Bilgii.net

Vücuttaki Demir Nedir? Vücuda Faydaları Nelerdir?

16.10.2018
Vücuttaki Demir Nedir? Vücuda Faydaları Nelerdir?

Vücudumuz için en gerekli minerallerden biri olan demir, vücutta oksijenin taşınmasına yardımı olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmamızı sağlamaktadır. Aynı zamanda çocukların gelişimine de katkı sağlamaktadır. İnsan vücudu tarafından üretilmeyen demir minerali ihtiyacı dışardan besinler yoluyla karşılanmaktadır. Normal şartlarda günlük demir ihtiyacı erkeklerde 10 mg, kadınlarda 20 mg ve çocuklarda 2 mg’dır.

Vücudumuz demiri kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin üretimi için kullanır. Bu sebeple demir insanlar için yaşamsal bir öneme sahiptir. Ayrıca yorgunluğu gidermesi ve vücuda enerji vermesi de demirin faydaları arasında yer almaktadır.

Demir Eksikliği Nelere Yol Açar? Nasıl Tedavi Edilir?

Demir, günümüzde eksikliği en çok görülebilen mineraller arasında yer almaktadır. Kansızlık yaşayan kişilerde, hamilelik ve regl dönemlerinde ve spor yapan kişilerde vücudun demire daha fazla ihtiyacı olabilmektedir.

Demir eksikliği, demir mineralinin vücutta yeterli miktarda bulunmaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Demir eksikliği hafif ve ağır olmak üzere iki farklı şekilde görülebilir. Hafif demir eksikliği durumları demir azalmasında ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda demir depolarında azalma olmasıyla birlikte vücudun ihtiyacı karşılanmaktadır. Demir eksikliğinin ağır olması durumunda demir eksikliği anemisi ortaya çıkmaktadır. Bu evrede artık vücudun ihtiyacını karşılayacak demir kalmamıştır.

Demir eksikliği durumlarında eksikliği durumunda; nefes darlığı, iştahsızlık, halsizlik, baş ağrısı, çarpıntı, kolay üşüme, saç dökülmesi, tırnakların çabuk kırılması, cilt soğukluğu, sinirlilik hali, el ve ayaklarda uyuşma, dudak çatlamaları, dikkat eksikliği gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Demir eksikliği tedavisinde hastanın şikayetleri doğrultusunda nasıl ilerlediği de dikkate alınarak tanı konabilmektedir. Bu esnada hastanın diğer sağlık sorunları ve kullanmış olduğu ilaçlar da dikkate alınmaktadır. Gerekli tetkikler ile hastalığın sebebi araştırılır. Demir eksikliği tedavisinde kan ve ilik nakline kadar birçok yöntem uygulanmaktadır. Demir eksikliği tedavisinde ilaçlar da kullanılmaktadır.

Demir Yüksek Olması Nelere Yol Açar?

Demir fazlalığı kandaki demir seviyesinin yüksek olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Kandaki demir fazlalığı demir eksikliği kadar önemli bir rahatsızlıktır. Rutin kan testleri sonucunda ortaya çıkabilen demir fazlalığı, genetik durumlarda da nadir de olsa görülmektedir.

Kanda demir yüksekliği genellikle vitamin takviyeleri veya tüketilen besinler ile vücuda fazla demir alınması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple demir eksikliği nedeniyle doktorun tavsiye ettiği demir oranını yükseltmek için alınan ilaçlar kullanılırken içerisinde demir barındıran besinleri çok fazla tüketmemek gerekmektedir.

Demir fazlalığı birçok probleme yol açmaktadır. Karaciğerde ağrı ve genişleme, yorgunluk, eklem ağrıları, düzensiz kalp atışları, uyuşukluk, halsizlik, kas zayıflığı, cilt renginde bozukluk, kas ağrısı, saç incelmesi ve kilo kaybı gibi belirtileri bulunmaktadır.

Demir Yüksekliği Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek demir seviyesi; muayene, genetik inceleme, kan testi ve biyopsi gibi pek çok yöntemle tespit edilebilir. Kan demir düzeyinin ve alyuvar sayısının denetlenmesiyle birlikte tekrarlanan kan almalar tedavinin temelidir.

Demir yüksekliği tedavisi sırasında alkolden ve çiğ deniz ürünlerini tüketmekten uzak durmak gerekmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişi demir içeren gıdaları tüketmeden normal beslenebilir. Ayrıca C vitamini içeren besinlerden de demir yüksekliği tedavisi sırasında uzak durulması gerekmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net