ve küvet ayaklarında altın detaylar banyo görseline zenginlik kazandırır. Yine büyük mumlar da klasik banyoyu güzel bir şekilde tamamlamış olur.

Modern Banyo Dekorasyonu

Modern denildiğinde durum biraz değişebilir çünkü modern anlayışı devamlı değişebilir ve ayak uydurmak biraz zorlaşabilir. Son dönemin modern banyolarında beton detaylarını ve siyah pirinç banyo aksesuarlarını görmekteyiz. Beton tezgah ve lavabolar kullanılarak modern bir banyo dekore etmeye başlanılabilir. Musluk ve duşakabinde siyah pirinç detayı da banyonun havasını oldukça değiştirecektir. Farklı geometrik şekillerde aynalar ve dolaplar kullanılabilir asgari miktarda bitki ile banyoya renk kazandırılabilir. Genelde modern banyolarda tercih edilen renkler gri, siyah veya beyazdır. İsteğe bağlı olarak küvet veya duşa kabin konulabilir. Havlu ve bilumum aksesuarları koymak için açık raflar tercih edilebilir.

Country/Kırsal Tarza Banyo Dekorasyonu

Modernlikten veya minimalistlikten uzak bir şekilde vintage tarza yakın parçalar kullanılarak oluşturulabilir. Ahşap kullanımı ağırlıkta olmalıdır. Tercihe göre bej, beyaz, kahverengi renkleri kullanılabilir. Yine zeminde önerilen kullanım materyali ahşaptır. Duvarlarda duvar kağıdı veya fayans tercih edilebilir. Çok büyük olamayan ayna detayları ile de banyoya derinlik kazandırılabilir.

Verilen banyo örneklerinden size en uygun olanı seçip banyonuza uyarlayabilirsiniz. Banyonun büyük veya küçük olası fark etmeksizin her banyoya uygun büyüklükte aksesuar ve eşya bulmak mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net