Bilgii.net

Yanmış Tava Nasıl Temizlenir? Kadınlar Buraya!

17.10.2018
Yanmış Tava Nasıl Temizlenir? Kadınlar Buraya!

Sabah kalktınız, kendinize güzel bir kahvaltı hazırlamak istiyorsunuz. Ocağı yaktınız, tavayı koydunuz, yumurtaları kırdınız. Tam o an başka bir işinizin çıkmasıyla tavayı ocakta bırakarak gittiniz. Ve döndüğünüzde simsiyah kalıntılar içerisinde tavanızı tanınmaz halde buldunuz. Tam bu noktada yardımınıza ne sıcak su ne de deterjan yetişemez. Tavanızı çöpe atıp yenisine ekstradan para vermektense, yanmış tava temizleme yöntemleriyle hem ek masraftan kurtulursunuz hem de ilk günkü gibi yepyeni bir tavanız olmuş olur.

Tavalar Neden Yanar?

Tava çeşitlerinde kullanılan ham maddelerden hemen hepsi, yanlış kullanımlar sonucu yanabilir veya tavanızda leke bırakabilir. Bu sebeple tavanızı hangi amaçla kullanacaksanız, öncelikle o amaca yönelik madde içeren bir tavayı tercih edin. Yoksa hatalı olmayan bir kullanımda bile, istenmeyen bir sonuç alabilir ve yemeğinizin yanmasına ya da içerisinde kötü kokular kalmasına vesile olabilirsiniz. Tavaların pek çok çeşidi vardır. Bunlar alüminyum, titanyum, paslanmaz çelik, granit, seramik ve son olarak da karışık malzemelerden yapılan tava türleridir. Aralarında günümüz mutfaklarında en çok tercih edileni ise, titanyum tavalardır. Titanyum özellikle hafifliğin, aşınmanın ve ısıya dayanıklılığın önemli olduğu alanlarda yaygın olarak kullanılıyor. Bu yüzden de mutfakların vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Sağlıklı bir sonuç elde etmek adına ise, yeni trendlerde seramik tavalar ön plana çıkmaktadır.

Yanmış Tavayı Ne Kurtarır?

Mutfakların korkulu rüyası kabul edilen yanmış tavalar artık bir dert olmaktan çıkıyor. Artık günümüzde mutfaktaki her problem için yöntemler bulunmaktadır. Eğer tavanız yanmış ise, onu çöpe atmadan evvel yapmanız gereken bir kaç basit işlemin ardından tekrar kullanılır hale getirmeniz mümkündür. Kolay bir yolla  yanmış tavanızın sorun olmadığını ve kolaylıkla temizleyebildiğinizi göreceksiniz. Ayrıca deterjanlarla saatlerce ovmak mecburiyetinde değilsiniz. Bu yöntemleri aklınızda tutarak, kendinize 5 dakikada yeniden farksız bir tava yaratabilirsiniz.

Pratik Tava Temizleme Yöntemleri

Dibi tutmuş, yanık ve artık ümidin kesildiği tavaları kurtarmanın pek çok yöntemi vardır. Ancak hangi yöntemin kullanılacağını ise 3 şey belirler. En başta yanan tencerenin hangi malzemeden üretildiği bilinmelidir. Ardından içinde neyin yandığına göre temizlik yapılmalıdır. Ve son olarak da temizlemek için ne kadar süreniz olduğuna bağlı olarak, tavanızı pırıl pırıl hale getirebilirsiniz.

– Yanık tavayı su ile doldurup, içine 1 bardak sirke dökün ve kaynatın. Ocaktan alınca yanık tavanızı 2 kaşık karbonatla ile güzelce ovun. Tavanız ilk günkü haline dönecektir.

-Bulaşık makinesi deterjanı kullanmak, her türlü yemek yanığında ve her tencere/tava çeşidinde kullanılabilen bir yöntemdir. Tavadaki yanık kısmını biraz geçecek kadar su doldurun. Üzerine 1 tane tablet bulaşık makinesi deterjanı ya da 2 çorba kaşığı toz çamaşır makinesi deterjanı koyun ve 10 dakika kaynatın. 1 gecelik bekleme sonunda spatula ile oynattığınızda yanık kalıntısı kalıp halinde çıkacaktır.

– Yanmış tavanın dibini kaplayacak kadar su ve bulaşık deterjanı ekleyip, tavanızı ocak üzerinde 15-20 dakika bırakın. Kaynadığında yanıkların tavanın yüzeyinden söküldüğünü göreceksiniz.

-Tavanıza 1 yemek kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı limon suyu ile hazırladığınız karışımı dökün. Yarım saatlik beklemenin ardından bulaşık süngeri ile fazla bastırmadan temizleyin.

-Eğer bu işlemler yanık tavanızı temizlemeye yetmezse, içerisindeki suyu dökün ve yağ çözücü ekleyin. Yağ çözücüyü tavada 10 dakika bekletin ve bulaşık süngerine deterjan dökerek yıkayın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net