Bilgii.net

Uyumayan Bebekler İçin En İyi Ne Yapılır?

25.11.2018
Uyumayan Bebekler İçin En İyi Ne Yapılır?

Bebeklerde uyku problemi neden olur? Yeni doğmuş bebeklerin uyku problemi yaşaması sık karşılaşılan bir sorundur. Uyumayan bebekler anneleri endişeye sürükleyebilir. Eğer bebeğinizin uyku problemi varsa hangi ayda olduğuna ve başka bir sağlık problemi olup olmadığına göre bir sonuca varılabilir. Uyku probleminin çeşitli sebepleri vardır ve hepsi tek tek değerlendirilerek bebeğin uyku sorunu çözülebilir.

Bebekler Neden Uyku Sorunu Yaşar?

Bebeklerin uyku sorunu yaşaması aşağıdaki nedenlerle ilgili olabilir.

Kolik Olabilir: Bebeğiniz kolik olabilir. Kolik bebekler uzun süre ağladığı için uyku düzeni de bozulur. Huzursuz olan bebekler bu süreçte beslenme, uyumu konularında sıkıntı çekerler. Kolik bebeklerde aşırı ağlama ve ayakları karnına çekme belirtileri görülür. Bu bebekler için anti kolik biberonlar satın alabilirsiniz.

Beslenme Düzeni: Bebekler ilk aylarda çok çabuk acıkır. Bunun nedeni sindirim sisteminin gelişmiş olmaması nedeniyle az beslenmesi ve çabuk acıkmasıdır. Fakat ilerleyen aylarda bebeğin beslenme süresi uzayacaktır. Ama gereğinden fazla beslenirse gaz sorunları ortaya çıkabilir. Gaz sancısı olan bebekler uzun süre ağlayarak huzursuzluk çeker. Uyku probleminin temel nedenlerinden biri de gaz sancısıdır. Bu nedenle yeni doğmuş bebeklerde beslenme süresi 2 saatin altına düşmemelidir.

Ek gıdalara geçiş erken dönemde yapıldıysa bu durum da gaz sorunlarına yol açabilir.

Alt Islaklığı: Altı ıslak olan bebek uyuyamaz. Bebeklerin gece uykularının bölünmemesi için yüksek bariyerli bebek bezleri tercih edilmelidir. Ayrıca sıvıyı içine alan ve yüzeyde tutmayan bezler bebeğin huzursuzlanmasını önleyecektir.

Başka Bir Sorun Olabilir: Ağlayan bebek hasta olabilir. Ateşi olabilir veya başka bir sağlık sorunundan da söz edilebilir. Uyumayan ve ağlayan bebeğinizin sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmeniz gerekir.

Uyumayan Bebeklere Çözümler

Bebeğiniz uyku sorunu yaşıyorsa öncelikle huzurlu bir uyku çekmesi için karnını doyurmanız gerekir. Altını da değiştirdikten sonra kendi odasında sessiz bir ortamda uyutmaya çalışın. Huzursuzluk çekerse ona bir süre sarılın. Bazen huzursuzluğun nedeni güvensizlik duygusu olabilir ve anneye sarılarak atlatılabilir.

Bebeğinizi odasında ve kendi yatağında uyutun. Uyku sırasında beşiğin üstünde veya etrafta ilgisini çekecek oyuncak türünden objeler olmamalıdır. Renkler ve ışıltılar da dikkatini dağıtmamalıdır. Tamamen dingin ve sade bir ortamda uyuması beklenir. Uyku için ışıkları söndürebilirsiniz. Zamanla gece yatarken ışıkları söndürdüğünüzde gece kavramına alışacaktır. Böylece gece olunca uyunması gerektiği fikri bebeğe daha ilk aylarda aşılanmış olacak.

Kundaklamayı tercih edebilirsiniz. Uyumayan bebeklerin huzursuzluğu kundakla giderilebilir. Sarılarak uyutulan bebeklerin kendini daha güvende hissettiği ortaya konmuştur.

Uykudan önce ona hafif bir masaj yapabilirsiniz. Sırtına ufak dokunuşlarla yaptığınız masaj rahatlatıcı olabilir ve uykuya dalması kolaylaşabilir. Ayrıca gaz sancısından dolayı uyumuyorsa yine küçük hareketlerle masaj yaparak gazını çıkartabilirsiniz. Böylece huzurla uykuya dalacaktır.

Bebeğinizi uyutmanın diğer bir yolu da uyku saatlerini geceye yoğunlaştırmaktır. Gündüzleri çok uyuyan bebek gece huzursuzlanabilir. Bu nedenle uyku saatlerini geceye kaydırmakta fayda var.

İlk aylarda beslenme sıklığı nedeniyle gece uyanmaları sık yaşanır. Bu dönemde bebeğin gece uyanması normal bir durumdur. Ancak ilerleyen zamanlarda gece uyanmalarının azalması beklenir. Çünkü beslenme sürelerinin arası uzamaya başlar.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net