Bilgii.net

Vukuatlı Nüfus Örneği Hakkında

25.11.2018
Vukuatlı Nüfus Örneği Hakkında

Vukuatlı nüfus örneği bir çok alanda gerekli olan ve devlet tarafından verilen bir belgedir. Vukuatlı nüfus örneği belgesinde sizin, anne, baba, kardeş, es ve çocuklarınızın kısacası tüm aile bireylerinin doğum yerini, doğum tarihini anlaşılır, açık ve eksiksiz bir şekilde tüm bu bilgileri gösteren bir belgedir. Tüm aile bireylerinin ve onların bilgilerine sahip bu belgeye aile nüfus kayıt örneği olarak da bilinmektedir. Bu bilgilerin yanı sıra adresiniz açık ve net bir şekilde örnekte bulunur. Evlenmeden önce eşinizin kullandığı kızlık soy ismi bulunur hatta çift vatandaş olan ve yabancı uyruklu vatandaşlarında vukuatlı nüfus belgeleri olup tüm bilgileri de mevcuttur.

Hangi Durumlarda Kullanılmaktadır?

Nüfus Kayıt Belgesi günümüzde bir çok alanlarda gerekli olmaktadır. Nüfus kayıt örneğini isteyebilen ve alabilen kurum veya kişilerin listeleri şu şekildedir;

  • Nüfus kayıt örneğini;
  • Bakanlık,
  • Dış temsilcilikler
  • Asker alma işlemleri için Milli Savunma Bakanlığı
  • Adli makamlar
  • Adli işlemlerle sınırlı olmak üzere kolluk kuruluşları
  • Evlenme işlemleri için evlendirme işlemini yapmaya yetkili olanlar
  • Ölüm işlemleri için resmi sağlık kuruluşları
  • Kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile ana, baba, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler

Bunların yanı sıra vukuatlı nüfus örneği vize başvurularında, burs başvurularında, miras işlemlerinde, emeklilik başvurularında, yüksek lisans kayıtlarında, Erasmus işlemlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca bazı iş başvurusu işlemleri sırasında da istenilmekte olduğu bilinmektedir. Bu yüzden vukuatlı nüfus örneğini bu gibi durumlarda dosyanızda bulundurmanız gerekmektedir.

Nereden Alınmaktadır?

Vukuatlı nüfus örneğini almak isteyen kişiler kaymakamlıklardan veya il yada ilçe müdürlüklerine gidip oradan alabilmektedirler. İlk başlarda sadece il veya ilçe müdürlüklerinden ya da kaymakamlıklara gidip alınabilirken şimdi ise 2012’den bu yana e-devletin sorgulama sistemi sayesinde vukuatlı nüfus kayıt örneğini internet üzerinden de alabilmek artık mümkündür. Bunun dışında en çok merak edilen konular arasında da bu belgeyi alırken herhangi bir ücret ödeyip ödememek sorusudur. Vukuatlı nüfus kayıt belgesini almak isteyen kişiler yukarıda bahsettiğimiz kurumlara giderek ücretsiz bir şekilde temin edebilmektedirler.

Vukuatlı Nüfus Örneğini Bir Başkası Alabilir Mi?

Bazı durumlarda ve bazı nedenlerden dolayı vukuatlı nüfus örneğini almak için kendimiz gidemeyebiliriz. Bundan dolayı da bu gibi durumlarda başka birisinin bizim yerimize gitmesini isteriz. Fakat bu durum 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 43’üncü ve 44’üncü maddesiyle beraber hükümler gereği nüfus kayıt örneğini almak için kendisi dışında eşi, veli yada vasi, alt veya üst soyları ya da bu kişinin yakını olduğunun kanıtlayan belgeler getiren herkes nüfus kayıt belgesini alabilmektedir. Yani eğer nüfus kayıt örneğini alacak kişi yukarıda saydığımız yakınlardan birisi değilse vekillik durumunda verilebilmektedir.

Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Almak İçin Ne Gerekir?

Vukuatlı nüfus belgenizi almak için hiç bir dilekçeye, fotoğrafınıza yada nüfus cüzdanınıza gerek yoktur. Vukuatlı nüfus belgesini almak isteyen kişi il veya ilçe müdürlüklerine ya da kaymakamlığa direk olarak kendiniz giderek T.C. numaranız ile çıkartabilirsiniz. Fakat eğer siz değil de başkası sizin yerinize gidiyorsa o kişinin yanında vekillik belgesi bulundurması zorunludur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net