Bilgii.net

Uykuya Dalma Yöntemleri – Uykum Gelmiyor, Nasıl Gelir?

08.10.2018
Uykuya Dalma Yöntemleri – Uykum Gelmiyor, Nasıl Gelir?

Bazılarında uyanmaktan ziyade uykuya dalma sorunları yaşanır. Erken bir saatte yatağa girerler, fakat nedense bir türlü gecenin bir vaktine kadar, hatta sabaha kadar uyuyamazlar. Birçok kişi normalde nasıl uyanacağım, çok uykum var derken, bazıları ise uyuyamıyorum ve uyuyamadığım için yoruluyorum diye şikâyet edenler oluyor. Uykuya dalma yöntemleri – uykum gelmiyor, nasıl gelir diye merak edenler için burada kısaca yardımcı olmaya çalışalım.

Uykum Gelmiyor, Nasıl Gelir?

Uyuyamayan ve uyumakta zorluk çekenlerin sıklıkla sorduğu ve hatta en son doktora başvurduğu soru, uykum gelmiyor, nasıl gelir? Genelde uyku problemi yaşayanlar için ya psikolojik bir vaka konulur ya da vücudun dengesizleştiğinden uyuyamama problemleri ortaya çıkarılır ve bunun için de bazı hastalara uyku ilaçları verilir. Bu ilaçlar türüne ve dozuna göre, bazıları birkaç saat derin uyuturken, bazıları ise sabaha kadar derin uyutabilmektedir. İlaçlar etkili oluyor mu ya da sağlığımızda başka sorunlar çıkar mı diye soranlar vardır. Bu tür ilaçlar ancak doktorunuzun tavsiyesi üzerine alabileceğiniz ilaçlardır. Dolayısıyla kafanıza göre eczanelerden alabileceğiniz ilaçlar değildir. Uykuya dalmanın ilaç dışında da elbette farklı yöntemleri bulunmaktadır.

Uyumak İçin Kolay Yöntemler 

Uykuya dalabilmek için, bazıları süt veya yoğurt gibi gıda ürünleri tüketerek, vücudunu ağırlaştırarak uykuya dalmaya çalışanlar vardır. Bazıları kitap okuyarak veya müzik dinleyerek uykuya dalmaya çalışır. Malum artık bebeklik veya çocukluk dönemlerinde olduğunuz gibi, sizi kimse bacaklarında sallamayacak veya kucağına alıp ninni söylemeyecek. Uyumak için kolay yöntemler arasında; 4/7/8 adlı bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemde, dilinizi damağınıza değdiriyorsunuz ve bütün süreç boyunca o şekilde kalıyorsunuz. 4 saniye burnunuzdan nefes alıyorsunuz, 7 saniye nefesinizi tutuyorsunuz ve 8 saniyede ise veriyorsunuz, bu yüzden bu yönteme 4/7/8 yöntemi deniliyor. Klasik bir yöntem ise koyun saymak. Bu yöntemin aslında ne kadar işe yaradığı tartışılır, fakat yıllardır var olan ve birçok kişinin kullanmaya çalıştığı bir yöntemdir.

Parmak Masajı Yaparak Uykuya Dalın

 

Küçük parmak masajlarını hiç denediniz mi? Parmaklarınıza ufak ufak masajlar yaparak uykuya dalabilirsiniz. Hatta bu en etkili yöntemlerden bir tanesidir ve birçok kişi bunu kullanır, çünkü parmaklarınıza masaj yaparken biranda uykuya dalmış oluyorsunuz. Bu basit ve hiç kimsenin yardımına ihtiyacınız yok. Parmak masajı yaparak uykuya dalın, sabahta zinde kalkın. Sadece parmaklarınıza yavaş yavaş masaj yapıyorsunuz ve uykuya dalmayı bekliyorsunuz. Ne kadar masajı güzel yaparsanız, elbette o kadar hızlı uykuya dalabilirsiniz. Uykuya dalabilmek için yapmamanız gereken bir şey ise, yatmadan önce kesinlikle şekerli gıdalar tüketmeyin. Şekerli gıdalar tükettiğiniz takdirde, ne kadar masaj yaparsanız yapın veya ne kadar koyunları sayarsanız sayın, uykuya dalmanız zorlaşacaktır.

Her şeyden önce, bütün burada bahsettiğimiz uykuya dalma yöntemlerini kullanabilirsiniz fakat en iyi uyku yöntemi, özellikle zorlu ve stresli, yorucu bir gün geçirdikten sonra, gece olmadan yatağınıza girmek ve güzel bir uyku çekmektir. Yatağa girip uyuyamıyorsanız ve uyku sorunu yaşıyorsanız, burada bahsedilen uykuya dalma yöntemleri ile uyumanızı destekleyebilirsiniz. Uyku sadece çocuklar için değil, herkes için çok önemlidir ve düzgün, sağlıklı bir uykunun mutlaka alınması gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bilgii.net