Bilgii.net

Uyuz Hastalığı Nedir? Neden Olur?

12.10.2018
Uyuz Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Uyuz hastalığı; akar türünün sebep verdiği bir tür cilt hastalığıdır. Elde, koltuk altında, karında ve parmak aralarında kaşıntı ve döküntüye sebep olmaktadır. Dünya genelinde oldukça yaygın hale gelmiş bir sağlık sorunudur. Böcek türüne benzeyen bu akarlar, deri altına yerleşir ve vücutta belirli semptomlar meydana gelir. Bu yüzden de birçok ortak yaşam alanının olduğu yerlerde görülmektedir. Uyuz hastalığı; hayvanlardan insanlara bulaşmamaktadır. Sadece kişilerin kendi aralarında oluşturdukları bir yanlış inanıştır. Geceleri dayanılmaz bir kaşıntıya sebep olan uyuz hastalığı, aslında ihmal edilmemesi gerekilen bir konudur. Tedavi edilmediğinde ciltte geniş ve büyük yaralar oluşmaktadır. Genellikle merhem formları ve solüsyonlar sayesinde kolayca tedavi edilebilecektir.

Uyuz Nedir?

Sarcoptes familyasında bulunan akar türündeki uyuz böceği, deri altında yumurtlamayı çok sever. Deri altlarında belirli tüneller açar ve delikler kazarak hızlıca çoğalır. Yetişkin bir dişi akar; derinin üst kısımlarında uygun ortamı oluşturduğunda ve gerekli sıcaklığı sağladığında, insan ölene kadar derisinde yaşama imkanına sahiptir.

Uyuz Neden Olur?

Uyuz paraziti taşıyan kişiler, başkaları ile temas ettiklerinde bu hastalığı kolay şekilde kapabilir. Cinsel yolla ve kan yoluyla da bulaşabilen bu uyuz hastalığında, salgın bir şekilde bu durum sürekli devam ettirilir. Daha çok toplu yaşam bölgelerinde görülen bu hastalık yüzünden, birçok sağlıklı kişi bu hastalığa maruz kalacaktır.

Uyuzun Belirtileri

Geceleri başlayan ve durdurulmayan şiddetli kaşıntı en büyük belirtilerden bir tanesidir. Ayrıca parmak aralarında ve dirsek, bel, kalça ve koltuk altında görülen bu renkli kabarcıklar ve döküntüler; bu yüzden şiddetli uyuzun belirtilerindendir. Yaygın şekilde vücuda hapsolmuş kızarıklık belirtileri, bu yüzden uyuz hastalığına sebep olacak unsurları içerisinde barındırmaktadır. Bir kişiye bulaşan akarlar, ilk 2 ay içerisinde ortaya çıkmaz ve kişilerin bu hastalığı çevrelerine bulaştırmalarına sebep olabilir. Aynı zamanda kaşıntılar kişilerin farkında olmadan artacak ve ciltteki tahrişler, başka cilt enfeksiyonlarının gelişmesine yardımcı olacaklardır. Uyuzun en yaygın belirtilerinden bir tanesi de kızarıklık ve kaşıntıdır. Ciltteki kaşıntı ve kızarıklık en yaygın belirtilerden bir tanesidir.

Kabuklu Uyuz Kimlerde Görülmektedir?

Beyinde nörolojik bir rahatsızlığı olan kişilerde kabuklu bir uyuz görülmektedir. Yaşlı kişiler, kabuklu uyuzun büyümesi için en ideal bedene sahip olan yaş türüdür. Küçük çocuklar ve hamile kadınlarda kabuklu uyuz görülebilir. Down sendromlu hastalarda ve bağışıklık sisteminin zayıflatıldığı hastalıklarda, kabuklu uyuz görülecektir.

Uyuz Hastalığının Teşhisi ve Tedavisi

Hastalığın teşhisinin konulması, fiziki muayene sonucunda gerçekleştirilir. Bu sayede doktor, teşhisi koyacak ve tedaviyi en kısa sürede başlatacaktır. Bazı durumlarda doktorlar bir iğne yardımıyla beraber akarları cilt derisinden çıkartabilecektir. Doktorlar ciltlerden örnekler alarak ve bunları belirli testlerden geçirerek, cilde hangi yumurtaların yerleşip yerleşmediğini kesin olarak teşhis edeceklerdir.

Uyuz tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri; daha çok losyon ve kremler sayesinde sağlanır. Uyuz hastalığına yakalanan kişiler, bunu daha çok kişiye dağıtmadan önce tedavi edilmeli ve bu sayede daha doğru bir sonuç alınmalıdır. Yatak örtüleri, nevresim takımları ve havlular sürekli değiştirilmeli; bu yüzden 3 gün önceden sıcak bir suda yıkanması gerekecektir. 72 saatte bir torbada biriktirilmesi sayesinde parazitler ölecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net